مسترتشخیص- یکی از مشکلاتی که در فصل سرما گریبان گیر رانندگان می‌شود، تایرهای نامناسب و غیر ایمنی هستند که جز دردسر چیزی ندارند. تایر اصولی و استاندارد یکی از موارد بسیار مهمی است که رانندگان، آن هم در روزهای برفی، حتما باید به آن توجه کنند.

تا به حال به اهمیت تایر خودرو فکر کرده‌اید؟ شرط می‌بندیم که وقتی به مهم‌ترین نکات یک خودرو فکر می‌کنید، اولین چیزی که به ذهنتان می‌رسد موتوری قدرتمند است که صدای غرش‌اش به آن سر دنیا می‌رسد و صفر تا ۱۰۰ را در کمتر از سه ثانیه پر می‌کند.

 ما هم مخالفتی نداریم، اما نکته اینجاست که اگر روزی در برف گیر کنید، این پیشرانه قدرتمند به تنهایی نمی‌تواند شما را از شرایط سخت نجات دهد. بگذارید جور دیگری بگوییم؛ اگر خودرو شما تایرهای خوبی نداشته باشد، با یک خودرو قراضه هیچ فرقی نخواهد داشت! حالا شاید با این تشبیه که کمی هم اغراق‌آمیز است، به اهمیت تایرهای خودرو پی ببرید!

بیایید به شهرهای سرد و برفی سفر کنیم. تصور کنید در جایی زندگی می‌کنید که در زمستان زمین حسابی یخ می‌بندد، یا به محض بازکردن درب خانه، با حجم عظیمی از برف رو به رو می‌شوید. در چنین شرایطی، تایر بد از عذاب الهی هم بدتر است! در چنین موقعیتی، نه اندازه دیسک ترمزها مهم است، نه اسب بخار موتور. تنها چیزی که در این چنین مواقعی شما را یاری می‌کند، تایری با کیفیت و مناسب است تا به لطف آن در روزهای برفی، از کار و زندگیتان نیفتید.

تمامی این‌ها را گفتیم تا اهمیت تایر در زمستان ملکه ذهنتان شود. در روزهای گرم یا روزهای بارانی، تقریبا هر نوع تایری که داشته باشید برنده‌ اید، اما در روزهای برفی با تایر بد، خودرو به راحتی زمین گیر می‌شود. در این شرایط که زمین لغزنده و یخ زده است، چرخ‌های بیچاره نمی‌توانند آنطور که باید اصطکاک ایجاد کرده و در نهایت تعادل خود را حفظ کنند.

منبع: khodro45.