مسترتشخیص- تعمیر، نگهداری و سرویس دوره‌ای قطعات خودرو از جمله الزامات داشتن خودروی سالم است. از این رو توصیه می‌شود برای داشتن خودرو سالم چه برای مصرف و چه فروش خودرو، حتما تمامی قطعات آن را قبل از شروع هر فصل بررسی کنید.

عملکرد بخاری خودرو

برای آشنایی کامل و نگهداری بهتر از بخاری ماشین، در ابتدا باید بدانید که نحوه عملکرد آن به چه صورت است؟ چرا که باید قبل از شروع سرمای شدید هوا، نسبت به آماده سازی خودرو برای زمستان اقدام کنید.

مایعی در موتور خودرو با نام آب موتور جریان دارد که تحت عنوان خنک‌ کننده در آن عمل می‌کند؛ در این فرآیند، گرمای پیشرانه به وسیله آب موتور گرفته شده و دمای آن را کاهش می‌دهد. در واقع گرمای بخاری ماشین در نتیجه همین فرآیند و استفاده از آب گرم تولید شده توسط موتور تامین می‌شود.

در ادامه پس از گرم‌ شدن آب و رادیاتور که در مسیر آن قرار دارد؛ آب گرم توسط دمنده‌ای که انرژی خود را از باتری ماشین به‌ دست می‌آورد، به هوای گرم تبدیل شده و وارد کابین می‌شود.

نکته مهم: باید بدانید که هیچ انرژی اضافه‌ای مثل بنزین برای تامین گرمای بخاری نیاز نیست و تنها کمی باتری است که درگیر تامین نیاز وسیله گرمایشی ماشین می‌شود.

عوامل موثر بر گرم شدن سریع خودرو با بخاری

 میزان گرمای آب موتور

برای تامین دمای گرم داخل کابین خودرو، ابتدا باید درجه آب موتور به اندازه کافی بالا باشد؛ در واقع سرعت گرم‌شدن آب بستگی به انژکتوری یا کاربراتوری بودن ماشین‌ها دارد. اتومبیل‌های کمی قدیمی‌تر، کاربراتوری بوده و نزدیک به  ۱۴- ۱۶ دقیقه زمان نیاز دارند تا باد گرم را از دریچه‌‍‌ها وارد اتاق کنند؛ اما خودروهای جدید که انژکتوری هستند، تنها سه ثانیه زمان برای تکمیل این فرآیند نیاز دارند.

 جنس بدنه رادیاتور

جنس رادیاتور در رسانا بودن و نبودن گرما بسیار موثر است. به طور مثال در خودروهای قدیمی که از مس و برنج استفاده می‌شد، رسانایی کمی در انتقال گرما وجود داشت؛ اما در وسایل نقلیه جدید برای رفع این مشکل، از آلومینیوم در ساخت رادیاتور استفاده شده که تاثیر خوبی هم در مدت زمان مورد نیاز برای انتقال باد گرم در بخاری خودرو گذاشته است.

دلایل خرابی بخاری خودرو

استفاده از وسیله نقلیه‌ای که سیستم گرمایشی آن به‌خصوص در فصل زمستان، عملکرد درستی ندارد؛ رابطه مستقیمی با میزان آسایش و راحتی راننده، سرنشینان و به‌خصوص کودکان دارد. در فقدان بخاری علاوه بر محیط سردی که برای افراد به‌ وجود می‌آید نیز شیشه‌های خودرو، بخار کرده و شرایط رانندگی را برای راننده به‌شدت سخت و خطرناک می‌کند.

پس پیشنهاد ما به راننده‌ها این است که از سلامت بخاری ماشین خود، مخصوصا در فصل سرما اطمینان حاصل پیدا کنید تا علاوه بر فراهم‌کردن فضای گرم برای خود و سرنشینان، در شرایط امن و به دور از خطرات ناشی از بخارکردن شیشه خودرو رانندگی کنند.

حال این سوال پیش می‌آید که دلایل خرابی یا درست کار نکردن بخاری خودرو چیست؟ یا چرا این وسیله گرمایشی باد گرم نمی‌دهد؟

خرابی ترموستات خودرو

اصلی‌ترین و اولین موردی که هنگام کار نکردن صحیح وسیله گرمایشی، باید مدنظر قرار دهید؛ عملکرد صحیح ترموستات خودرو است. زمانی که این قطعه مکانیکی به‌درستی کار نکند؛ آب موتور، گرم نشده و در نتیجه از بخاری خودرو هم باد گرمی انتقال داده نمی‌شود.

کافی‌نبودن میزان آب موتور

دلیل دیگری که منجر به عملکرد نادرست وسیله گرمایشی ماشین می‌شود، سطح کم آب گردشی در موتور است. در صورتی که مقدار آب پیشرانه کم باشد، میزان مایع وارده به موتور کافی نبوده و دمای آن بسیار بالا می‌رود؛ در نتیجه ابتدا عملکرد ترموستات و سپس بخاری خودرو دچار مشکل می‌شود.

 ایراد فن یا دمنده هوا

مورد دیگر موثر در عملکرد صحیح بخاری خودرو، کارکرد درست دمنده‌ای است که هوای گرم تولیدشده را به داخل کابین هدایت می‌کند. با ایراد این قطعه، هوا  با قدرت کمی از دریچه‌ها وارد اتاق شده و در نتیجه، دمای داخل به اندازه کافی گرم نمی‌شود.

جرم‌گرفتگی رادیاتور

در صورتی که رادیاتور دچار جرم‌گرفتگی شود؛ حرکت صحیح آب را تحت تاثیر گذاشته و عملکرد بخاری ماشین را مختل می‌کند. همچنین یکی دیگر از دلایل گردش نادرست آب موتور نیز می‌تواند گرفتگی لوله‌ها (شلنگ‌های) ورودی به رادیاتور باشد.

منبع: خودرو 45