مسترتشخیص- رانندگی در جاده‌ای که ابرها آن را احاطه کرده‌‌اند، شاید جذاب یا رومانتیک باشد و ویدیو آن در فضای مجازی طرفدار داشته باشد، اما کار بسیار خطرناکی است. اگر تجربه رانندگی در مه غلیظ را داشته باشید، احتمالا متوجه شده‌اید که راندن خودرو در مه، مثل راه رفتن با چشمان بسته است. میدان دید بسیار پایین، احتمال وقوع تصادفات را به شدت بالا می‌برد. اما در همین آب و هوا هم می‌توان با رعایت نکات ایمنی، سفر را به سلامت به پایان رساند.

روشن کردن چراغ مه شکن

اولین اقدام در زمان رانندگی در مه، روشن کردن چراغ‌های خودرو است. اگر ماشین‌تان چراغ مه شکن دارد، حتما آن را روشن کنید تا کمی میدان دیدتان را افزایش بدهد. روشن بودن چراغ عقب، رانندگان را از حضور شما مطلع می‌کند. چراغ جلو و مه شکن نیز دید بهتری را از مسیر مقابل برای شما فراهم می‌کند.

شاید فکر کنید استفاده از چراغ نور بالا می‌تواند مسیر بیشتری را برایتان روشن کند، اما این یک باور کاملا اشتباه است. نور بالای خودرو، به علت برخورد با قطرات آب موجود در هوا، شکست نور ایجاد می‌کند و باعث اختلال در دید شما می‌شود. از سوی دیگر دید رانندگانی که از مسیر روبه‌رو به سمت شما در حرکت هستند نیز دچار مشکل خواهد شد.

بهتر است هنگام حرکت و رانندگی در مه، از فلاشر خودرو استفاده نکنید. چون ممکن است خودرو پشت سر شما با تصور اینکه شما دچار مشکلی شده‌اید، به صورت ناگهانی ترمز کند و موجب بروز تصادف شود.

کاهش سرعت

حتما در مه با سرعتی بسیار پایین‌تر از حالت عادی حرکت کنید. از آنجایی که قطعا در هوای مه‌آلود، اشراف شما به محیط اطراف خودرو کم است، احتمال وقوع تصادف با خودروهای دیگر و حتی برخورد با حیوانات افزایش پیدا می‌کند، پس بهتر است با احتیاط زیادی در این آب و هوا حرکت کنید تا خطری شما و ماشین‌تان را تهدید نکند.

حفظ فاصله بیشتر با خودروها

زمانی که میدان دید راننده کم باشد، قاعدتا باید فاصله بیشتری با خودروهای دیگر داشته باشد. این قاعده برای رانندگی در مه نیز صدق می‌کند تا در صورت بروز مشکل و تصادفی در جاده، بتوانید کنترل خودرو خود را حفظ کنید.

بهتر است فاصله خود با خودرو جلو را از ۲ ثانیه در حالت عادی، به ۵ ثانیه افزایش دهید.

حرکت در مسیر و دنبال کردن خط جاده

گاهی در هوای مه‌آلود به دلیل کاهش دید، راننده تصمیم می‌گیرد به میانه جاده بیاید تا از برخورد با موانع احتمالی موجود در حاشیه جاده پرهیز کند. اما این اقدام بسیار خطرناک است. بهتر است در مسیر خود و بین خطوط حرکت کنید. دنبال کردن خطوط جاده می‌تواند به حفظ مسیر شما کمک کند.

همراه داشتن زنجیر چرخ

اگر هوای مه‌آلود با برودت و سرما همراه باشد، ممکن است لغزندگی جاده را به همراه داشته باشد. حتی احتمال یخ‌زدگی سطح جاده نیز وجود دارد. بنابراین بهتر است در این موارد، زنجیر چرخ خودرو همراه‌تان باشد تا در صورت نیاز بتوانید از آن استفاده کنید تا دچار مشکل نشوید.

توقف در صورت نیاز

اگر هنگام رانندگی، میزان غلظت مه آنقدر بالا بود که امکان رانندگی و دیدن اطراف تقریبا برایتان میسر نبود، بهترین و عاقلانه‌ترین کار این است که در کناری‌ترین قسمت جاده توقف کنید. در این موقعیت، پیدا کردن یک مکان امن، اهمیت بسیار زیادی دارد.

دقت داشته باشید، هنگام توقف کنار جاده در هوای مه‌آلود، حتما با روشن کردن چراغ‌های خطر اتومبیل، دیگر راننده‌ها را از حضور خود مطلع کنید.

توجه به اطراف

بهتر است تمام حواس‌تان به رانندگی و محیط اطراف باشد. رادیو یا سیستم صوتی خودرو را خاموش کنید تا صداهای اطراف را بشنوید. اگر صدایی شنیدید سرعت خود را کم کنید تا از تصادف با ماشین‌های دیگر یا حیوانات پیشگیری کنید.

جمع بندی

با وجود آنکه ممکن است رانندگی در هوای مه‌آلود جذاب به نظر برسد، اما بهتر است پیش از شروع حرکت، اخبار هواشناسی را بررسی کنید و در صورت وجود مه در مسیر، سفر خود را عقب بیندازید. اما اگر امکان تعویق سفر وجود نداشت، حتما جانب احتیاط را رعایت کنید.

منبع: خودرو45