به گزارش مسترتشخیص، طی‌ سا‌ل‌ها در طراحی و تولید انواع خودروها در سراسر جهان، مصرف سوخت و راحتی در حرکت به عنوان دو مزیت مهم در خرید خودرو محسوب می‌شوند، از این رو CUV ها به دلیل سهولت استفاده در جاده‌ و بهبود سوخت مصرفی، CUV ها جایگزین SUV ها شدند.

حالا کراس اوورها به نوعی رقیب اصلی شاسی‌بلندها در بازار جهانی محسوب می‌شوند که البته هر یک طرفدار خود را دارد. ما به کمک جدیدترین اطلاعات موجود از امکانات و آپشن‌های این دو مدل خودرو، خوب و بد آن‌ها را مقایسه کرده‌ایم.

همه چیز درباره کراس‌ اوورها

این روزها کراس‌ اوورها (Crossover)، چه در بین خانواده‌های در حال رشد جمعیت و چه در بین مجردها، محبوبیت خاصی دارند. به گونه‌ای که در اندازه‌های متوسط، جمع و جور و گاه فوق جمع و جور طراحی و عرضه می‌شوند.

باید گفت که گروه کوچکی از SUV ها، در اندازه‌های متوسط و بزرگ، برای افراد با سلیقه‌های خاص‌تر نیز طراحی و عرضه می‌شود.

مهمترین ویژگی‌های کراس اوور

در حالی که بیشتر شاسی بلندها ذاتا همانند کامیون هستند، کراس‌ اوورها اما با حفظ طراحی بزرگ داخل کابین، بدنه کشیده‌تر و طراحی بیرونی بهتری دارند.

این ماشین‌ها که روی فریم‌های خودروهای معمولی ساخته شده‌اند، دارای ارتفاع کمتری نسبت به شاسی بلندها دارند رانندگی را تا حد زیادی راحت، ساده و نرم‌تر می کنند.

کراس‌ اوورها از نظر ابعاد و اندازه به سه دسته متوسط (هوندا Pilot)، جمع و جور ( فورد Escape) و فوق جمع و جور (بیوک Encore) تقسیم می‌شوند.

با گسترش محبوبیت طراحی این خودروها، یک گروه اسپورت‌تر از این اتومبیل نیز در حال شکل‌گیری است که شامل مدل‌هایی همانند پورشه ماکان و جگوار F-Pace می‌شود.

تفاوت شاسی بلند و کراس‌ اوور چیست؟

اصلی‌ترین عامل تفاوت CUV و SUV ها، بدنه این خودروها است. به گونه‌ای که بدنه این مدل ماشین روی پلتفرم‌ خودروهای معمولی سوار است. این ماشین‌ها معمولا دیفرانسیل جلو و البته با سیستم دو دیفرانسیل هم تولید می‌شوند.

نیرو به طور معمول بین چرخ‌های جلو و عقب به صورت 50-50 تقسیم می‌شود و در صورت لزوم، گشتاور اضافی به هر دو محور ارسال می‌شود تا از لغزش چرخ‌ها جلوگیری کند.

توجه داشته باشید که برخی مدل‌ها مانند BMW X3، نیروی بیشتری را به چرخ‌های پشتی ارسال می‌کند.

با این حال، گرچه بسیاری از رانندگان کراس اوورهای دو دیفرانسیل را به دلیل امنیت بیشتر ترجیح می‌دهند، اما داشتن این ویژگی فقط برای کسانی که در مناطق برفی زندگی می کنند لازم است.

یکی دیگر از تفاوت‌های اصلی میان یک SUV و CUV، ظرفیت کم بکسل کراس‌ اوورها نسبت به شاسی بلندها است.

با این حال، برخی از کراس اوورها مانند جیپCherokee ، Compass و Renegade و فورد Explorer از سیستم‌های دو دیفرانسیل (AWD) پیشرفته، الکترونیکی و سیستم مدیریت قدرت استفاده می‌کنند.

بیشتر کراس‌ اوورهای جمع و جور و متوسط با یک موتور چهار سیلندر که از نظر مصرف سوخت به صرفه است، موتور چهار سیلندر توربوشارژ و یا پیشرانه‌ای شش سیلندر (برای سرعت و شتاب بیشتر) تولید می‌شوند.

این موتورها به لطف وزن کم CUV ها، به مصرف بهینه‌ تر سوخت کمک می‌کنند.

چرا کراس‌ اوور بخریم؟

این واگن‌های بلند قامت نسبت به شاسی بلندها کارآمدتر هستند، زیرا راندن و پارک کردن آنها نسبت به خودروهای سنگین بسیار آسان‌تر است.

مدل‌های جمع و جور و فوق جمع جور برای افراد مجرد یا کسانی که به تازگی تشکیل خانواده داده‌اند و سفرهای زیاد در پیش دارند، مناسب است، زیرا نسبت به خودروهای معمولی فضای بیشتری دارند.

مدل‌های متوسط نیز دارای سه ردیف صندلی بوده و برای خانواده‌ها مناسب‌تر هستند. CrossOver معمولا دیفرانسیل جلو یا بسته به مدل انتخابی مصرف کننده، دو دیفرانسیل هستند که آن‌ها را برای ورود به جاده‌های خیس و برفی آماده می‌کند.

برخی از آنها دارای سیستم دو دیفرانسیل بسیار پیشرفته‌ای هستند که با مدیریت قدرت ارسالی به چرخ‌ها، رانندگی را در مسیرهای خاکی تسهیل می‌کند.

اگر کراس‌ اوور خریداری شده به امکاناتی همچون وای فای، پورت مخصوص برای اتصال دستگاه‌های الکترونیکی و… مجهز نبود، به راحتی می‌توانید آن را به تجهیزات ذکر شده مجهز کنید.

این روزها تنوع طراحی و رقابت تولید میان خودروسازان در سراسر جهان، توانسته انتخاب CrossOver را تا حدی سخت‌تر کند.

چرا CrossOver نخریم؟

*اگر به دنبال خودرویی بسیار نیرومند هستید، خرید یک کراس‌ اوور به دلیل ظرفیت محدود برای بکسل و وزن کم، گزینه مناسبی برای شما نخواهد بود.

*اگر به سفرهای آفرود علاقه دارید یا در محلی زندگی می‌کنید که به جاده‌های آسفالت شده دسترسی ندارید، یا در منطقه شما زمستان‌ها شاهد بارش برف‌های سنگین هستید، بهتر است به جای خرید این مدل خودرو به فکر خرید یک شاسی بلند دو دیفرانسیل باشید.

همه چیز درباره شاسی بلندها

بیشتر SUV های معمولی به دلیل افزایش استحکام و دوام بیشتر، بر روی قاب کامیون مانندی سوار هستند که معمولاً به مدل‌های چهار دَر و ساختار و ظاهر بیرونی قائم و جعبه شکل ختم می‌شوند.

اگرچه روند پیشرفت عملکرد آنها سالها طول کشیده است، اما اولین SUV ها، تنها و صرفا وانت‌های محصور شده نبودند؛ بلکه بخش اصلی گروه این شاسی بلندها، شامل جیپ Wrangler نظامی، شورولت Tahoe متوسط و شوی Suburban بزرگ می‌شود.

اکثر شاسی بلندها دیفرانسیل عقب هستند و به ویژگی “دو دیفرانسیل بودن” تنها به عنوان یک گزینه در طراحی آنها نگاه می‌شود.

دو دیفرانسیل بودن برای افرادی که در مناطق بارانی و برفی زندگی می‌کنند لازم است، زیرا در این چنین آب و هوایی، چرخ‌های عقبی مدام لیز می‌خورند.

سیستم‌های دو دیفرانسیل بیشتر برای تسهیل ماجراجویی‌های آفرود یا مقابله با گِل و لای عمیق و برف طراحی شده‌اند.

همچنین بیشتر شاسی بلندها با موتورهای شش سیلندر تولید می‌شوند و دارای پیشرانه‌های توربوشارژ شش سیلندر، هشت سیلندر (بدون توربو) هستند که در اندازه‌های بزرگ روانه بازار می‌شوند و قابلیت بکسل و حمل وزنی بیش 10.000 پوند را دارند.

مهمترین ویژگی‌های شاسی‌بلندها

شاسی بلندها (خصوصا مدل‌های بزرگ‌تر) در مقایسه با کراس‌ اوورها، خودروهای اقتصادی محسوب نمی‌شوند. در حالی که سواری، جابجایی و کنترل شاسی بلندها در طول زمان پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است،

بدین صورت که راندن و کنترل آنها نسبت CUV ها دشوارتر است.

کنترل و مانور دادن با مدل‌های بزرگ و همچنین پارک کردن در مناطق شهری می‌تواند یکی از چالش های رانندگی با شاسی بلندها باشد.

همچنین به دلیل طراحی بدنه‌هایی بزرگ، رانندگی با آنها برای افراد کوتاه قد خوشایند نیست، خصوصا اگر با چرخ‌های خیلی بزرگ همراه شده باشند.

لازم به ذکر است؛ مدل‌هایی از شاسی‌بلندها در بازار وجود دارند که نسبت به دیگر شاسی بلندها کنترل آسان تری دارند و برای خانواده‌ها و همه نقاط شهر مناسب‌تر هستند.

چرا شاسی بلند بخریم؟

*شاسی بلندها در مقایسه با CrossOverها، دسترسی آسان‌تر، فضای بزرگ‌تر و ارتفاع بیشتری دارند.

*موتورهای آنها معمولا شش یا هشت سیلندر بوده و ظرفیت بالایی برای بکسل دارند؛ بنابراین قوی‌تر هستند.

*بیشتر آنها سه ردیف صندلی دارند و این ویژگی برای افرادی که خانواده‌ای بزرگ دارند، بسیار مناسب است.

*راحت و ایمن هستند.

اگر به دنبال خرید یک شاسی بلند به قصد سرگرفتن ماجراجویی‌های آفرود هستید، مطمئن شوید که خودروی مورد نظر به سیستم دو دیفرانسیل مجهز است.

چرا شاسی بلند نخریم؟

*به دلیل اندازه بزرگی که شاسی بلندها دارند، سنگین‌تر بوده و رانندگی در شهر را به ویژه هنگام پارک دوبل کمی مشکل می‌کند.

*بالا بودن هزینه تعمیرات و خدمات پس از فروش.

*شاسی بلندها گران‌تر بوده و از لحاظ مصرف سوخت بهینه نیستند.

*تنوع طراحی و تولید آن‌ها در بازار رو به کاهش است، بنابراین به هنگام خرید، طیف انتخاب گسترده‌ای نخواهید داشت.

*شاید خرید پیک‌آپ Crew Cab برای یک خانواده بزرگ، مناسب تر از خرید یک شاسی بلند باشد.

* اگر بچه کوچک دارید، بد نیست که به خرید یک مینی‌ون فکر کنید زیرا برای خانواده‌های بزرگ بسیار مناسب است.

با اینکه سال‌های زیادی از طراحی و تولید ماشین‌های شاسی بلند و CrossOver نمی‌گذرد، اما توانسته‌اند سهم قابل توجهی از لیست ترین‌های خودرویی را به خود اختصاص دهند. حتی خرید و فروش این خودرو در بازار ایران چشمگیر بوده‌است.

به طور مثال در لیست پرفروش‌ترین خودروهای جهان در لیست ۲۰۱۸،خودروهای شاسی بلند و کراس‌ اووری همچون مزدا سی ایکس ۵ (Mazda CX-5)، هیوندای توسان (Hyundai Tuscon)، فورد اسکیپ/کوگا (Ford Escape/Kuga)، نیسان قشقایی (Nissan Qashqai)، فولکس واگن تیگوان (Volkswagen Tiguan)، هوندا Hond HR-V) HR-V)، هوندا Honda CR-V) CR-V) سهم بسزایی را از آن خود کرده‌اند.

 در لیست دیگری نیز از ۵ ماشین برتر سال ۲۰۱۸، نیسان ایکس تریل (Nissan X-Trail و تویوتا Toyota 4RAV) 4RAV) سهمی را به این دو گروه از خودروها اختصاص داده‌اند.

منبع: خودرو 45