به گزارش مسترتشخیص،‌ خرید ضد یخ مناسب برای خودرو و همچنین زمان تعویض آن ممکن است به نظر شما ساده باشد اما اشتباه در انجام هر یک از این کارها می‌تواند ضربه بدی به خودروی شما بزند.

قیمت ضدیخ ایرانی و خارجی در بازار

معمولا ضد یخ‌های پایه معدنی را ۲ سال یکبار تعویض می‌کنند اما مدت زمان برای پایه آلی بیشتر است. طول عمر هر ضد یخ عموما روی بسته‌بندی آن درج می‌شود و از این طریق می‌توانید مطمئن شوید که چه زمانی باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

برخی از ضدیخ‌ها به صورت خالص به فروش می‌رسند و باید آنها را با آب ترکیب کنید اما برخی دیگر ترکیب‌شده با آب هستند.

در حال حاضر اگر به دنبال خرید ضد یخ خارجی با کیفیت باشید باید مبلغ ۱ میلیون تومان برای ۴ لیتر هزینه کنید. البته ضدیخ‌های داخلی با قیمت ۲۰۰ الی ۳۰۰ هزار تومان هم وجود دارد.

بهترین ضد یخ برای اتومبیل ضد یخ ۴ فصل استاندارد می باشد. برندهای‌ فراوانی در بازار وجود دارد که بهترین پیشنهاد ما توجه به کارایی ضد یخ است.

برخی تصور می‌کنند استفاده از ضد یخ باعث خوردگی موتور خواهد شد و این تصور کاملا نادرست است. استفاده از ضد یخ باعث پیشگیری از زنگ زدگی و خوردگی خواهد شد ولی در صورتی که شما مدتی از ضد یخ استفاده نکرده باشید احتمالا درون موتور دچار زنگ زدگی و خوردگی شده است که با اضافه کردن ضد یخ احتمال نشتی در مکان های‌ پوسیده است.

لازم است که هر از گاهی مایع ضد یخ به طور کامل تخلیه و جایگزین شود و با توجه به اهمیت این ماده، باید وضعیت آن به طور منظم بررسی شود.

اگر مایع ضد یخ به صورت شیری درآمده، این امکان وجود دارد که بنزین از طریق یک واشر معیوب، یا سیستم انتقال هوا یا به دلیل خوردگی قطعات به داخل سیستم رادیاتور نفوذ کرده باشد. این شرایط بسیار مضر است و ممکن است باعث از بین رفتن موتور ماشین شود، بنابراین در اسرع وقت ماشین را به مکانیکی ببرید.

نکات مهم در مورد ضدیخ

* رنگ ضد یخ ربطی به کیفیت آن ندارد.

* همرنگ بودن ضدیخ‌ها دلیلی بر یکسان بودن کیفیت آن‌ها نیست و نباید به هم اضافه شوند.

* در مورد رقیق ‌سازی باید به اطلاعات روی ظرف ضدیخ عمل کرد.

* آب مصرفی در ضد یخ باید دارای سختی بسیار پایینی (دی یونیزه) باشد.

* ضدیخ‌ها معمولا کف تولید نمی‌کنند.

* مشاهده کف می ‌تواند به علت ورود هوا به سیستم مکش واتر پمپ باشد، در این صورت باید رادیاتور را کاملا تخلیه کرده و تمامی لوله‌ های رابط و واشرها بررسی و نسبت به تعمیر قطعات معیوب اقدام کرد.

* غلظت ضد یخ را کنترل کنید که از حداقل ضروری (متناسب با تغییرات دمای هوا) کمتر نباشد.

* اندازه و شرایط ضد یخ را بررسی نمایید. در صورت کثیف بودن یا داشتن مواد ناشی از زنگ زدن فلزات آن را عوض کنید.

* دستگاه را برای اطمینان از عدم وجود نشتی، تحت فشار (ترجیحاً وقتی ضد یخ سرد است) آزمایش کنید.

* در پوش و لوله متصل به در پوش رادیاتور را بازرسی کنید.

منبع: تجارت‌نیوز