در این مقاله قصد داریم نحوه محاسبه افت قیمت خودرو کارکرده را به شما مخاطبین عزیز ارائه دهیم. اگر شما هم قصد خرید یا فروش خودرو دست‌دوم دارید و در قیمت‌گذاری آن به مشکل برخورده‌اید در این مقاله همراه ما باشید.

نحوه محاسبه افت قیمت خودرو

در ابتدای آموزش کامل نحوه محاسبه افت قیمت خودرو باید بدانیم که خودرو در ایران برخلاف بسیاری از کشورهای دیگر یک کالای سرمایه‌ای محسوب می‌شود و ارزش بسیار بالایی دارد.

برای در خواست کارشناسی رنگ خودرو اینجا را کلیک کنید.

برخی از خودروها در کشور ما ارزشی معادل یک آپارتمان یا زمین را خواهند داشت. در این شرایط ارزش‌گذاری خودرو بسیار اهمیت می‌یابد و خریدوفروش خودرو در بازار دست‌دوم نیز بسیار پررونق و پرطرفدار خواهد بود. به‌طورمعمول شما هر خودرویی را که خریداری کنید، پس از چند سال استفاده از خودرو می‌توانید آن را به فرد دیگری به قیمت پایین‌تر بفروشید. حال به‌دست آوردن این قیمت تابع فرمول افت قیمت خودرو است که آن را به شما خواهیم گفت.

افت قیمت خودرو

به‌جرأت می‌توان گفت در کشورهایی که خودرو از ارزش پولی بالایی برخوردار است، اغلب برای خودروهای دست‌دوم نیز مشتری به میزان کافی در بازار وجود دارد؛ بنابراین نگران فروش خودروی دست‌دوم خود نباشید. حال مسئله اینجاست که هر خودرو پس از چند سال استفاده، به چه قیمتی و چند درصد از قیمت نمونه صفرکیلومتر فروخته خواهد شد؛ یعنی افت قیمت در این خودروها با چه فرمولی محاسبه می‌شود،. این همان چیزی است که به‌عنوان فرمول محاسبه افت قیمت خودرو از آن یاد می‌کنند.

محاسبه افت قیمت خودرو کارکرده، چالشی بزرگ برای فروش خودرو

محاسبه افت قیمت خودرو پس از چند سال کارکرد، مسئله نسبتا سختی است و به مهارت، تجربه،کارشناسی و فرمول محاسبه افت قیمت خودرو دارد. همچنین درصورتی‌که خودرو دارای آسیب‌های جدی مانند مشکلات فنی یا تصادف باشد مسئله قیمت‌گذاری کاملاً متفاوت خواهد بود؛ بنابراین باید برای فروش خودرو، کارشناسی در مورد افت قیمت خودرو انجام پذیرد تا فروشنده و خریدار دچار زیان نشوند.

فرمول محاسبه افت قیمت خودرو

تعیین قیمت خودرو دست‌دوم یا اصطلاحا محاسبه افت قیمت‌ خودرو در بازار دست‌دوم، به پارامترهای متعددی بستگی دارد که در ادامه مقاله برخی از آن‌ها را برای شما مخاطبین عزیز نام برده‌ایم؛ این پارامترها که فرمول محاسبه افت قیمت خودرو را تشکیل می‌دهند، عبارتند از:

  • مدل خودرو
  • سال و تنوع مدل موجود در بازار
  • رنگ خودرو
  • میزان کیلومتر کارکرد خودرو
  • میزان باقیمانده بیمه و درصد تخفیف بیمه خودرو
  • قسمت‌های رنگ‌شده یا تعویض‌شده خودرو
  • قسمت‌های تصادفی فاقد رنگ

میزان استقبال مشتریان از این خودروها ازجمله مواردی هستند که بر قیمت خودروی دست‌دوم بسیار تأثیر می‌گذارند.

افت قیمت خودرو تا چند سال اتفاق می‌افتد؟

نحوه محاسبه افت قیمت خودرو

به‌منظور فراگیری آموزش کامل محاسبه افت قیمت خودرو باید گفت که معمولا خودروها در یک‌سال اول بعد از تاریخ تولید افت قیمت کمتری نسبت به خودروهای چند سال کارکرد در نمونه تولید داخل و خارجی خواهند داشت. این میزان افت در خودروهای متفاوت بنا به مدل و همچنین شرکت سازنده خودرو می‌تواند متفاوت باشد.

هرچه خودروی موجود در بازار از استقبال مردمی بیشتری برخوردار باشد، میزان افت قیمت کمتری را برای سال‌های اولیه خواهد داشت. خودروهایی که طرفداران چندانی برای خرید نمونه کارکرده در بازار دست‌دوم ندارند، از افت بیشتری به‌خصوص در سال اول برخوردار خواهند شد. برای مثال می‌توان به خودروهای چینی که در چند سال گذشته وارد بازارهای ایران شده‌اند اشاره کرد. این خودروها در سال‌های اولیه درصد افت قیمت بسیار زیادی را تجربه می‌کنند که نسبت به خودروهای تولید داخل و خودروهای خارجی ساخت کشورهای دیگر بسیار عجیب‌وغریب به‌نظر می‌رسد.

به‌طورمعمول پس از ۶ یا ۷ سال از تولید خودرو میزان افت قیمت آن به درصد ناچیزی خواهد رسید که دیگر آن‌چنان قابل‌محاسبه و دارای اهمیت نیست.

در کل پارامترهایی که در بالا به آن‌ها اشاره شد نیز در افت قیمت خودرو مؤثر خواهند بود که در ادامه به‌صورت تفصیلی برای شما شرح خواهیم داد:

مدل خودرو در فرمول محاسبه افت قیمت خودرو

عوامل تأثیرگذار در محاسبه افت قیمت خودروهای وارداتی

عوامل مؤثر در محاسبه افت قیمت خودرو
مدل خودرو یک پارامتر بسیار حساس در فرمول محاسبه افت قیمت خودرو است. در جدول محاسبه افت قیمت خودرو راجع به مدل خودرو معیارهای مختلفی برای ارزش‌گذاری وجود دارد. به‌طورمعمول برای افت قیمت خودرو در سال اول در حدود ١٢ درصد ارزش خودرو در نظر گرفته خواهد شد. در سال دوم این عدد به ۱۸ درصد می‌رسد. در سال سوم نیز عدد افت قیمت خودرو حدود ۲۳ درصد و پس از گذشت چهار سال معادل ۲۷ درصد خواهد بود. همان‌طور که مشخص است میزان افزایش افت قیمت خودرو در سال‌های مختلف متفاوت بوده و این عدد پس از ۶ یا ۷ سال معمولاً رشد چندانی نخواهد داشت.

سال تولید خودرو و عمر مفید پارامتری مهم در محاسبه افت قیمت خودرو

پژو 2008
پژو 2008

باید بدانید که در برخی از خودروها برای محاسبه افت قیمت خودرو با دقت بالا، سال تولید اتومبیل نیز اهمیت می‌یابد و در بازار خریدوفروش برخی از مدل‌های خودرو دارای جذابیت بیشتری برای خریداران خواهند بود. برای مثال در مورد خودروی تندر ۹۰ تا سال‌های زیادی شایع بود که خودروهای پایین‌تر از مدل سال ۹۰ از کیفیت بالاتری برخوردار هستند و این خودروها افت قیمت کمتری را تجربه می‌کردند.

میزان طول عمر مفید خودرو نیز یکی از مسائلی است که در قیمت‌گذاری و افت قیمت خودرو بسیار اهمیت دارد. برخی از خودروها عمر مفید محدودی دارند و به‌واسطه کیفیت پایین قطعات یا نبود خدمات، بعد از مدت محدودی کیفیت اولیه خود را از دست داده و دردسرهای فراوانی را به‌همراه می‌آورند؛ چنین خودروهایی تنها در سال‌های اولیه تولید ارزش خرید مناسبی دارند و پس ‌از ‌آن با افت قیمت قابل‌توجهی مواجه خواهند شد.

میزان کارکرد خودرو

اثر میزان کارکرد اتومبیل در افت قیمت خودرو

در محاسبه افت قیمت خودرو، میزان کارکرد و کیلومتر خودرو از مسائلی است که در تعیین قیمت خودرو بسیار اهمیت دارد. کارکرد استاندارد هر خودرو برای هرسال را می‌توان در حدود 17 تا 20 هزار کیلومتر دانست. درصورتی‌که یک خودرو در یک‌سال کمتر از ۲۰ هزار کیلومتر کارکرد داشته باشد، می‌توان خودرو را کم‌کار یا به اصطلاح خودرو خانگی نامید و درصورتی‌که خودرویی بیش از ۳۰ هزار کیلومتر در سال کارکرده باشد، یک خودروی پرکار محسوب شده و افت قیمت بیشتری خواهد داشت.

در مورد میزان کارکرد خودرو دقت داشته باشید که تنها به عدد کیلومتر ثبت شده روی صفحه‌نمایش بسنده نکنید. متأسفانه در برخی موارد این عدد با ترفندهای مختلف، برای کم‌کار نشان‌دادن خودرو دست‌کاری می‌شوند. در این مورد میزان کهنگی فرمان، دسته‌دنده و صندلی راننده می‌تواند معیارهای خوبی برای بررسی کارکرد خودرو باشد.

میزان اعتبار بیمه و تخفیف آن

مهلت اعتبار بیمه خودرو یکی از مواردی است که خریداران خودرو کارکرده به آن بسیار توجه می‌کنند. داشتن بیمه‌نامه‌ای با مهلت بیشتر از 9 ماه مزیت یک خودرو محسوب می‌شود. چنانچه خودرو فاقد بیمه‌نامه معتبر باشد، معمولا مبلغ بیمه جدید از قیمت آن کسر خواهد شد؛ همچنین تخفیف‌های بیمه‌ای چندساله برای خودروهای کارکرده می‌تواند روی قیمت نهایی خودرو تاثیر بگذارد و افت قیمت خودرو را کم کند.

رنگ‌شدگی قطعات خودرو

رنگ شدن بدنه خودرو
تاثیر مقدار رنگ شدگی در افت قیمت خودرو

درصورتی‌که قطعات مختلف خودرو دارای رنگ‌شدگی باشند از قیمت خودرو کسر خواهد شد. بعضی از قطعات در خودرو اهمیت بیشتری دارند و رنگ‌شدگی آنان بیشتر از قطعات دیگر موجب افت قیمت خودرو می‌شود. کاپوت، سقف و ستون‌ها، سینی‌های جلو و عقب خودرو و درب صندوق‌عقب جز قسمت‌هایی هستند که در صورت رنگ‌شدگی بیشترین میزان افت قیمت را به‌همراه دارند.

رنگ‌شدگی برخی از قطعات در خودرو نیز تأثیر چندانی در افت قیمت خودرو نخواهد داشت. برای مثال سپر، دستگیره‌های درب خودرو، آینه‌ها و به‌طورکلی قسمت‌هایی که بر روی خودرو نصب شده و جز قطعات اصلی خودرو محسوب نمی‌شوند، از این قضیه مستثنی هستند.

تصادف سنگین

به‌طورمعمول تصادف سنگین باعث افت شدید قیمت خودرو می‌شود؛ برای مثال اگر در تصادف‌ بخش زیادی از خودرو رنگ‌ شده یا شاسی خودرو دچار ضرب‌دیدگی شود، افت قیمت بسیاری را برای خودرو ایجاد می‌کند. چپ شدن خودرو یا تصادفاتی که باعث تعویض قسمت‌هایی مانند گلگیرها یا سقف و… می‌شوند را می‌توان جزو تصادفات سنگین به‌حساب آورد.

شرایط داخلی خودرو

شرایط داخلی خودرو اعم از تمیزی کابین، سلامت قطعات داخلی ماشین و میزان سروصدایی که داخل کابین شنیده می‌شود، از عواملی هستند که بر افت قیمت خودرو تأثیرگذار هستند.

وجود ایراد و خرابی در ادوات داخلی خودرو مانند کف‌پوش‌ها، روکش‌های صندلی سیستم مولتی‌مدیا و… می‌تواند بر قیمت نهایی اتومبیل تأثیر بسزایی داشته باشد و از عواملی است که بسیاری از خریداران خودروهای دست‌دوم بر سلامت آن تاکید کرده و به آن توجه می‌کنند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید بوی کابین نیز از عواملی است که می‌تواند برای خریدار خودرو دست‌دوم اهمیت داشته باشد.

وضعیت فنی خودرو

موتور هوندا crv

ایرادها و مشکلاتی از قبیل نقص فنی موتور، خروج دود رنگی از اگزوز، سوختن واشر سرسیلندر، مشکلات فنی جعبه‌دنده، خرابی سیستم تعلیق خودرو و سروصداهای اضافی که از آن به گوش می‌رسد از مواردی است که تاثیر بسیاری در افت قیمت خودرو دارند.

گرچه خریداران خودروهای دست‌دوم می‌دانند که خودروهای کارکرده همانند نمونه صفرکیلومتر بدون ایراد نخواهد بود، اما ترجیح می‌دهند تا حد امکان هزینه کمتری را بابت تعمیر و نگهداری خودرو دست‌دومی که قصد خرید آن را دارند پرداخت کنند.

آپشن‌های خودرو

اثر آپشن در میزان قیمت خودرو

آپشن‌هایی که بر روی سیستم خودرو به‌صورت پیش‌فرض و در کارخانه نصب‌ شده‌اند باید سالم باشند؛ همچنین آپشن‌های اضافی که توسط مالک خودرو بر روی آن اضافه‌شده می‌تواند از افت قیمت خودرو کاسته و قیمت بالاتری را برای خودرو ایجاد کند.

برای مشاهده اخبار خودرو در مستر تشخیص کلیک کنید

ضرورت کارشناسی چیست؟

یکی از راه‌ها و تله‌هایی که اغلب سودجویان از آن استفاده می‌کنند، عیب‌گذاری بی‌جا برای کاهش قیمت خودرو است؛ ولی درصورتی‌که شما گواهی کارشناسی از یک مرکز معتبر داشته باشید، راه کلاهبرداری را برای دلالان خودرو می‌بندید و خودرو خود را با منطقی‌ترین قیمت و کارشناسی‌شده به‌فروش می‌رسانید.

فرمول محاسبه افت قیمت خودرو شامل چه مواردی است؟

-مدل خودرو
-سال و تنوع مدل موجود در بازار
-رنگ خودرو
-میزان کیلومتر کارکرد خودرو
-میزان باقیمانده بیمه و درصد تخفیف بیمه خودرو
-قسمت‌های رنگ‌شده یا تعویض‌شده خودرو
-قسمت‌های تصادفی فاقد رنگ


منبع: همراه مکانیک