مسترتشخیص- شورولت کامارو در ژانویه سال ۲۰۲۴ بازنشسته می‌شود. تاکنون شش نسل از خودرو آمریکایی تولید شده و نسل ششم که از سال ۲۰۱۵ به فهرست محصولات شورولت اضافه شده، آخرین سری این ماشین خواهد بود. جنرال موتورز هنوز جانشینی را برای کامارو معرفی نکرده، اما آن طور که مدیر برند شورولت می‌گوید: «داستان کامارو همچنان ادامه دارد.»

توقف تولید نسل ششم این خودرو چندان عجیب نیست، چرا که میزان فروش شورولت کامارو در طی سال‌های اخیر، روند کاهشی داشته و قافیه را به سدان‌ها و کراس‌اوورها واگذار کرده است. با این وجود انتظار داریم تا کامارو در قالب یک ماشین برقی، بعد از سال ۲۰۲۴ به فهرست محصولات شرکت جنرال موتورز و برند شورولت برگردد.

پایان تولید شورولت کامارو

شورولت کامارو برای اولین بار در سال ۱۹۶۶ به دنیای خودرو معرفی شد و تا سال ۲۰۰۲ میلادی، چهار نسل از آن به دست خریداران رسید. بعد از این تاریخ، خودرو پونی آمریکایی برای ۸ سال از فهرست محصولات شورولت خط خورد تا اینکه سال ۲۰۱۰ دوباره با نسل پنجم به بازار برگشت و سال ۲۰۱۵ تولید نسل ششم کامارو آغاز شد. آخرین سری شورولت کامارو از آخرین نسل آن، در ژانویه ۲۰۲۴ از کارخانه گرند ریور واقع در میشیگان بیرون خواهد آمد.

همچنین سال ۲۰۲۴ نسخه خاص Collector’s Edition برای تیپ‌های RS و SS و همین طور تعداد محدودی از تیپ ZL1 به فروش خواهد رسید. این مدل‌های ویژه، ادای دینی است به نسل اول شورولت کامارو که در دهه ۱۹۶۰ میلادی تولید می‌شود.

تولید و عرضه این مدل‌های خاص، تنها اطلاعاتی است که از آخرین سری کامارو منتشر شده است و برای اطلاعات بیشتر باید تا تابستان و باز شدن سیستم ثبت سفارش شورولت منتظر بمانیم. نسل ششم شورولت کامارو، علاوه بر اینکه یک ماسل کار جاده‌ای جذاب است، توانسته در مسابقات اتومبیلرانی معتبر دنیا شامل ناسکار و IMSA و SRO و NHRA و قهرمانی ابرخودروها خوش بدرخشد و صاحب عناوینی شود.

تابستان ۲۰۲۲، اولین تاریخی بود که برای پایان تولید شورولت کامارو اعلام شد و در آن زمان، خودروساز آمریکایی خبر از حذف تریم داخلی مشکی و پدال‌های اسپرت داد. با این حال تولید خودرو آمریکایی با پیشرانه‌های ۴ سیلندر توربوشارژ، ۶.۲ لیتری V8 سوپرشارژ، ۳.۶ لیتری V6 تنفس طبیعی و ۶.۲ لیتری V8 تا زمستان ۲۰۲۴ ادامه پیدا کرده است.

از بین شایعات و حرف و حدیث‌هایی که درباره آینده شورولت کامارو مطرح شده، بازگشت این نام با نسل هفتم در قالب یک خودرو برقی یا بدنه سدان احتمال وقوع بیشتری دارد. البته با توجه به افزایش تولید ماشین‌های الکتریکی، احتمالا نسل هفتم شورولت کامارو روی پلتفرم آلتیوم ساخته می‌شود و به پیشرانه برقی مجهز خواهد شد. در نهایت، نسل ششم به پایان عمر خود می‌رسد، اما نام شورولت کامارو همچنان در صنعت خودرو باقی خواهد ماند.

منبع: خودرو 45