مسترتشخیص- لندکروزر پرادوی جدید بالاخره بعد از چند سال غیبت به بازار آمریکا برگشت. شاسی بلندی با طراحی رترو استایل و پیشرانه هیبرید!

لندکروزر بازار آمریکا یا همان پرادو در سال ۲۰۲۱ از این بازار خداحافظی کرد و حتی سری ۳۰۰ لندکروزر اصلا برای بازار آمریکای در نظر گرفته نشد. اما پس از غیبت ۳ سه ساله حالا لندکروزر پرادوی جدید اینجاست. این خودرو با مدل ۲۰۲۴ به بازار آمریکا می آید. محصول جدید کمپانی تویوتا حالا با سبک طراحی جدید به ریشه های خود برگشته است. این استایل طراحی که المان های مدرن و کلاسیک ادغام می شوند را رِترو می گویند و قبلا مشابه آن را در طراحی فورد برانکو هم دیده بودیم. تویوتا می گوید که پرادو یا همان لندکروزر بازار آمریکا در زمینه طراحی، آفرود و سایز بهبود داشته و از همه مهم تر این که قیمت این نسل پایین تر آمده است.

کلیت طراحی لندکروزر پرادوی جدید بسیار شبیه لکسوس GX جدید است اما در جزئیات تفاوت هایی دیده می شود. شیشه جلو تقریبا عمودی شده و زوایای شکسته نسبت به آنچه قبلا از پرادو دیده بودیم بیشتر شده است. همین ها باعث شده تا بدنه به صورت باکسی یا جعبه ای شده باشد. جلوپنجره بصورت مستطیلی طراحی شده و رنگ مشکی دارد. چراغ ها تمام ال ای دی هستند و در نسخه پایه به صورت گرد طراحی شده اند اما در نسخه های بالاتر طراحی به صورت مربعی است.
 نسل جدید پرادو تنها در نسخه ۵ نفره به فروش می رسد و این یعنی در تمام نسخه ها فضای قابل قبول بار را در قسمت عقب خواهیم داشت. اگرچه کابین کیفیت و لوکس بودن سری ۳۰۰ را ارائه نمی دهد اما متریال در داخل جنس قابل قبولی دارد. در بسیاری از قطعات داخلی از جنس پلاستیک استفاده شده تا لندکروزر پرادو جدید ارزان سازی شود. نسخه فول چرم طبیعی را برای روکش صندلی ها دارد اما در نسخه های پایین تر چرم مصنوعی به کار رفته است. در تمام نسخه ها گرم کن صندلی های جلو و فرمان استاندارد سازی شده اند.

 زیر کاپوت خبری از پیشرانه ۳.۴ لیتری تویین توربو که در لندکروزر ۳۰۰ و لکسوس GX دیده بودیم نیست. به جای آن پیشرانه ۲.۴ لیتری چهار سیلندر توربوشارژ جایگزین شده است که به همراه موتور برقی ۴۸ اسب بخاری توان تولید نهایت قدرت ۳۲۶ اسب بخار و نهایت گشتاور ۶۳۰ نیوتن متر را دارد. قدرت از طریق جعبه دنده ۸ سرعته AT به تمام چرخ ها می رسد. موتور برقی کمک می کند گشتاور بالایی را در دور های پایین داشته باشیم و این یعنی نمی توان قوای محرکه لندکروزر پرادو جدید را دست کم گرفت.

منبع: ایران جیب