بکر و براق نگه داشتن بدنه خودروی خود در طول عمر آن نه تنها نشان دهنده مراقبت شماست، بلکه باعث افتخار خودروی شما می شود. با این حال، خودروهای ما از فلز ساخته شده‌اند و یکی از فرآیندهایی که بر ظاهر خودروی ما تأثیر می‌گذارد زنگ زدگی است. در این مقاله تیم مسترتشخیص برای شما مراحل مختلف زنگ زدی را توضیح داده است.

 در حالی که خودروهای امروزی با پوشش‌های ضد زنگ بسیاری در سطح بیرونی عرضه می‌شوند، برخی ازقسمت‌های خودرو هنوز مستعد زنگ زدگی هستند. از چاه چرخ تا زیرشاخه، زنگ دشمنی است که نه تنها به ظاهر خودرو آسیب می رساند، بلکه یکپارچگی ساختاری خودرو را نیز کاهش می دهد. این همه چیزهایی است که باید در مورد علل زنگ زدگی، انواع آن، اقدامات پیشگیرانه ضد زنگ که باید انجام دهید، و نحوه حذف زنگ در صورتی که از قبل روی ماشین شما وجود دارد، بدانید.

چه چیزی باعث زنگ زدگی می شود؟
زنگ نوعی سرطان پوست برای خودروها است، بیماری که به تدریج قسمت های فولادی بدنه خودرو را فرسایش می دهد. زنگ زمانی ایجاد می شود که فلزات پایه آهن در مجاورت رطوبت با اکسیژن تماس پیدا کنند. در حالی که استحکام کششی و شکل پذیری فولاد آن را به ماده ای عالی برای ساخت خودرو تبدیل می کند، ناخالصی های موجود در فولاد است که آن را مستعد زنگ زدگی می کند. در حالی که خودروسازان روی توسعه اقدامات متعددی برای کاهش زنگ زدگی روی خودروهای خود کار کرده‌اند، واقعیت این است که زنگ هنوز هم سطح خودرو را تخریب می‌کند.

آیا ضد زنگ بودن برای خودرو ضروری است؟
موارد خاصی وجود دارد که باید در نظر بگیرید تا تصمیم بگیرید که آیا ماشین شما به ضد زنگ نیاز دارد یا خیر. اولین مورد، مدت زمانی است که می خواهید ماشین شما قابل استفاده بماند. اگر قصد دارید طول عمر خودروی خود را فراتر از دوره گارانتی خودرو خود افزایش دهید، ضد زنگ چیزی است که به شما کمک خواهد کرد.

مورد دوم محیط اطراف ماشین شما، مکانی که در آن زندگی می کنید، شرایط آب و هوایی آنجاست. هر چه محیط شما مرطوب تر باشد، ماشین شما بیشتر در معرض زنگ زدگی خواهد بود.
* برای خرید دوره آموزش تشخیص تعویض انواع سینی و شاسی در خودرو میتوانید برروی لینک کلیک نمایید.

مورد سوم سن ماشین شماست. اگر ماشین شما بیش از 10 سال سن دارد، احتمال اینکه با فولاد گالوانیزه تولید نشده باشد، زیاد است. ساخت فولاد گالوانیزه تشکیل زنگ را به تاخیر می اندازد و در نتیجه محافظت از زنگ را بهبود می بخشد. خودروهای قدیمی بدون فولاد گالوانیزه بیشتر مستعد ابتلا به زنگ زدگی هستند.

مراحل زنگ زدگی
مرحله اول - زنگ زدگی سطح
زنگ زدگی معمولاً روی برجستگی‌ها، فرورفتگی‌ها یا خراش‌های روی پانل بدنه شروع می‌شود، زیرا این فضاها یا فلز زیر را در معرض دید قرار می‌دهند یا رطوبت را جمع می‌کنند. به این حالت زنگ زدگی سطحی می گویند و درمان آن در این مرحله از گسترش بیشتر آن جلوگیری می کند.

تصویری از زنگ زدگی سطحی
مرحله دوم- زنگ ترازو
هنگامی که زنگ سطح برای مدت طولانی بدون مراقبت باقی می ماند، حباب هایی در رنگ خودرو ایجاد می شود. به این دلیل که مولکول های اکسید آهن بزرگتر از مولکول های فولاد هستند. زنگ خود را از طریق انبساط پخش می کند و پوسته های رنگ و آهن را تشکیل می دهد. نفوذ زنگ به سطح منجر به حفره شدن و ایجاد فلس های فلز خورده می شود.

تصویر زنگ مقیاس
مرحله سوم- زنگ نافذ
اگر پوسته‌های زنگ درمان نشوند و به حال خود رها شوند، زنگ حتی بیشتر به داخل نفوذ می‌کند و به قسمت‌هایی از بدنه می‌رسد که به راحتی قابل دسترسی نیستند و تمام قسمت‌های فلزی بدنه خودرو را خورده می‌کند. یک بدنه کاملا خورده قابل درمان نیست و باید تعویض یا از بین برود.

تصویری از زنگ نافذ
چگونه از ایجاد زنگ زدگی جلوگیری کنیم؟
اگرچه درمان ضد زنگ توسط متخصصان در هر مرکز خدمات بهترین گزینه برای جلوگیری از زنگ زدگی است، اما اقداماتی وجود دارد که می توانید برای دور کردن احتمال زنگ زدگی از خودرو خود انجام دهید.
* برای خرید دوره آموزش برش در خودرو میتوانید برروی لینک کلیک نمایید.

کارواش
شست و شوی مکرر خودرو، پاک شدن خاک و آلودگی جاده را تضمین می کند تا میزان خوردگی را کاهش دهد. قسمت زیرین خودرو مستعدترین ناحیه برای زنگ زدگی است، بنابراین در اینجا توجه بیشتری داشته باشید.

ساییدگی ها را برطرف کنید
ساییدگی های روی پنل های بدنه و تراشه های رنگ، بدنه فلزی خودرو را در معرض محیط اطراف قرار می دهد. ساییدگی ها را با یک قلم لمسی رفع کنید یا پانل بدنه را دوباره رنگ کنید.

فوراً لکه های زنگ زدگی را درمان کنید
یافتن زنگ در مراحل اولیه تسکین‌دهنده‌تر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد، زیرا می‌توان آن را رفع کرد و احتمال گسترش بیشتر آن را کاهش داد. زنگ زدگی سطح یا مقیاس را می توان با کمک آستر، پوشش و رنگ ثابت کرد.

ماشین خود را واکس بزنید
واکس زدن منظم خودرو نه تنها باعث درخشندگی آن می شود، بلکه سطح خودرو را با پوششی برای محافظت از آن در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید و کثیفی جاده تامین می کند. اپیلاسیون نیز احتمال ایجاد خراش را کاهش می دهد.

درمان خانگی زنگ زدگی سطحی
اگر وضعیت زنگ زدگی سطح کاملاً شدید است و سطح وسیعی از پانل را پوشانده است، بهتر است آن را در هر مرکز خدمات خودرو درمان کنید. با این حال، اگر فقط برخی از نقاط زنگ زدگی روی پانل ها یا قسمت های بدنه وجود دارد، می توانید خودتان آن را تعمیر کنید. در اینجا مراحلی وجود دارد که می توانید برای از بین بردن لکه های زنگ زدگی دنبال کنید.

از کاغذ سنباده استفاده کنید و رنگ را در حاشیه محل زنگ زدگی خراش دهید. آنقدر خراش دهید تا سطح آن تا حد ممکن صاف شود.اطراف محل را با روزنامه های قدیمی یا لباس های کهنه بپوشانید.ابتدا آستر را بزنید و بگذارید خشک شود و سپس رنگ را بمالید.ماشین خود را کاملا بشویید و سپس آن را واکس بزنید.