مسترتشخیص- خودروهای مدرن هر روزه به سیستم‌های جدیدی مجهز می‌شوند تا خودرو را هرچه بهتر و راحت‌تر در اختیار راننده قرار دهند. یکی از فناوری‌هایی که در بیشتر خودرو‌های مدرن به کار رفته، استفاده از سنسور‌های مختلف است.

سنسورها با قوه تشخیصی که برای آنها در نظر گرفته شده می‌توانند درباره قطعاتی که روی آنها تعبیه شده به راننده هشدار دهند یا به طور خودکار نقش خود را برای عملکرد بهتر خودرو ایفا کنند. یکی از سنسور‌هایی که امروز بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد، سنسور باران است. این سنسور در ابتدا میزان مرطوب بودن شیشه جلو خودرو را می‌سنجد سپس با توجه به میزان رطوبت موجود، سرعت برف پاکن‌های خودرو را تنظیم می‌کند.

سنسور باران (Rain Sensor) چگونه کار می‌کند؟

این سنسور معمولا در پشت آینه مرکزی خودرو قرار دارد. سنسورهای باران در دو نوع فرا صوت و فراسرخ در خودروها به کار می‌رود. هر دو نوع از سیستم‌های سنسور باران امواج غیر قابل تشخیص برای انسان کار می‌کنند. این امواج به شیشه بدون رطوبت تابیده می‌شود و بدون ایجاد مزاحمت بازتاب میابد و توسط سنسورها جذب می‌شود. اگر میزان رطوبت موجود روی شیشه‌های خودرو بالا باشد، بازتات امواج کم می‌شود و سنسور در زوایای گوناگون آن را جذب خواهد کرد. هرچه میزان بازتاب امواج کمتر باشد میزان رطوبت شیشه‌ها از سوی این سیستم بیشتر تشخیص داده می‌شود؛ در نتیجه این اطلاعات به سیستم کامپیوتر خودرو ارسال و برف پاکن‌های خودرو فعال می‌شود. به یاد داشته باشید که این سنسور ارتباطی با فصل و هواشناسی ندارد بلکه با استفاده از سنجش میران رطوبت شیشه‌ها، برف پاکن را فعال می‌کند. اگر قصد دارید خودرو را بشویید باید این سنسور را با استفاده از اهرمی که در پشت فرمان قرار دارد غیر فعال کنید چراکه در صورت وجود آب روی شیشه خودرو این سنسور به صورت خودکار شروع به کار می‌کند. برای غیر فعال کردن سنسور باران باید با استفاده از اهرم مخصوص که در پشت فرمان خودرو قرار دارد آن را از حالت اتوماتیک خارج کنید و در صورت نیاز به سنسور باران آن را روی حالت اتوماتیک قرار دهید.


آیا خرابی سنسور باران سبب از کار افتادن برف پاکن می‌شود؟

در خودروهایی مدار کنترل در آنها مستقل از سنسور باران است، خرابی سنسور باران موجب از کار افتادن برف پاکن نمی‌شود. به عبارتی برف پاکن خودرو مستقل از سنسور باران کار می‌کند و تنها عمل فعال شدن خودکار را اجرا نخواهد کرد. البته در خودروهایی که مدار کنترل در سنسور باران است عملکرد کاملا متفاوت خواهد بود چراکه با از کار افتاد سنسور باران برف پاکن خودرو نیز عملکردی از خود نشان نمی‌دهد.  اگر برف پاکن کار می‌کند و تنها حالت خودکار را ندارد به معنی خراب بودن سنسور باران نیست و دلیلی از قبیل کثیف بودن چشم‌های سنسور باران نیز می‌تواند فعالیت خودکار برف پاکن را مختل کند. در هوای خیلی سرد ممکن است گرمکن داخل سنسور باران عمل نکند و سبب از کار افتادن برف پاکن‌های خودرو شود.

به خاطر داشته باشید که اگر سنسور باران و  سیستم برف پاکن خودرو مستقل از یکدیگر نباشد معیوب بودن آن سبب از کار افتادن برف پاکن نیز می‌شود به همین خاطر دانستن این نکته درباره خودرو شما مهم است زیرا تمیز نبودن شیشه‌ها می‌تواند دید شما را مختل و رانندگی را بسیار سخت کند همچنین سبب اتفاقات جبران ناپذیری از جمله تصادف شود.

 منبع: خودرو 45