مسترتشخیص- بکسل ماشین هنگامی که خودرو به هر دلیلی خراب شده و دیگر حرکت نمی‌کند؛ روشی است که در جاده و خیابان به یاری هر راننده‌ای خواهد آمد. در واقع هر شخصی باید در خصوص شیوه درست بکسل ماشین با طناب یا استفاده از بکسل ثابت بداند تا در مواجه با خودرو حادثه‌دیده یا خاموش‌شده، بهترین عملکرد را داشته باشد.

در این متن سعی کردیم تا همه چیز را در خصوص بکسل کردن، جریمه، مضرات، روش ساخت و … را با شما در میان بگذاریم؛ پس در ادامه با ما همراه باشید.

هنگام نیاز به بکسل خودرو، پیش از انجام هر کاری باید وسیله نقلیه‌ای را پیدا کنید که توانایی و قدرت کافی برای کشیدن ماشین شما را داشته باشد؛ قطعا قدرت وسیله‌ای که قصد کشیدن را دارد، باید بیشتر از خودرو خراب باشد.

به طور مثال برای بکسل کردن شاسی بلند یا سایر اتومبیل‌های سنگین نمی‌توان از یک سواری کوچک یا هاچ‌بک کمک گرفت. این امر را جدی بگیرید؛ زیرا امکان آسیب‌ رسیدن به شاسی ماشین در همچین شرایطی بسیار بالا است.

پس از انتخاب مناسب‌ترین گزینه شما باید اقدامات زیر را انجام دهید:

1. انتخاب صحیح وسیله بکسل ماشین

در قدم اول باید خودرو بادوام و مورد اعتمادی را جهت بکسل کردن انتخاب و تهیه کنید. سیم بکسل، تسمه، طناب مقاوم و زنجیر ابزارهای رایجی هستند که مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ اما نکته مهم، توجه به مضرات بکسل کردن با هر یک از این‌ گزینه‌ها است.
به طور مثال انتخاب زنجیر به دلیل اینکه کشش مورد نیاز را به‌ صورت کامل ندارد؛ روش مناسبی به خصوص در مسیرهای طولانی و پرخطر نیست. توصیه اول ما به شما، استفاده از تسمه نواری است که از نایلون یا پلی‌استر ساخته شده و در دو سمت آن، حلقه‌های مخصوصی جهت بکسل خودرو قرار گرفته باشد.

نکته مهم: البته در شرایط اضطراری می‌توانید از روش بکسل ماشین با طناب هم استفاده کنید.

2. روش ساخت بکسل ثابت

انتخاب بهترین محل در هر دو خودرو که سیم یا طناب بکسل را به آن وصل کنیم؛ اهمیت بسیار زیادی دارد. بهترین گزینه برای این امر، قلاب حلقه‌ای شکل روی سپر است؛ البته توجه داشته باشید که شکل و حالت آن در انواع ماشین یکسان نیست.

نکته مهم: قلاب روی سپر، گزینه مناسبی برای بکسل ماشین اتومات سنگین نیست؛ زیرا سیستم تعلیق را تحت فشار قرار داده و گاهی منجر به آسیب رساندن به قطعات خودرو می‌شود.

3. کنترل ماشین پیش از بکسل کردن

فرمان، چراغ راهنما و ترمز را هنگام کشیدن خودرو بررسی کنید تا ایراد خاصی نداشته باشند. از آن جهت که برای بکسل ماشین اتوماتیک در زمان خاموشی موتور، محدودیت حرکتی وجود دارد؛ توصیه ما به شما، استفاده از وانت یدک‌ کش یا خودروبر برای کشیدن این نوع اتومبیل‌های هیدرولیکی است. همچنین تمام اتصالات را بررسی کنید و از امنیت ماشین مطمئن شوید.

4. آشنایی با علائم رفتاری بکسل ماشین

راننده‌ای که قصد کشیدن وسیله نقلیه را دارد؛ باید با تمام علائم رفتاری و حرکتی مخصوص بکسل آشنا باشد تا در صورت نیاز، شما را بابت وجود مشکل یا راهنمایی بیشتر مطلع کند.

5. وضعیت دنده و ترمز حین بکسل خودرو

راننده خودرویی که می‌خواهد بکسل شود، باید ترمز دستی را آزاد کرده و همچنین دنده را در وضعیت خلاص قرار دهد؛ سپس ترمز را خیلی آرام فشار دهد تا زمان نصب تجهیزات بکسل خودرو هیچ حرکتی نداشته باشد.

6. شروع حرکت در بکسل خودرو

همزمان با شروع حرکت وسیله کشنده، ترمز را رها کنید؛ زیرا در غیر این‌صورت سیم یا طناب بکسل، بیش از حد کشیده می‌شود.
در یک مسیر مستقیم با خودرو جلویی حرکت کنید و فرمان را در حالت مستقیم قرار دهید. اگر کشنده، سرعت خود را به هر دلیلی کاهش داد؛ ترمز را به آرامی فشار دهید تا کنترل اوضاع از دستتان خارج نشود و امنیت هر دو وسیله نقلیه به خطر نیفتد.

چند نکته مهم در بکسل خودرو

• در صورتی که سیم یا طناب بکسل، محکم بسته نشود؛ هنگام شروع حرکت به خوردو شما با چیزی شبیه به تکان‌ خوردن، فشاری وارد می‌شود. در همچین شرایطی حتما باید سیم بکسل را با نوع ضخیم‌تر و مستحکم‌تر تعویض کنید.
• در تمام مدت باید فلشرها (چراغ خطر) را روشن کنید تا ماشین‌های عقبی، سرعت خود را کنترل کنند.
• از یک نشانه یا پرچمی که نشان دهنده شرایط بکسل خودرو است، روی آنتن یا سقف استفاده کنید.
• برای تردد از خلوت‌ترین مسیری که ناهموار هم نیست، استفاده کنید.

 توصیه ما به شما رعایت ایمنی خودرو، راننده، وسیله نقلیه کشنده و وسایل نقلیه اطراف است. هرگز در شرایط نامناسبی که در بالا به آن‌ها اشاره شده؛ نسبت به کشیدن اتومبیل به ویژه بکسل ماشین اتوماتیک اقدام نکنید.

در صورت نیاز حتما یک وسیله خودروبر یا یک وانت یدک‌کش اجاره کنید و با بکسل ماشین در شرایط نامناسب، امنیت خود و دیگران را به خطر نیاندازید. چه در صورتی که یدک‌کش اجاره کردید یا خود اقدام به بکسل می‌کنید؛ حتما تجهیزات و اتصالات را بررسی کنید تا تمام فرآیند در سلامت کامل انجام شود.

منبع:  خودرو 45