مسترتشخیص- ماشین سفید محبوب‌ترین و خوش‌ فروش‌ترین خودرو در ایران و حتی بسیاری از کشورهای جهان است. بخش زیادی از اتومبیل‌های کلاس مختلف موجود در کشورمان (هم تولید داخل و هم وارداتی) سفید رنگ هستند. این موضوع از کسی پوشیده نیست؛ کافی است فقط نگاهی به خیابان‌ها بیندازید تا تعداد بالای خودروهای سفید رنگ در سطح شهر را مشاهده کنید.

محبوبیت این محصولات به اندازه‌ای در ایران رشد داشته که گاهی قیمت فروش خودرو سفید به بالاتر از سایر رنگ‌ها هم می‌رسد و تنها دلیل آن، وجود متقاضیان بسیار برای این رنگ است. البته باید در نظر بگیریم که متاسفانه تنوع رنگ در کشورمان، بسیار کم بوده و در بیشتر مواقع، تنها خودروهای خارجی گران‌قیمت که مشتریان محدودی دارند؛ دارای رنگ‌های خاص هستند. سیاه، سفید، نقره‌ای و نوک‌مدادی چهار رنگی هستند که در خودروسازی‌های ایران، مدام برای انواع محصولات استفاده می‌شوند.

 ماشین سفید انتخاب خوبی است یا نه؟

انتخاب رنگ خودرو در وهله اول، کاملا به سلیقه و علاقه خریدار بستگی دارد؛ اما در وهله دوم، افراد هنگام خرید ماشین به مسائل دیگری هم توجه می‌کنند. مواردی مانند میزان جذب گرما، درخشندگی و قدرت فروش آن در بازار از جمله گزینه‌هایی است که خریدار را به انتخاب ماشین سفید جهت خرید ترغیب می‌کند.

به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم تا در این متن از نکات مثبت و منفی خودرو سفید رنگ برای شما بگوییم تا در خرید و فروش خودرو، به صورت تخصصی‌تر دست به انتخاب بزنید.

 نکات مثبت خرید خودرو سفید

انتخاب ماشین سفید رنگ به ‌خصوص در خودروهای ضعیف یا متوسط، مزایای بسیاری دارد که در این بخش به آن‌ها می‌پردازیم.

سهولت فروش خودرو دست دوم

هر شخصی که اقدام به خرید ماشین صفر می‌کند؛ بالاخره یک روز به هر دلیلی تصمیم می‌گیرد که آن را بفروشد. بسیاری از مردم، هنگام معامله اتومبیل به این موضوع توجه می‌کنند که فروش ماشین سفید کارکرده، بسیار راحت‌تر خواهد بود؛ زیرا بیشتر خریداران خواستار این رنگ بوده و حتی گاهی راضی به خرید آن با قیمت کمی بالاتر هم می‌شوند.

جذب گرمای کمتر توسط ماشین روشن

رنگ خودرو در میزان جذب گرمای فصل تابستان بسیار اثرگذار است. اتومبیل مشکی یا تیره، گرما را جذب کرده، به داخل کابین آورده و رانندگی با آن را آزاردهنده می‌کند. در مقابل، خودرو سفید، گرمای خورشید را منعکس کرده و اجازه نمی‌دهد که دمای کابین به اندازه وسایل نقلیه تیره افزایش یابد.

نقاشی و صافکاری آسان خودرو سفید

اگر ماشین شما دچار سانحه شود و نیاز به نقاشی پس از صافکاری داشته باشد؛ یکسان‌سازی رنگ سفید نسبت به سایر رنگ‌ها، کار بسیار راحت‌تر و نتیجه ‌بخش‌تری خواهد بود. علاوه بر این رنگ روشن به میزان قابل توجهی خط و خش موجود روی بدنه را پنهان‌ می‌کند؛ در حالی که کوچک‌ترین خطی روی اتومبیل مشکی به وضوح دیده می‌شود.

کاهش تصادفات رانندگی در شب

ماشین سفید به دلیل رنگ روشنی که دارد، آمار تصادفات جاده‌ای را به شدت کاهش می‌دهد. دید راننده در شب، بسیار کم بوده و طبق آمار، خودروهای تیره در جاده‌های خطرناک کم‌ نور، حادثه‌های بیشتری را به وجود می‌آورند.

مطابق با سلیقه اکثر خریداران

خودرو سفید ظاهری ساده و در عین حال بسیار شیک دارد؛ کمتر کسی پیدا می‌شود که پس از مدتی نسبت به این رنگ دلسرد شود. زیبایی یک ماشین سفید هم در اتومبیل‌های لوکس و هم در معمولی‌ها، انکار ناپذیر است و بسیاری از مردم، طرفدار آن هستند.

 نکات منفی خرید ماشین سفید

انتخاب رنگ روشن برای خودرو سواری، دارای معایبی هم هست که از دید بسیار از افراد پنهان مانده و بیشتر مردم، تنها در خصوص نکات مثبت آن اطلاعات دارند. آگاهی از این موارد، شاید برخی از مردم را حتی از خرید خودرو سفید، پشیمان کند.

آسیب دیدگی بیشتر

از آن جهت که خودرو سفید نیاز به شستشوی بیشتری دارد، علاوه بر اینکه شما را از تکرار زیاد این‌کار خسته می‌کند؛ بلکه به قطعات آن هم آسیب می‌زند. شستن زیاد ماشین، باعث پوسیدگی و زنگ‌زدگی سایر بخش‌های موتور و بدنه می‌شود که نقاشی نشده‌اند. بنابراین علاوه بر اینکه، ظاهر کهنه‌تری (سریع‌تر از سایر اتومبیل‌ها) به خود می‌گیرد؛ عمر مفید آن هم کاهش پیدا کرده و هزینه تعمیرات شما پس از مدتی، بالا خواهد رفت.

جذب آلودگی بیشتر

ماشین سفید در قیاس با سایر رنگ‌ها گرد و خاک، آلودگی و کثیفی‌ها را بیشتر به خود جذب می‌کند. پس از رانندگی با این خودرو در جاده‌های خاکی، شما ناگزیر به تمیزکردن آن خواهید شد که در نتیجه، زمان بسیاری را برای پاک‌کردن کثیفی‌های روی آن باید صرف کنید.

خاص نبودن رنگ ماشین

خیابان‌های کشور پر از خودروهای سفید است. به همین دلیل، حتی ماشین‌های لوکس روز اروپا هم که سفید هستند؛ چندان جلب توجه نمی‌‌کنند. در حالی که اگر شما یک ماشین مدل پایین‌تر اما با یک رنگ خاص متفاوت داشته باشید؛ قطعا زیبایی آن کاملا در میان این همه اتومبیل روشن، غیر قابل انکار خواهد بود.

 به عنوان کلام آخر و نتیجه‌گیری، نمی‌توان گفت که هنگام خرید اتومبیل، بهترین گزینه رنگ سفید است یا نه؟ ما در این مقاله تمام موارد را بررسی کردیم و به اطلاع شما رساندیم تا خود در این خصوص تصمیم بگیرید. خوب یا بد بودن ماشین سفید کاملا بستگی به سلیقه و اولویت شما دارد. این شما هستید که می‌دانید؛ هر یک از نقاط ضعف یا قوت خودرو روشن برایتان چه درجه اهمیتی دارد.

منبع: خودرو 45