مسترتشخیص- در صف طولانی و پر عجله بازار خودرو چین، بار دیگر شاهد حضور خودرویی دیگر به نام هایما S5 هستیم. یک کراس اووِر کامپکت مقابل ما قرار دارد که از سال ۹۶ تولید آن در ایران خودرو آغاز شد. اما قبل از این که در صف تولیدات ایران خودرو قرار بگیرد، با فاصله‌ای یک ساله از چین به ایران وارد شد و البته دوقلو این خودرو نیز بعد از دو سال به نام هایما S7 به بازار خودرو ایران راه پیدا کرد.

خودرو هایما S5 از همان شروع تولید و ورودش به بازار هم به دلیل توانایی‌های فنی و هم طراحی داخلی زیبایی که داشت زبانزد شد و طرفداران بسیاری پیدا کرد. جا دارد تا با نگاهی دقیق‌تر بیش‌تر با ماهیت این خودرو که از رقبای هم‌ وطن خود مانند جک اس ۵، چانگان CS35 و لیفان ایکس ۶۰ (X60) اگر جلو نزده باشد عقب هم نمانده است، خبردار آشنا شویم.

طراحی ظاهری هایما S5

طرح کلی این خودرو شبیه به یک جنگنده است. چراغ‌های کشیده که موج بسیار زیبایی در قسمت بالایی قالبش دارد و گودی که زیر قالبش شکل گرفته صورتی جنگنده  اما هوشمند به آن داده است. کاپوت کشیده و بدنه یکپارچه آن باعث می‌شود که در نگاه اول توجه هر بیننده‌ای به آن جلب شود. هایما S5 با ورودش توانست سومین فیس لیفت را به بازار خودرو وارد کند و به همین خاطر است که این خودرو چهره‌ای متفاوت از دیگر اتومبیل‌های کراس اووِر چینی دارد. 

درست در ردیف موازی با سپر خودرو به علاوه چراغ‌های LED، دو نورافکن هم برای روشنایی رسانی بهتر قرار گرفته است. جلو پنجره خودرو نیز با دیگر اجزای آن هماهنگی دارد و از شلوغ کاری بی‌جا در طراحی آن پرهیز شده است؛  دو پره قدرتمند جلو پنجره با در بر گرفتن آرم هایما هویتی مشخص به این خودرو داده است. رینگ‌های خودرو ساده است و هر کدام‌شان از پنج پر تشکیل شده‌ است. تایرها نیز برای مسافت‌های برون شهری و درون شهری مناسب به نظر می‌آیند. ناگفته نماند که در کاسه چراغ‌های جلو، دی لایت هم قرار دارد. درب‌های هایما اس ۵ طراحی ساده و شکیلی دارند و از منحنی‌هایی که در درب خودروهای کره‌ای دیده می‌شود خبری نیست. باربند هم روی سقف این خودرو به صورت فابریک قرار گرفته است که بیش‌تر هویت SUV بودن آن را به نمایش می‌گذارد. صندوق عقب S5 نشان می‌دهد که این خودرو از گنجایش بالایی برخوردار است؛ ۳۲۰ لیتر گنجایش صندوق عقب هایما برای هر سفری مناسب است. ظاهر ماشین را که پسندیدیم؛ بهتر است در ادامه به سراغ طراحی داخلی آن برویم.

طراحی داخلی هایما اس ۵


دکمه‌هایی روی فرمان این خودرو قرار گرفته است که هر کدام کارایی خاص خودشان را دارند؛ دو دکمه در قسمت میانی سمت چپ فرمان قرار دارند که می‌توان با کمک آن‌ها صدای سیستم صوتی خودرو را تنظیم کنید. دو دکمه دیگر درست در زیر این دو دکمه قرار دارد که قابلیت اسکن رادیویی دارند. با دکمه دست چپی در ردیف دوم می‌توانید آهنگ قبلی را در حالت  USB و همچنین CD انتخاب کنید. با همین دکمه می‌توانید تماس‌تان را پاسخ دهید و آن را قطع کنید. کنسول مرکزی این خودرو نیز تعدادی کلید دیگر دارد؛ یکی از این دکمه‌ها که در سمت چپ میان کنسول مرکزی و در کنار فرمان قرار گرفته است، دکمه تنظیم حالت نام دارد. دکمه‌ای دیگر با شکل اتومبیل در همان ردیف قرار دارد که امکان تهویه مطبوع اتومبیل را فراهم می‌کند و آن را در اتومبیل به حالت دورانی درمی‌آورد. کنترل فن خودرو نیز با دکمه پیچاننده سمت راست انجام می‌شود و البته روشن شدن تهویه مطبوع خودرو نیز به عهده همین دکمه است. دکمه‌ای دیگر به نام A/C نیز قرار دارد که آن هم برای تهویه مطبوع مورد استفاده قرار می‌گیرد. دکمه پیچاننده سمت چپ نیز برای تنظیم دمای هوا قرار گرفته است. دکمه‌ای هم در میان است که با شکل بخار کار یخ زدایی شیشه‌های عقب هایما S5 را بر عهده دارد.

درست در سمت چپ یک دکمه دیگر با همان شکل بخار قرار دارد که برای یخ زدایی شیشه‌های جلو استفاده می‌شود. دکمه پیچاننده AUTO این قابلیت را به وجود می‌آِورد که تهویه مطبوع را از حالت دستی به حالت اتوماتیک در بیاورید. بد نیست نگاهی هم به عملکرد ریموت کنترل اس ۵ بیاندازیم؛ سیستم هوشمند این خودرو با ریموت کنترل هم قابل مدیریت است. دکمه باز کردن و قفل کردن درب‌ها و باز کردن صندوق عقب از امکانات عمومی این ریموت است. با نگه داشتن دکمه «قفل خودرو» می‌توانید آن را موقعیت یابی و در پارکینگ‌های شلوغ به راحتی پیدا کنید. صفحه کیلومتر و چراغ‌های اخطار هایما S5 هم از جذابیت‌های خاص خود برخوردار هستند. صفحه کیلومتری چندکاره با نشان دادن وضعیت کارکرد موتور، سرعت شمار، نشانگر سوخت، صفحه نمایشگر رایانه سفر و چراغ‌های نشان گر و هشدار همه آن چه که باید جلو چشم راننده باشد را فراهم کرده است. جدا از این امکانات اولیه، چراغ راهنمای گردش به چپ، چراغ راهنمای نشان‌گر و مه شکن‌های خودرو روی این صفحه دیده می‌شود. البته که نشانگر مخصوص مه شکن‌های عقب هم رو این صفحه دیجیتال قرار دارد.

اگر ترمز دستی خودرو بالا باشد، یک نشان‌گر به طور مجزا شما را از این وضعیت باخبر می‌سازد. حتی برای باخبر شدن از سیستم ترمز و عملکرد آن یک نشان گر دیگر در این صفحه خرگوشی شکل کوچک قرار دارد. اگر سیستم الکترونیکی ABS هم به خوبی عمل نکند باز یک نشان گر دیگر با نام ABS شما را مطلع می‌سازد. نشان‌گرهای دیگری نیز برای کیسه هوا، سیستم کنترل آلاینده، دمای بالای روغن روان کاری، وضعیت ESC، هشدار دمای آب، خرابی موتور، کمربند ایمنی، خرابی سیستم نظارت بر فشار تایر، خرابی دنده عقب، شارژ باطری، سیستم ضد سرقت، کروز و حالت برفی نیز وجود دارد. و اما صفحه نمایش‌گر رایانه سفر؛ این صفحه مستطیلی شکل از طرفی مسافت طی شده  و از طرف دیگر مسافت باقی مانده به مقصد را نشان می‌دهد. باز بودن درب‌ها، جعبه دنده اتوماتیک، فشار تایرها و کنترل کروز از دیگر امکانات نمایش‌گر رایانه سفر است. دکمه های بالابر شیشه‌های این خودرو هم در قسمت کنسول و هم در درب‌ها به کار رفته‌اند. البته کلید قفل شیشه برقی و یدک نیز در کنار این دکمه‌ها تعبیه شده است.

به محض وارد کردن سوییچ ماشین، آینه بغل‌های این خودرو به صورت اتوماتیک فعال و باز می‌شوند. با استفاده از دکمه acc به نام (Start Engine Stop) می‌توان خودرو را بدون استفاده از کلید روشن یا خاموش کرد. با کلیدهای کنترل جهت آینه می‌توان آینه بغل‌های این خودرو را تنظیم کرد. به همین شکل می‌توانید آینه های جانبی را تا کنید. می‌تولنید به راحتی ارتفاع صندلی به جهات پشت و جلو و همجنین زیر سری  را به طور دلخواه تنظیم کنید. در قسمت‌هایی از صندلی‌ها، زائده‌هایی ایجاد شده است که برای وصل کردن صندلی‌ کودک مورد استفاده قرار می‌گیرند.