مسترتشخیص- انواع مختلف رنگ خودرو نقش مهمی در زیبایی ظاهری آن و محافظت از سطح دارد. رنگ خودرو نیز یکی از عوامل کلیدی است که افراد را وادار به خرید آن می کند. همچنین رنگ خودرو کیفیت، درخشندگی و جلا بیشتری میبخشد که ارزش تولید را افزایش می دهد و آن را برای مشتریان قابل ارائه می کند.

دلایل رنگ آمیزی خودرو
رنگ آمیزی خودرو کاری نیست که صرفاً به دلایل زیبایی انجام شود، اگر خودرو دچار خراشیدگی یا برخورد شدیدی شده است که رنگ را از بین برده است و فلز زیر آن نمایان شده است، باید رنگ آمیزی مجدد شود. فلز درمعرض خطر زنگ زدگی است و پانل های بدنه زنگ زده از یکپارچگی بدنه خودرو می کاهد. 

دلیل دیگر برای رنگ آمیزی ماشین شما، محافظت از سطح است. قرار گرفتن در معرض آفتاب، باران و سرما به مرور زمان روی رنگ خودروی شما تأثیر می گذارد و اگر لکه های سفیدی روی خودروی خود مشاهده کردید، اینها نشانه هایی هستند که نشان می دهد باید خودروی خود را رنگ کنید.

دلیل دیگر میتواند حباب زدن باشد. حباب زدن زمانی اتفاق می‌افتد که روکش شفاف آسیب ببیند و اکسیداسیون زیر رنگ باعث ایجاد حباب‌هایی می‌شود که نشانه این است که ماشین نیاز به رنگ‌کاری دارد.

رنگ ماشین چگونه ساخته می شود؟

چهار قسمتی که رنگ خودرو را می سازند عبارتند از رنگدانه، تینر، بایندر و مواد افزودنی. این چهار عنصر برای ارائه پوشش رنگ عالی که الزامات طراحی را برآورده می کند ترکیب شده اند.

رنگدانه ها به ایجاد رنگ و خواص پنهان کمک می کنند. دو نوع رنگدانه وجود دارد - پرایم و اکستندر. رنگدانه پرایم رنگ و کدورت می بخشد در حالی که رنگدانه اکستندر گسترش دهنده چسبندگی را بهبود می بخشد.درواقع رنگ خودرو را بهبود می بخشند و کیفیت را افزایش می دهد. منظور از چسبندگی بهتر، مقاومت در برابر سایش و محو شدن، و حفظ اثر براق روی بدنه است .

رنگ حلال چیست؟

رنگ حلال رنگی است که دارای حلال های شیمیایی مانند لاک، اورتان یا مینای دندان است. رنگ های حلال به دلیل دوام و توانایی خود در جلوگیری از زنگ زدگی شناخته شده اند. این حلال ها بخش عمده ای از رنگ را تشکیل می دهند و پس از خشک شدن، ترکیبات آلی مضر را آزاد می کنند. این ترکیبات مضر محیط زیست را تخریب می کنند و خطری برای سلامتی محسوب می شوند و در نتیجه حضور آنها از بازار به تدریج کاهش می یابد.

حلال ها یا مایعات با مخلوط کردن رنگ و ماده چسبنده با یکدیگر کمک می کنند تا مقتومت صحیحی به آن بدهند.
افزودنی ها به عنوان یک عنصر ضخیم کننده عمل می کنند که تراکم رنگ را برای کاربرد بهتر فراهم می کند. مواد افزودنی کمک می کند تا ریزش رنگ بدون دردسر و پاشیده شود.

رنگ Waterborne به چه معناست؟
در رنگ های آبی از هیچ حلالی استفاده نمی شود و کاملا بی ضرر هستند زیرا تنها حلال مورد استفاده در رنگ های آبی آب است. رنگ آب را می توان بر روی سطوح مختلف مانند روی یک پوشش آستر یا فلز ساده یا یک پوشش تازه اعمال شده اعمال کرد. رنگ های موجود در آب محبوب هستند زیرا از نظر محیط زیست ایمن هستند و ترکیبات آلی مضر مانند رنگ های حلال را آزاد نمی کنند.
* برای خرید قلم تشخیص رنگ خودرو میتوانید برروی لینک کلیک نمایید.

مراحل رنگ آمیزی ماشین چیست؟
رنگ آمیزی روی ماشین به آسانی استفاده از قلم مو روی بوم نیست. عوامل زیادی برای تسهیل رنگ خودرو مورد نیاز است. این شامل:مکانی بسته که گرد و غبار نباشد و اطراف آن رطوبت بیش از حد باشد نیاز به ابزار مناسب برای سنباده کاری، رنگ آمیزی و ...

رنگ آمیزی ماشین یک فرآیند ماهرانه است که در آن قاب/بدنه ماشین فرآیندی را برای حذف ناخالصی‌های روی سطح انجام می‌دهد تا سطح صافی به دست آید، این کار از طریق سندبلاست که عیوب، رنگ، زنگ‌زدگی و سایر آلاینده‌ها را از سطح پاک می‌کند، به دست می‌آید. این یک مرحله مهم است زیرا سطحی را که یک پوشش محافظ نگه می دارد تمیز می کند. برای محافظت از رنگ خودرو خود می توانید پوشش سرامیکی یا فیلم محافظ رنگ را انتخاب کنید، اما بهتر است این کارها در زمان خرید خودرو انجام شود.

مرحله 1: پرایمر
پرایمر نوعی رنگ است که از رزین، حلال ها و مواد افزودنی تشکیل شده است که سطح خودرو را برای رنگ آمیزی آماده می کند. استفاده از آستر اولین قدم در رنگ آمیزی خودرو است. این مرحله اولیه استفاده از پرایمر بسیار مهم است و به هیچ قیمتی نمی توان آن را نادیده گرفت، زیرا پرایمر به تراز کردن سطح بدنه فلزی خودرو کمک می کند. در این مرحله برای رفع عیوب ناشی از ساخت، پوشش پرایمر ضروری است. پوشش اولیه پرایمر به محافظت از بدنه فلزی خودرو در برابر زنگ زدگی، دمای بالا، خرده سنگ و اشعه UV خورشید کمک می کند.

مرحله 2: پوشش پایه
دومین مرحله مهم استفاده از بیس کت یا پوشش رنگی است. در این مرحله رنگ خودرو و جذابیت بصری آن به وجود می آید. چهار نوع مختلف پوشش پایه وجود دارد - جامد، فلزی، مرواریدی و مات. هر یک از چهار گونه دارای خواص متمایزی هستند و ظاهر متفاوتی را ارائه می دهند.

مرحله 3: پوشش شفاف
آخرین مرحله در رنگ آمیزی خودرو، استفاده از کت شفاف است. کت شفاف یک کت شفاف است که روی پوشش پایه اعمال می شود. از آنجایی که این مرحله نهایی رنگ خودرو است و بلافاصله با محیط اطراف در تماس است، روکش شفاف باید ماندگاری بالایی داشته باشد. این باید توانایی محافظت از پوشش سطح را در برابر سایش خارجی داشته باشد و خواص شیمیایی آن باید در برابر اشعه مضر UV مقاومت ایجاد کند.

انواع فینیش رنگ خودرو چیست؟

رنگ متالیک


رنگ متالیک درخشندگی فلزی در هر رنگ جامد می بخشد. رنگ خودکار متالیک می تواند کمی گران باشد زیرا به طور موثرتر از هر یک از رنگ های جامد تمام آسیب های جزئی وارد شده به ماشین شما را پوشش می دهد، در حالی که در مقایسه با رنگ های جامد ماندگاری بیشتری دارد. معایب رنگ متالیک شامل گزینه های رنگ کمتر و مشکل در یافتن مطابقت با رنگ فعلی ماشین شما است. پوشاندن خراش ها و لکه های رنگ متالیک هزینه بر است.

2. رنگ مروارید

 رنگ های مروارید مشابه رنگ متالیک هستند، اما به جای پودر آلومینیوم، این رنگ حاوی کریستال های سرامیکی است. کریستال‌های سرامیکی می‌شکنند و نور خورشید را منعکس می‌کنند و در نتیجه نگهداری رنگ مرواریدی راحت‌تر است. در مقایسه با سایر رنگ های خودرو، ظاهر متفاوتی به خودروی شما می دهد. ظاهر کلی آن خیره کننده و پر زرق و برق است. یکی دیگر از مزایای رنگ مرواریدی این است که سایش آن نسبت به رنگ های جامد سخت تر است و در نتیجه ماندگاری نسبتاً طولانی دارد. اما تطبیق رنگ یک رنگ مرواریدی دشوار است، که تعمیر آن را سخت تر و پرهزینه تر می کند.

* برای خرید قلم تشخیص رنگ خودرو میتوانید برروی لینک کلیک نمایید.

3. رنگ جامد

رنگ‌های جامد پرکاربردترین رنگ‌ها در اتومبیل‌ها هستند، بیشتر به این دلیل که استفاده از آنها آسان است و به راحتی با هم مطابقت دارند. اگر به نحوی توانستید رنگ را خراش دهید، می توانید به راحتی با خرید یک خودکار یا رنگ همسان، قسمت را دوباره رنگ کنید. به دلیل استفاده گسترده و در دسترس بودن آسان، رنگ آمیزی ماشین شما با رنگ جامد مقرون به صرفه است.

4. رنگ مات

یک رنگ مات بیشتر نور پرتاب شده به آن را جذب می کند و درخششی کدر به سطح خودرو می بخشد. روکش‌های مات به ندرت در خودروها دیده می‌شوندو چندان محبوب نیستند زیرا نیاز به نگهداری بسیار جدی دارند و بسیار گران هستند و در رنگ هایی مانند مشکی، نقره ای یا خاکستری موجود هستند.