مسترتشخیص- به رسم هرسال، موسسه PPG اقدام به انتشار آمار مربوط به رنگ‌های پرطرفدار برای خودروها در سراسر جهان نموده است.

”براساس نتایج این پژوهش، محبوبیت تزئین بدنه خودرو با دو رنگ هم در حال افزایش است.“مثل چند سال اخیر، سفید به عنوان محبوب‌ترین رنگ شناخته شده و روی بدنه 35 درصد از خودروهای جهان قرار دارد. پس از آن، مشکی با فراوانی 18 درصد در مقام دوم قرار گرفته است. در رتبه سوم تا پنجم نیز به ترتیب خاکستری، نقره‌­ای و آبی با فراوانی 14، 11 و 8 درصد حضور دارند.

PPG از افزایش محبوبیت خاکستری، آبی، سبز و بنفش خبر داده، که البته بیشتر روی خودروهای اسپرت قابل مشاهده است. نکته جالب این‌که محبوبیت نقره‌­ای و خاکستری در آمریکای شمالی بسیار افزایش یافته است، به نحوی که با 34 درصد فراوانی، از سفید، مشکی، آبی و قرمز با 24، 18، 12 و 7.5 درصد آمار، به وضوح پیشی گرفته است.

البته محبوبیت رنگ‌ها تا حد زیادی به نوع خودرو هم بستگی دارد به نحوی که در آمریکای شمالی، آبی در 21.5 درصد از خودروهای کامپکت مشاهده شده، درحالی‌که فراوانی قرمز برای انواع اسپرت و سبز برای پیکاپ­ها، بیشتر از سایرین بوده است.

براساس نتایج این پژوهش، محبوبیت تزئین بدنه خودرو با دو رنگ هم در حال افزایش است. این نحوه رنگ‌­آمیزی در دهه 50 و 60 میلادی وجود داشته است، ولی با افزایش توجه به تولید انبوه، به دست فراموشی سپرده شده است. به لطف پیشرفت فناوری، این نحوه رنگ‌­آمیزی چندان سخت و پر هزینه نیست و مشتریان هم تمایل زیادی نسبت به آن نشان می‌­دهند. خودروسازان کشورمان نیز با عرضه خودروهایی نظیر پژو 207 دو رنگ و کوییک R از این ترند جهانی پیروی می‌کنند.

Misty Yeomans از موسسه PPG هم به افزایش محبوبیت پوشش دورنگ برای بدنه خودروها اشاره کرده و آن را نشانه­‌ای از توجه دوباره جامعه به مد قدیمی و همچنین تمایل مالکان به شخصی­‌سازی خودروها دانسته است.

منبع : carscoops.com