مسترتشخیص- سرقت خودرو از آن اتفاقات تلخی است که هر که گرفتارش شده، تا مدت‌ها با عواقبش درگیر بوده و با این خاطره بد دست و پنجه نرم کرده است. به همین دلیل بهتر است پیش از وقوع چنین اتفاقی، از رخ دادنش پیشگیری کنیم.

بنابر آمار منتشر شده توسط پلیس، آمار سرقت خودرو از ابتدای دهه ۹۰ تا هم‌اکنون روندی افزایشی داشته است. همچنین طبق این آمار، بیشتر خودروهای سرقتی، ساخت داخل هستند.

خودروهای محبوب سارقان

بیشترین آمار سرقت در ایران، مربوط به ماشین‌های ارزان قیمت داخلی مانند پراید، انواع پژو ۲۰۶، پژو ۴۰۵، پژو پارس، انواع سمند و نیسان وانت است. البته در بیشتر موارد پراید، بالاترین آمار ماشین‌دزدی را به خودش اختصاص داده است.

معمولا سارقان به سراغ خودروهایی می‌روند که سیستم امنیتی و محافظتی ضعیف‌تری دارند و قطعات‌شان هم به راحتی در بازار فروخته می‌شود. البته خودروهای گران‌قیمت و پیشرفته هم در معرض سرقت هستند، اما تعداد ماشین‌های دزدی شده پیشرفته کمتر از خودروهای ارزان‌قیمت است.

نحوه جلوگیری از سرقت خودرو

بهتر است همیشه احتمال سرقت خودرو خود را در نظر بگیرید تا اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید. به جز نصب تجهیزات ضد سرقت، رعایت چند نکته ساده می‌تواند ماشین شما را کمتر در معرض دید و توجه سارقان قرار دهد.

استفاده از تجهیزات ایمنی

تجهیزات ایمنی خودرو از نظر برخی راننده‌ها، بیشتر جنبه تزئینی دارد. به همین دلیل خرید و استفاده از تجهیزات مناسب و حرفه‌ای چندان جدی گرفته نمی‌شود. اما توجه داشته باشید که این تجهیزات می‌توانند دزدی را سخت و حتی غیرممکن کنند.

یکی از محبوب‌ترین و پر استفاده‌ترین وسیله‌های ایمنی خودرو، سیستم هشدار‌دهنده یا همان دزد‌گیر است. زمانی که سارق، شیشه خودرو را بشکند یا کاپوت، درب‌ها و صندوق عقب ماشین را باز کند، دزدگیر به صدا در‌آمده و حتی در مدل‌های جدیدتر، ویبره ریموت فعال می‌شود و شما را آگاه می‌کند.

برخی سارقان با شگردهای غیر فعال کردن دزدگیر آشنا هستند. بنابراین هوشیار باشید که با شنیدن کوچک‌ترین صدای آژیر، خود را به ماشین رسانده و از امنیت آن اطمینان حاصل کنید.

قفل فرمان، یک وسیله فلزی محکم است که از گردش فرمان جلوگیری می‌کند و آن را در حالت ثابت قرار می‌دهد. با اینکه قفل فرمان سارقان را دچار دردسر می‌کند، اما باز کردن آن توسط یک دزد حرفه‌ای غیر ممکن نیست ولی می‌تواند برای شما زمان بخرد.

قفل پدال، مانع از فشار دادن پدال خودرو می‌شود. این وسیله ضد سرقت، زیر پدال ترمز قرار می‌گیرد. یکی از مزیت‌های قفل پدال این است که دزد خودرو برای باز کردن آن مجبور است، مدت زمانی را به قسمت پایینی ماشین برود و دیدی به اطراف نداشته باشد. در این شرایط، هر لحظه ممکن است، شخصی به ماشین نزدیک و متوجه حضور سارق شود. بنابراین سارقان به سراغ خودرویی که قفل پدال دارد، نمی‌روند.

سوئیچ مخفی، یکی از روش‌های موثر در جلوگیری از دزدی خودرو است. این سوئیچ‌ها به سادگی توسط یک باتری‌ساز نصب می‌شوند و تا زمانی که فشار داده نشوند، خودرو روشن نخواهد شد.

دقت کنید که سرقت ماشین‌های دنده دستی راحت‌تر ماشین‌های اتوماتیک است. بنابراین رعایت موارد ایمنی در خودروهای دنده دستی ضرورت بیشتری دارد.

پنهان کردن وسایل قیمتی

یکی از مهم‌ترین دلایل سرقت خودرو، وجود اشیاء یا تجهیزات گران‌قیمت در آن است. فروش این وسایل در بازار دست دوم بسیار راحت‌تر است. از سوی دیگر چون پیگیری چنین سرقت‌هایی سخت‌تر و پر دردسرتر هستند، صاحبان خودرو در بیشتر موارد از پیگیری صرف نظر کرده و به اصطلاح مال رفته را رفته فرض می‌کنند.

اگر خودرو را در خیابان یا یک مکان عمومی پارک می‌کنید، بهتر است تجهیزاتی مثل پنل ضبط خودرو را همراه خود ببرید. همچنین بهتر است وسایل شخصی مثل کیف پول، موبایل، کیف دستی و… را داخل خودرو نگذارید.

عدم اعتماد به رهگذران

یکی دیگر از ترفندهای سارقان برای سرقت خودرو این است که خودشان را تعمیرکار جا بزنند و خودروی شما را که کنار خیابان متوقف شده، سرقت کنند.

این افراد زمانی که شما داخل خودرو نیستید به نحوی خودرو را روشن و از غفلت شما سواستفاده می‌کنند. بنابراین بهتر است به هر رهگذری که ادعای تعمیرکار بودن کرد، اعتماد نکنید یا اگر خودرویتان کنار خیابان خراب شد، تمامی درها را باز نگذارید.

انتخاب مکان پارک مناسب

اگر پارکنیگ اختصاصی در دسترس‌تان نیست، بهتر است حتما ماشین‌تان را در پارکینگ‌ عمومی پارک کنید. رعایت این نکته در شب‌ اهمیت بیشتری دارد. اما در صورتی که مجبور به پارک خودرو کنار خیابان شدید،  مکانی را انتخاب کنید که شلوغ و پر تردد باشد. زیر نور چراغ، نزدیکی به ایستگاه پلیس و در دایره رصد دوربین‌های مدار بسته بهترین مکان‌های پارک کردن خودرو هستند.

اقدامات پس از سرقت خودرو

گرچه روش‌های مختلفی برای پیشگیری از سرقت خودرو وجود دارد، اما گاهی سارقان حرفه‌ای می‌توانند از تمام موانعی که سر راه‌شان وجود دارد، بگذرند. گاهی هم بی‌احتیاطی رانندگان، سبب سرقت خودرو می‌شود.

تماس با پلیس

اگر متوجه شدید که خودرو شما دزدیده شده یا مورد سرقت قرار گرفته است، در همان لحظه با پلیس ۱۱۰ تماس بگیرید و مورد را گزارش کنید. بعد از تماس شما، یک واحد گشت سیار برای ثبت سرقت به محل مراجعه می‌کند و صورت‌جلسه‌ای از آن تهیه می‌کند.

این مرحله یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید انجام دهید تا عواقب جرایم احتمالی خودروی سرقتی بر عهده شما نباشد.

تشکیل پرونده سرقت

بعد از آنکه با پلیس تماس گرفتید و صورت‌جلسه سرقت ثبت شد، باید با در دست داشتن مدارک خودرو و مدارک شناسایی خود برای تشکیل پرونده، به کلانتری نزدیک محل سرقت بروید.

پیگیری پلیس

بعد از تشکیل پرونده و ارسال آن به دادسرا، عملا کار شما تا پیدا شدن ماشین تمام شده است. در این مرحله، پلاک خودرو توسط پلیس در لیست سیاه قرار می‌گیرد تا در صورت جریمه شدن بلافاصله آن را ردیابی کنند. ادامه کار توسط پلیس آگاهی دنبال خواهد شد.

بیمه سرقت خودرو

چندین سال است که در پی افزایش قیمت خودرو، ماشین هم جزو کالاهای سرمایه‌ای به حساب می‌آید. به همین دلیل شرکت‌های بیمه، خدماتی را به عنوان بیمه سرقت خودرو ارائه می‌کنند. این بیمه یکی از زیرمجموعه‌های بیمه بدنه خودرو است. در صورتی که ماشین شما دزدیده شد، با مدارک لازم می‌توانید به مراکز بیمه خود مراجعه کرده و درخواست‌تان را ثبت کنید.

مدارک لازم دریافت بیمه سرقت خودرو

  • صورت جلسه پلیس مبنی بر سرقت کلی یا سرقت لوازم خودرو
  • اصل و کپی بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث
  • اصل و کپی کارت ماشین
  • اصل و تصویر برگ سبز خودرو
  • مدارک شناسایی مالک
  • اصل گزارش مقامات انتظامی
  • گواهی عدم خلافی و مفاصا حساب شهرداری تا پایان سال اعلام سرقت خودرو
  • استعلام عدم کشف پلیس آگاهی
  • سوئیچ‌های خودرو (در صورت سرقت کلی)
  • فاکتور لوازم به سرقت رفته (در صورت سرقت جزئی)

نحوه ترخیص خودرو سرقتی

اگر خوش شانس باشید و خودرو به سرقت رفته شما پیدا شود، حوزه انتظامی که خودرو در آن پیدا شده است، با شما تماس می‌گیرد. بعد از آنکه به مرکز پلیس مراجعه کردید، به پارکینگ و پلیس آگاهی معرفی می‌شوید.

پلیس آگاهی شماره شاسی و شماره موتور خودرو را با مدارک شما تطبیق می‌دهد. بعد از این مرحله، خودرو شما از لیست سیاه خارج می‌شود تا پلیس راهور دوباره پلاک را به نام شما ثبت کند.

در این مرحله شما به پارکینگ و پلیس آگاهی معرفی می‌شوید و می‌توانید با در دست داشتن اصل سند خودرو، بیمه‌نامه و گواهینامه رانندگی به پارکینگ مراجعه کرده و خودرو را تحویل بگیرید.

منبع: khodro45