مدرس خیابانی گزینه پیشنهادی دولت برای وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت:‌ در چهار ماهه امسال در هم‌سنجی با پارسال تولید خودرو رشد ۱۹ درصدی داشت و این صنعت پس از دو سال از رشد منفی خارج شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، حسین مدرس‌خیابانی ‌امروز (چهارشنبه) گفت: در حالی که با خروج خودروسازان فرانسوی و کره‌ای رنو و کیا پس از دور تازه تحریم‌های آمریکا، کسی فکر نمی‌کرد بتوانیم به تولید ادامه دهیم، اما امسال تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو برنامه‌ریزی شده است.

در سال ۹۸ در مجموع ۸۳۱ هزار و ۳۳۴ دستگاه انواع خودرو در کشور تولید شد که در مقایسه با سال ۹۷ افت ۱۳ درصدی داشت.

برخی رکوردهای حوزه صنعت و معدن
سرپرست وزارت صنعت، در ادامه به ثبت برخی رکوردها در حوزه‌های صنعتی و معدنی در هفت سال گذشته از دولت تدبیر و امید اشاره کرد و گفت: به‌طور نمونه تولید فولاد در هفت سال گذشته در مقایسه با پیش از آن دو برابر و در مقایسه با پیش از انقلاب ۳۰ برابر شده است.
وی افزود: در حوزه سیمان، رشد ۱۵ برابری تولید نسبت به سال ۵۷، در حوزه پتروشیمی رشد دو برابری در مقایسه با سال ۹۱ و در حوزه نساجی و پوشاک رشد بیش از دو برابری در هفت سال گذشته حاصل شده است.
مدرس‌خیابانی همچنین از رشد ۳۱ درصدی تولید لاستیک خودرو در سه ماهه امسال خبر داد که با همت تولیدکنندگان این حوزه در شرایط دشوار تحریم‌ها و کرونا به دست آمد.
وی بیان‌ کرد:‌ در حالی که تا ۱۰ سال پیش واردکننده کولر گازی بودیم، امروز ۷۵ درصد نیازها در این حوزه از داخل تامین می‌شود و فقط یکی از واحدهای تولیدی در این حوزه از ابتدای امسال تا امروز بیش از سه برابر کل پارسال تولید داشته است.
سرپرست وزارت صنعت، رشد ۴۹ درصدی تولید آلومینیوم در چهار ماهه امسال را یادآور شد و گفت: ‌پارسال ظرفیت تولید آلومینیوم به ۷۵۰ هزار تن رسید که دو برابر ظرفیت پیش از آن است.

پنل تلویزیون برای نخستین بار در کشور تولید می‌شود
سرپرست وزارت صنعت از برنامه‌ریزی برای افتتاح و بهره‌برداری از یک واحد تولید پنل تلویزیون در کشور در یکی از سایت‌های تولید لوازم خانگی کشور در هفته دولت برای نخستین بار خبر داد.
مدرس خیابانی با اشاره به متفاوت شدن کالاهای لوازم خانگی در ۱۵ سال گذشته، خاطرنشان‌کرد: این کارخانه به ظرفیت سالیانه ۷۰۰ هزار عدد، برای نخستین بار پنل تلویزیون تولید خواهد کرد که تا پیش از این از خارج کشور تامین می‌شد.
وی گفت: در هفته دولت همچنین یک واحد تولید یخچال و فریزر با ظرفیت ۳۰۰ هزار دستگاه در سال در قم افتتاح خواهد شد.