مسترتشخیص- سالم نگه داشتن خودرو در سرما و گرما نیازمند رسیدگی به اتومبیل است. از رسیدگی به بدنه و ظاهر خودرو گرفته تا رسیدگی به موتور و تعویض دوره‌ای قطعات مهم است. یکی از موارد مهم در سالم نگه داشتن موتور خودرو، استفاده از روغن موتور مناسب و زمان تعویض روغن موتور است.

اما پرسش اصلی اینجاست که هر خودرو به چه روغن موتوری نیاز دارد و بهتر است برای هر فصل چه روغن موتوری خریداری کرد؟

وظیفه اصلی روغن موتور

وظیفه اصلی روغن موتور روانکاری و آسان کردن حرکت قطعات موتور خودرو روی یکدیگر است.  وظایف روغن موتورهای مناسب فصل سرما و فصل گرما:

  • خنک کردن قطعات موتور خودرو و خارج کردن حرارت ایجاد شده در موتور خودرو
  • آب‌بندی فواصل میان رینگ‌های پیستون و بدنه سیلندر و سایر فواصل قطعات
  • خارج کردن گرد و خاک، دوده، مواد خارجی و ذرات ناشی از سایش قطعات موتور
  • معلق نگه‌داشتن ذرات ریز دوده و سایر مواد خارجی و جلوگیری از به هم چسبیدن آنها
  • جلوگیری از زنگ زدگی قطعات فلزی خودرو
  • کاهش قدرت ضربه وارده به یاتاقان‌ها و سایر قطعات موتور خودرو
  • افزایش عمر مفید موتور خودرو و کاهش سر و صدای موتور خودرو

روغن موتور مناسب هر فصل

در خودروهای مختلف، موتور خودرو مهم‌ترین و یکی از اصلی‌ترین قطعات خودرو محسوب می‌شود. بنابراین باید از موتور خودرو به خوبی مراقبت کرده و به سلامتی موتور خودرو توجه کنید. عملکرد بهتر خودرو بستگی به موتور دارد و طول عمر خودرو را افزایش می‌دهد. بنابراین انتخاب بهترین روغن موتور در فصول گرم و سرد یکی از مواردی است که به سلامت موتور خودرو کمک می‌کند.

با انتخاب مناسب روغن موتور برای فصل‌های سرد یا گرم سال از موتور خودروی خود به خوبی مراقبت کنید. انتخاب روغن مناسب برای هر فصل یکی از دغدغه‌های اصلی رانندگان خودروست.

روغن موتور مناسب فصل گرما

غلظت روغن موتور خودروها با دما کاملاً معکوس است. به این معنی که هر چقدر هوا گرم‌تر شود و دما افزایش پیدا کند، روغن موتور خودرو باید غلیظ‌تر باشد. (درجه ویسکوزیته بیشتر باشد). استفاده از روغن موتور غلیظ‌ در فصل گرم کمک می‌کند تا روغن موتور، بیش از اندازه رقیق نشود. برای نمونه به ماشین ماکسیما اشاره می‌شود.

روغن موتور مناسب برای خودرو ماکسیما در مناطق گرم از نوع 10w40 است اما در مناطق معتدل و خنک روغن موتور 10w30 برای خودرو ماکسیما توصیه می‌شود.

روغن موتور مناسب فصل سرما

طبق اطلاعات مذکور، غلظت روغن موتور با دما، نسبت عکس دارد. به این صورت که اگر هوا سرد باشد باید از روغن موتوری که غلظت کمتری دارد و رقیق‌ است، استفاده کنید. (درجه ویسکوزیته کمتر باشد). استفاده از روغن موتور رقیق در فصل سرد، باعث می‌شود موتور خودرو زودتر روشن شده و در کمترین زمان روغن به قطعات مختلف موتور خودرو برسد.

 ویسکوزیته چیست؟

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های روغن موتور، ویسکوزیته است. برای روغن موتور خودروها در فصل های مختلف ویسکوزیته متفاوت است. برای نشان دادن مقدار ویسکوزیته روغن موتور خودرو از اعداد ۰ تا ۶۰ استفاده می‌شود. به این صورت که برای فصل‎های سرد و زمستانی از اعداد ۰ تا ۲۵ استفاده می‌شود و برای فصل‌های گرم و تابستانی از اعداد ۳۰ تا ۶۰ استفاده می‌شود.

بنابراین با توجه به این دسته‌بندی، روغن موتور مناسب هر فصل (فصل گرما و فصل سرد و زمستانی) به دو نوع سینگل گرید و مولتی گرید تقسیم می‌شود.

روغن موتور سینگل گرید چیست؟

روی بسته‌بندی روغن موتورها عدد SAE به چشم می‌آید. اگر SAE نوشته شده روی بسته‌بندی  روغن موتور یک عدد باشد، به این معنی است که روغن موتور فقط در یک شرایط آب و هوایی آزمایش شده و فقط این روغن موتور برای یک نوع از شرایط آب و هوایی مناسب است.

همچنین اگر عدد نوشته شده روی بسته‌بندی روغن موتور ۰ تا ۲۵ باشد، نشان‌دهنده این است که این روغن موتور مناسب فصل سرد است اما اگر عدد نوشته شده روی روغن موتور بین ۳۰ تا ۶۰ باشد، به این منظور است که روغن موتور در دمای گرم آزمایش شده و این روغن موتور برای فصل‌های گرم مناسب است. این روغن موتور در زمستان کاربردی ندارد.

روغن موتور مولتی گرید چیست؟

امروزه روغن‌هایی که برای موتور خودروهای مختلف تهیه می‌شود از نوع مولتی گرید است. این روغن موتور با استفاده از فناوری‌های پلیمری ساخته شده‌ و برای فصول گرم و سرد مناسب است. روی برچسب روغن موتور مولتی گرید از دو عدد و یک حرف استفاده می‌شود. برای مثال می‌توانیم به روغن موتور 10W-40 اشاره کنیم که این روغن موتور دارای یک حرف و دو عدد است و برای فصول گرم و سرد استفاده می‌شود.

عددی که قبل از حرف W دیده می‌شود، نشان‌دهنده ویسکوزیته روغن موتور در دمای سرد است. عدد بعد از آن، ویسکوزیته روغن موتور در دمای گرم موتور را نشان می‌دهد. در روغن موتور 10W-۴۰، عدد ۱۰ نشان‎دهنده ویسکوزیته روغن موتور در دمای سرد و عدد ۴۰ نشان‌دهنده ویسکوزیته آن در دمای گرم است.

بنابراین با توجه به مطالبی که گفته شد، روغن موتور مولتی گرید برای هر دو فصل گرم و سرد مناسب است.

روغن موتور چهار فصل کدام است؟

روغن موتوری که در شرایط مختلف دمایی کاربرد دارد و نیازی به تعویض سالیانه ندارد، روغن موتور چهار فصل گفته می‌شود. اکثر شرکت‌های تولیدکننده خودرو نظیر سایپا، ایران خودرو و خودروهای مونتاژی بازار ایران، به دارندگان خودرو توصیه می‌کنند که از روغن موتور چهار فصل استفاده کنند. بنابراین روغن‌هایی نظیر روغن موتور 10w40 و روغن موتور 20w50 برای موتور خودروهای مختلف استفاده می‌شوند.

بنابر آنچه در مقاله بیان شد، با انتخاب بهترین روغن موتور مناسب هر فصل و با کیفیت از برند معتبر، از موتور خودروی خود مراقبت کرده و طول عمر خودرو و عملکرد خودروی خود را افزایش دهید.

منبع: خودرو 45