مسترتشخیص- بی ام و، خودروساز سرشناس آلمانی، در نمایشگاه CES 2022 خودروی مفهومی جدیدی به نام i Vision Dee به‌نمایش گذاشت که بدنه‌اش با جوهر الکترونیکی پوشانده شده است و می‌تواند تغییر رنگ دهد. این خودروی چهار در سدان به نمایشگر هدآپ جدیدی با تمرکز ویژه بر فناوری واقعیت افزوده مجهز است تا راننده مسیرهای حرکت را ساده‌تر پیدا کند.

بر اساس گزارش تک‌کرانچ، رانندگان می‌توانند از طریق نمایشگر هدآپ خودروی بی ام و صرفا اطلاعات مربوط‌به رانندگی را ببیند. همچنین امکان مشاهده‌ی داده‌های سیستم‌های ارتباطی وجود دارد. در صورت تمایل می‌توان لایه‌های مجازی را روی نمایشگر هدآپ مشاهده کرد. با فعال شدن حالت رانندگی خودکار، امکان تاریک کردن تمامی شیشه‌ها ممکن می‌شود تا تجربه‌ای کاملا مجازی در دسترس راننده قرار بگیرد.

آنچه بی ام و به‌نمایش گذاشته فعلا خودرویی مفهومی است و تا زمانی که سیستم‌های خودران به بلوغ کافی نرسند، در دسترس مشتریان قرار نمی‌گیرد. بی ام و می‌گوید برخی از فناوری‌های به‌نمایش‌گذاشته‌شده برای خودروی BMW i Vision Dee در پلتفرم جدید Neue Klasse که سال ۲۰۲۵ از راه می‌رسد، استفاده خواهند شد. این پلتفرم شامل نمایشگر هدآپی است که از کل شیشه‌ی جلویی استفاده می‌کند.

شرکت Continental AG مدتی پیش نمایشگر هدآپ جدیدی به نام Scenic View HUD به‌نمایش گذاشت که از تمامی عرض شیشه‌ی جلویی خودرو استفاده می‌کند، اما این نمایشگر صرفا بخش پایینی را پوشش می‌دهد. از طرفی، شرکت Harman که روی فناوری خودران کار می‌کند، نمایشگر هدآپ جدیدی معرفی کرده است که در حد و اندازه‌ی نمایشگر بی ام و آینده‌نگرانه نیست، اما روی میدان دید گسترده‌تر تمرکز دارد و با سیستم‌های کمک‌راننده سازگار است و از قابلیت شناسایی اشیاء به‌صورت بلادرنگ پشتیبانی می‌کند.

بی ام و پیش‌تر به استفاده از پوشش جوهر الکترونیک روی بدنه‌ی خودروهایش اشاره کرده بود، اما i Vision Dee نخستین خودرویی است که به این ایده جامه‌ی عمل می‌پوشاند. بی ام و می‌گوید روی بدنه‌ی این خودرو از ۲۴۰ ناحیه‌ی مجزا با پوشش جوهر الکترونیک استفاده شده است که می‌توانند ۳۲ رنگ مختلف را به‌نمایش بگذارند

منبع: زومیت