مسترتشخیص- عیب یابی خودرو با بو کردن، امری بسیار حساس است که گاهی عدم توجه به آن، منجر به بروز مشکلات بسیار بزرگی می‌شود که خساراتی را چه از لحاظ مالی و چه فنی بر راننده محتمل می‌کند. برخی افراد معتقدند، همین که در فاصله‌های زمانی مرتب به تعمیرگاه‌ رفته و ماشین از لحاظ فنی بررسی شود یا برچسب معاینه فنی را سر وقت تهیه کنند؛ نگهداری کاملی از وسیله نقلیه خود داشته‌اند و نیازی به دانش خاصی در خصوص سیستم موتور برای آن‌ها وجود ندارد.

توصیه ما به شما، دانستن مواردی در عیب یابی خودرو با بو کردن است؛ تا در صورت بروز هر نوع مشکل احتمالی، متوجه آن شده و ماشین خود را در برابر خطرات احتمالی ایمن کنید. در این متن سعی شده تا شما را با انواع بوهایی که در ماشین به مشام می‌رسد و همچنین دلیل بروز و جلوگیری از به ‌وجود آمدن آن‌ها آشنا کنیم تا در نگهداری وسیله نقلیه خود بهترین عملکرد را داشته باشید.

انواع بو در خودرو

برای عیب یابی خودرو با بو کردن به شش موردی که در این بخش آمده، توجه کنید؛ زیرا این موارد، رایج‌ترین بوهایی هستند در اثر بروز یک مشکل در سیستم پیشرانه و ماشین به وجود می‌آید.

شناسایی بوی روغن داغ

در صورتی که روغن خودرو به سیستم اگزوز نشت کند، شروع به سوختن می‌کند و بوی روغن داغ از ماشین به مشام می‌رسد؛ جهت رفع این مشکل، باید به تعمیرگاه مراجعه کنید تا مرکز نشتی مشخص و اصلاح شود.

اما برای جلوگیری از چنین شرایطی، بهتر است در فاصله‌های زمانی مشخص به مراکز معاینه فنی مراجعه کنید؛ به‌خصوص اگر مسافت‌های خیلی طولانی را با ماشین خود رانندگی کرده‌اید.

بوی شربت شیرین

زمانی که مایع خنک کننده ماشین از محفظه مخصوص خود نشتی داشته باشد؛ بویی مانند شربت شیرین در کابینه پخش می‌شود. این موضوع را بسیار جدی بگیرید؛ زیرا هر چقدر که میزان این نوع نشتی بیشتر باشد، احتمال آسیب‌رسیدن به قطعات موتور در اثر افزایش دما بالاتر می‌رود و هزینه‌های بالایی را برای راننده فراهم خواهد کرد.

علت بوی ناخوشایند بنزین

اگر زمانی که در خودرو یا در حال رانندگی هستید و متوجه پخش شدن بوی تند بنزین شدید؛ در اولین فرصت ماشین خود را به تعمیرگاه ببرید. این بو، خبر از وجود یک ایراد فنی در موتور می‌دهد؛ ایراداتی همچون نشتی سوخت در سیستم تزریق و یا هر قطعه‌ای که با بنزین در ارتباط است. حتی در بعضی موارد، امکان آتش‌سوزی هم وجود دارد؛ پس عیب یابی خودرو با بو کردن را جدی بگیرید.

علت بوی نامطبوع از کولر خودرو

اگر با روشن شدن کولر، متوجه انتشار بوی آزار دهنده‌ای از دریچه آن شدید؛ احتمال رشد نوعی قارچ در سیستم تبخیر و ایجاد رطوبت در محفظه کولر وجود دارد. جهت عیب یابی خودرو با بو کردن و برطرف‌کردن این مشکل، برای مدتی فن را روشن کنید تا رطوبت موجود در فضای آن خارج شده و سیستم کولر خشک شود. همچنین راه دیگر برای رفع آن استفاده از اسپری‌های مخصوص جهت همین کار است.

بوی پلاستیک سوخته

به‌ مشام رسیدن بوی پلاستیک سوخته از خودرو، نشان‌دهنده سوختن قطعاتی همچون لنت ترمز یا قطعه‌ای در سیستم ترمز است که عدم توجه به آن، قطعا ضرر بسیار بزرگی را برای صاحب ماشین به بار خواهد داشت. پس در همچین شرایطی از رانندگی دست کشیده و سیستم ترمز خود را کنترل و در صورت نیاز به تعویض به تعمیرگاه مراجعه کنید.

توجه داشته باشید که اگر در حالت رانندگی با ترمز دستی نیمه‌بالا، پس از مدت کوتاهی لنت داغ شده و شما با دود غلیظ خودرو مواجه شده و بوی پلاستیک سوخته منتشر شود؛ باید بلافاصله توقف کنید، زیرا امکان آتش‌گرفتن لاستیک بسیار بالا است.

بوی تخم مرغ فاسد

مقدار کم گوگرد موجود در بنزین منجر به تولید ماده‌ای به نام هیدروژن سولفید می‌شود که این ماده در سیستم اگزوز در مبدل کاتالیز تبدیل به اکسید گوگرد شده و نهایتا منجر به خرابی کاتالیست خودرو و انتشار بوی نامطبوعی شبیه به تخم مرغ فاسد در محیط داخلی خودرو می‌شود.

روش‌های رفع بو از کابین خودرو

برخی اوقات بوهای موجود در ماشین، دلیل فنی نداشته و ناشی از آلودگی است که به مرور زمان با حمل بار خاص یا خیس‌شدن صندلی‌ها به وجود می‌آید که گاهی تا حد زیادی می‌تواند برای راننده و سرنشینان آن آزاردهنده باشد. در این بخش به راهکارهایی در خصوص برطرف کردن این نوع بوها پرداخته می‌شود:

  • پاشیدن جوش شیرین روی صندلی‌ها و جارو کردن آن پس از چند دقیقه
  • قرار دادن ذغال چوب در داخل کابین خودرو برای چند روز
  • قرار دادن قهوه و وانیل در خودرو
  • استفاده از شامپو یا مواد شوینده در بخش‌های بسیار کثیف

شما با دانستن چند مورد بالا می‌توانید در نگهداری خودروی خویش عکس العمل بهتری داشته و در فاصله زمانی‌های مراجعه به تعمیرگاه تا حد بسیار زیادی از آن نگهداری کنید. البته مراجعه مرتب به تعمیرگاه در فاصله زمانی مشخص، قبل از سفر، شروع فصل گرما و سرما را فراموش نکنید و این را بدانید که مراجعه به مراکز معاینه فنی و دریافت برچسب آن، امری بسیار مهم است که از بروز بسیاری از مشکلاتی که در این متن به آن اشاره شده و همچنین ایرادهای دیگر فنی موتور جلوگیری می‌کند.

در کلام آخر توصیه می‌شود که در صورت به مشام رسیدن هر یک از این موارد، مشکل را جدی گرفته و به عیب یابی سیستم با بو کردن اعتماد کنید.

منبع: خودرو 45