خراش روی سطح ماشین یک درد چشم واقعی است، اما اجتناب ناپذیر است. تقریباً هر چیزی می تواند باعث ایجاد خراش شود: گرد و غبار، برگ ها و حتی شستشو اگر به درستی انجام نشود.مجموعه مسترتشخیص در این مقاله شما را با انواع خراش های خودرو آشنا خواهد کرد.

سطح خودرو از سه لایه تشکیل شده است. اولین مورد سطح کت شفاف است که به ماشین شما درخشندگی میدهد. لایه دوم زیر پوشش شفاف، سطح رنگ است، در حالی که لایه سوم، سطح آستر است که پایه ای برای رنگ و یک لایه روی فلز تشکیل می دهد. خراش بر روی این لایه ها بسته به شدت اثر می گذارد. شدیدترین خراش هایی که روی پرایمر تاثیر می گذارد. بیایید در مورد انواع خراش های ماشین و نحوه ترمیم آنها بیاموزیم.

خراش شفاف کت:

 این خراش بیرونی ترین لایه سطح خودرو را تحت تأثیر قرار می دهد و با شستشوی ملایم و اپیلاسیون کامل برطرف می شود.
خراش رنگ:

این خراش روی لایه دوم سطح خودرو و آن رنگ است. این را می توان با رنگ آمیزی مجدد سطح آسیب دیده به طور ماهرانه برطرف کرد.
خراش پرایمر:

خراش پرایمر بدترین خراش است زیرا سطح فلزی خودرو را آشکار می کند. این را می توان در یک فروشگاه بدنه اتومبیل که در آن پرایمر به همراه رنگ و پوشش شفاف دوباره اعمال می شود، رفع می شود.

* برای خرید دوره آموزش تشخیص تعویض انواع سینی و شاسی در خودرو میتوانید برروی لینک کلیک نمایید

1. خراش های شفاف
پوشش شفاف بالاترین لایه سطح رنگ شده خودرو است. شفاف است و رنگ را براق می کند. همچنین سطح رنگ را از تماس مستقیم با عناصر محافظت می کند و در نتیجه طول عمر آن را تضمین می کند. خراش روی سطح کت شفاف ناشی از سایش و پارگی روزمره است. این می تواند شامل گردگیری، شستشو و سایر خراش های جزئی باشد. خراش های روی کت شفاف با بررسی دقیق قابل مشاهده است و در زیر نور مانند چرخش، چرخش، خطوط مستقیم و گاهی اوقات خطوط سفید به نظر می رسد.

*میتوانید برای خرید دوره آموزش تشخیص اصالت اتاق خودرو برروی لینک کلیک نمایید.

نحوه تعمیر:
این خراش ها راحت ترین ترمیم هستند و معمولاً به شستشوی ملایم و اپیلاسیون نیاز دارند. موم را صاف کنید و خراش ها از بین می روند. شستشوی ملایم کثیفی و کثیفی اولیه روی سطح را پاک می کند، در حالی که تمیز کردن با یک پارچه میکروفیبر نرم، آب باقیمانده را پاک می کند. آخرین مرحله اپیلاسیون است که باید بسیار آرام انجام شود. در اثر فشار، ماشین ممکن است یک سری خراش های جدید پیدا کند!

2. خراش ها را رنگ کنید
لایه رنگ بعد از پوشش شفاف می آید. اگر ماشین شما هنگام پارک کردن یا یک تیر فلزی با یک سطح سفت و سخت و ساینده مانند دیوار تماس پیدا کند یا اگر شخصی تصمیم بگیرد کلیدی را روی سطح ماشین شما بگذارد، خراش روی این لایه اتفاق می‌افتد. به هر دلیلی، خراش های رنگ دلخراش است و همیشه اتفاق می افتد.

نحوه تعمیر:

خراش های رنگ را می توان رفع کرد اما نیاز به یک دست متخصص دارد. اگر متخصص نیستید، ممکن است کارتان را کامل انجام ندهید و این ممکن است سطح رنگ شده را بیش از پیش برجسته کند. کارشناسان رنگ آمیزی خودرو سطح را شسته و از شر آوار یا گرد و غبار خلاص می کنند و پس از آن سطح رنگ را با سمباده ای با سنگ ریزه خاص می مالند تا سطح خراشیده برای رنگ آمیزی آماده شود. پس از استفاده از رنگ، اجازه داده می شود تا به مدت 1-2 روز خشک شود و در نهایت، پوشش شفاف اعمال می شود و ماشین شما به خوبی نو می شود.

3. خراش های پرایمر
خراش پرایمر عمیق ترین و مخرب ترین از همه است: هر سه لایه را خراش می دهد و فلز را آشکار می کند. دلت میشکنه، نه؟! برای ایجاد خراش پرایمر نیاز به تصادف یا ساییدگی واقعاً شدید است. خراش های پرایمر باید فوراً مراقبت شوند زیرا فلز در معرض خطر زنگ زدگی است و هنگامی که زنگ زدگی راه خود را پیدا کرد، کاری نمی توانید برای آن انجام دهید، به جز تعویض قطعه/پانل.
* برای خرید دوره آموزش ضرب‌خوردگی و ترمیم شاسی خودرو میتوانید برروی لینک کلیک نمایید.

نحوه تعمیر:
رفع خراش پرایمر نیاز به مهارت و تجربه دارد و بهتر است به متخصصان واگذار شود. برای رفع خراش پرایمر، سطح کلی خراش را سنباده می زنند که بزرگتر از خود خراش است، اگر فرورفتگی وجود داشته باشد ابتدا یک فرورفتگی برطرف می شود. مرحله دوم شامل استفاده یکنواخت از پرایمر است. پس از خشک شدن پرایمر، رنگ اعمال می شود و می گذاریم تا خشک شود. سپس یک پوشش شفاف اعمال می شود و ماشین شما آماده حرکت است. زمان صرف شده به شدت و ناحیه ماشین آسیب دیده بستگی دارد.