مسترتشخیص- اوایل ظهور اتومبیل بود که برتا بنز تصمیم گرفت نخستین سفر طولانی با ماشین آغاز کند. پس از زمان خلق اتومبیل در سال 1880 توسط کارل بنز، برتا (همسر کارل) نخستین فردی بود که جسارت رانندگی طولانی (ده‌ها کیلومتر) با این وسیله عجیب را پیدا کرد.

این سفر تاریخی از دو جنبه حائز اهمیت بود؛ یکی طولانی بودن مسافت سفر و دیگری جسارت یک زن در جامعه مردسالار آن دوران.

در واقع برتا بنز نقش بسزایی در ساخت اتومبیل ایفا کرد. اگر حمایت‌های روحی و مالی برتا نبود، شاید کارل هیچ‌وقت نمی‌توانست به این موفقیت بزرگ دست پیدا کند.

اوت سال 1888، برتا بنز تصمیم گرفت دو فرزند بزرگ‌تر خود را به یک ماجراجویی فراموش‌نشدنی ببرد، آن‌هم سوار بر اختراع جدید همسرش، یعنی موتور واگن. 

خانم بنز تصمیم گرفت با ماشین جدید خود به ملاقات والدینش برود و به هیچ وجه اجازه نداد جاده‌های بی‌کیفیت آن زمان مانع رسیدن وی به این هدف شوند. او برای همه مشکلات، راه‌حلی در سر داشت. برتا مسافت مانهایم تا فورتسهایم را با وسیله‌ای پیمود که قدرت آن حدود 2.5 اسب بخار و نهایت سرعت آن حدود 40 کیلومتر بر ساعت بود.

برتا بنز حتی وقتی سوخت ماشین در نیمه راه به پایان رسید، تسلیم نشد و موتور واگن را برای چندین کیلومتر هل داد تا به یک فروشگاه رسید و توانست سوخت موردنیاز برای حرکت کالسکه بدون اسب را خریداری کند. این محل در حال حاضر به عنوان نخستین ایستگاه پمپ بنزین در سراسر دنیا شناخته می‌شود.


سفر 106 کیلومتری برتا بنز در مدت 12 ساعت، یک رویداد جهانی است و بی‌تردید نقطه عطفی برای نمایش توانایی‌های باورنکردنی زنان آن دوران به حساب می‌آید.

منبع: آخرین خبر