مسترتشخیص- تعطیلات عید نوروز و مطبوع شدن هوا با رسیدن فصل بهار، بهانه و فرصت خوبی برای سفر است. بسیاری از مردم در این روزها با خودرو سفر می‌کنند که لازمه آن، در کنار رعایت موارد قانونی، بایدها و نبایدهای خودرویی است تا در مسافرت مشکلی پیش نیاید.

اهمیت بازدید خودرو قبل از سفر

خودرو مجموعه‌ای از قطعات فنی است که در ارتباط با هم کار می‌کنند. بسیاری از قطعات خودرو، تا وقتی که تحت فشار و ساعت‌های طولانی مورد استفاده قرار نگیرند، عیب و ایراد خود را نشان نمی‌دهند. از این‌رو وقتی در جاده هستیم و قرار است چندین ساعت رانندگی کنیم، باید اعتماد کافی به تمام قطعات خودرو داشته باشیم و تمام بخش‌ها از نظر فنی، در وضعیت قابل قبولی قرار داشته باشند.

برای مثال، سیستم خنک‌کاری در زمان رانندگی شهری با ترافیک نه‌چندان سنگین، معمولا دچار خرابی و اشکال نمی‌شود. اما همین سیستم اگر در جاده برای چندین ساعت زیر فشار قرار بگیرد، می‌تواند منجر به گرم کردن و حتی جوش آوردن موتور خودرو شود.

برنامه ریزی برای سفر

برای سفر حتما برنامه ریزی کنیم و به پیش‌بینی‌های هواشناسی برای روزهای آینده نیز توجه کنیم. اگر سفری دریایی در پیش داریم و یا به سواحل دریا سفر می‌کنیم، حتما قبل از حرکت، وضعیت جوی را در روزهای سفر، بررسی کنیم.

بیماری در مسافرت می‌تواند تجربه‌ای تلخ و سخت باشد. پس به رعایت بهداشت فردی، تمیزی داخل خودرو و مصرف مواد غذایی مطمئن پایبند باشیم و در صورتی که نیاز است تا داروی خاصی نیز مصرف کنیم، آنها را همراه خود ببریم.

ابزار ارتباطی

امروزه تقریبا همه مردم از تلفن همراه هوشمند استفاده می‌کنند. بهتر است همیشه یک برنامه ناوبری کارا روی گوشی داشته باشیم تا در صورت نیاز، مثل زمان تردد در شهرها، از آن استفاده کنیم. این برنامه‌ها هم در کاهش زمان سفر و هم در صرف وقت و انرژی، تاثیر زیادی دارند. شارژر مورد نیاز برای گوشی و چراغ قوه نیز فراموش نشود. اگر قصد بیراهه‌نوردی داریم، حتما یک نرم‌افزار کارا برای ناوبری داشته باشیم و مسیر طی‌شده را روی نرم‌افزار ناوبری، ذخیره کنیم.

استراحت در مسیر

گفته می‌شود براساس توان افراد و نوع مسیر، هر یک تا دو ساعت رانندگی نیاز به یک ربع استراحت دارد. همچنین اگر خسته‌ایم و چشمانمان خسته شده و نیاز به خواب داریم، هرجا و هر زمانی که هستیم، بهتر است توقف کرده و استراحت کنیم.

در حین رانندگی تا حد امکان از خوردن داروهایی که می تواند باعث خواب‌آلودگی شود، خودداری کنیم. برای توقف نیز در پارکینگ‌های کنار جاده توقف کرده و از پارک خودرو در شانه خاکی بپرهیزیم. ضمن اینکه اگر مجبور به توقف اضطراری شدیم، از علائم و تابلوهای هشداردهنده استفاده کنیم.

در طی مسافرت حتما از قوانین راهنمایی و رانندگی اطاعت کنیم، چرا که سختگیری‌های پلیس در این روزها، بیشتر است. زمانی که قرار است رانندگی کنیم، از خوردن غذاهای سنگین و خواب‌آور پرهیز کرده و سعی کنیم قبل از رانندگی، مواد غذایی سبک و انرژی‌زا بخوریم و بنوشیم.

کمک های اولیه فردی و خودرویی

یکی از موارد ضروری در سفر، همراه داشتن جعبه کمک‌های اولیه برای سرنشینان و همچنین خودرو است. وجود جعبه کمک‌های اولیه و کپسول آتش‌نشانی، مثلث خطر، چراغ قوه، کابل اتصال باتری، جعبه آچار و همچنین بعضی از لوازم یدکی که احتمال خرابی آنها را می‌دهیم، می‌تواند در بسیاری از مواقع، کمک بزرگی به ما و یا دیگر افراد مانده در راه باشد.

در روزهای نوروز، هنوز برخی از مسیرهای کشورمان، برف‌گیر است. پس اگر می‌خواهیم تا در این جاده‌ها تردد کنیم، زنجیر چرخ همراه داشته باشیم. همیشه مقداری مواد غذایی داخل خودرو داشته باشیم تا در صورت نیاز استفاده کنیم.

بررسی قطعات زیر کاپوت

زیر کاپوت و دور موتور خودرو، قطعات و وسایلی دیده می‌شود که هر کدام وظیفه‌ای دارند. آلترناتور یا دینام، استارتر پیشرانه، پمپ هیدرولیک، تسمه‌ها، واتر پمپ، هرزگردها و…. را بررسی کرده و اگر ایرادی دارند، سرویس و تعمیر شوند. بهتر است تسمه یدکی نیز همراه داشته باشیم.

سیالات پیشرانه مثل روغن موتور، روغن هیدرولیک، روغن ترمز و کلاچ، آب رادیاتور و شیشه‌شور و… را بررسی کرده و در صورت لزوم آنها را تعویض یا تکمیل کنیم.

بررسی سیستم سوخت رسانی و جرقه

سیستم سوخت‌رسانی و جرقه‌زنی پیشرانه، اهمیت زیادی برای سلامت موتور در حین سفر و همچنین مصرف سوخت خواهد داشت. شمع، وایرها و کویل خودرو را بررسی کرده و در صورت نیاز آنها را تعویض کنیم.

همچنین اگر صدای پمپ بنزین زیاد شده، می‌تواند موجب سوختن آن شود. همچنین در صورتی که مدت زمان زیادی از تعویض فیلتر بنزین گذشته، بهتر است آن را با یک نمونه جدید، جایگزین کنیم. ضمن اینکه اگر زمان تعویض فیلتر هوا نیز سر رسیده، آن را تعویض کنیم که تمیز بودن این قطعه، اثر بالایی در مصرف سوخت دارد.

بررسی تسمه ها

تسمه‌ها بخش مهمی از قطعات دور موتور هستند. اگر زمان تعویض تسمه تایم به سر رسیده، باید آن را تعویض کنیم. بهتر است همیشه چندین کیلومتر زودتر اقدام به تعویض تسمه تایم کنیم. همچنین تسمه‌های دیگر پیشرانه را بررسی کرده و در صورت نیاز، آنها را نیز تعویض کنیم. بهتر است در زمان مسافرت، تعدادی یدکی از تسمه‌های کولر، دینام، هیدرولیک و حتی تسمه تایم، همراه داشته باشیم.

بررسی تایرها

اگر تایرها فرسوده هستند، آنها را قبل از سفر تعویض کنیم. فراموش نکنیم که هر تایر حداقل شصت هزار کیلومتر کار می کند. پس با چند هزار کیلومتر سریع‌تر تعویض کردن آنها، ضرر نخواهیم کرد. همچین تایرها را از نظر تنظیم فشار هوای درون آنها بررسی کنیم و اگر لوازم پنچری و پمپ باد خودرویی نیز داریم، همراه خود ببریم. ضمن اینکه از سلامت لاستیک زاپاس نیز مطمئن شویم.

چراغ، برف پاک کن و تهویه مطبوع

سلامت چراغ‌ها را کنترل کنیم و چندتایی یدکی از آنها را همراه خود داشته باشیم.

ضمن اینکه چون در زمان تعطیلات نوروز، آب و هوا در بعضی مناطق بارانی است، از کارکرد و سلامت برف‌پاک‌کن‌ها و شیشه‌شور مطمئن شویم.

سیستم گرمایش و سرمایش کابین را نیز چک کنیم و از تمیز بودن فیلتر هوای کابین نیز غافل نشویم.

منبع: خودرو 45