فک پلاک خودرو یکی از ضروری‌ترین اقداماتی است که باید در زمان فروش خودرو انجام دهید. فک پلاک عبارت است از جدا کردن پلاک خودرو، که تحت مالکیت شما می‌باشد. هر خودرو دارای پلاک منحصر به فرد است که پلیس راهنمایی و رانندگی قادر است با استفاده از این شماره پلاک مالک آن را تشخیص دهد.

به همین علت این ارگان به راحتی قابلیت شناسایی مالک خودرو را در صورت تصادف و یا سرقت دارد. اگر شما فرآیندهای مربوط به فک پلاک خودروی خود را هنگام فروش انجام نداده باشید تمام مسئولیات‌های جرایم مالک جدید خودرو برعهده شما خواهد بود. بنابراین موضوع تصمیم گرفتم مقاله همه چیز راجع به فک پلاک را در اختیار همراهان مستر تشخیص قرار دهیم.

تعریف پلاک خودرو
هر خودرو دارای یک شناسه منحصر به فرد متشکل از حروف و اعداد است که بر روی صفحه فلزی حک می‌شود. این صفحه فلزی با توجه به نوع و شرایط خودرو دارای رنگ‌های مختلفی می‌باشد. که در قسمت جلو و عقب خودرو نصب می‌گردد.

مراحل فک پلاک
بعد از اینکه قرارداد خصوصی بین فروشنده و خریدار تنطیم شد لازم است هر دو قبل از حضور در دفتر اسناد با مراجعه به مراکز تعویض پلاک، پلاک قبلی خودرو را فک کرده و پلاک جدیدی با توجه به مدارک خریدار برای خودرو اختصاص دهند.

جهت انجام تعویض پلاک خودرو لازم است خریدار و فروشنده به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنند. هنگام ورود برگه‌ای جهت نوبت‌دهی به شما ارائه می‌شود. بعد از پارک کردن خودرو در محل تعیین شده مدارک لازم که در بخش زیر به آن اشاره خواهیم کرد را تحویل متصدی مربوطه نمایید. توجه داشته باشید در مراکز تعویض پلاک هزینه‌ها تنها به صورت کارتی پرداخت می‌شود بنابراین کارت بانکی به همراه داشته باشید. بعد از پرداخت هزینه‌های مربوطه و پر کردن فرم‌های لازم، مجوز تعویض پلاک خودرو صادر خواهد شد. شما با به همراه داشتن این مجوز به انبار پلاک مراجعه کرده و پلاک شما را فک می‌کنند و پلاک جدید ساخته شده را تحویل خریدار می‌دهند.

مدارک لازم جهت فک پلاک
در این بخش قصد داریم مدارکی که جهت تعویض و یا فک پلاک لازم است به همراه خریدار و فروشنده باشد را برای شما معرفی نماییم. در صورتی که مایل هستید این مراحل را با حداکثر سرعت انجام دهید به مدارکی که در زیر اشاره خواهیم کرد، دقت کنید و هنگام مراجعه به مراکز تعویض پلاک به همراه داشته باشید.

مدارکی که لازم است فروشنده خودرو به همراه داشته باشد:

 1. اصل سند فروش کارخانه
 2. اصل کارت خودرو
 3. اصل سند مالکیت خودرو که به وسیله ناجا صادر شده
 4. اصل کارت ملی و شناسنامه فروشنده و یا نماینده قانونی وی
 5. اصل بیمه نامه شخص ثالث که دارای اعتبار می‌باشد
 6. ارائه برگ عدم خلافی خودرو
 7. تمامی خودروهایی که ۴ سال از سال تولید آن‌ها سپری شده لازم است دارای کارت معاینه فنی باشند. البته این مورد در خودروهای عمومی ۱ سال می‌باشد
 8. حضور فروشنده و یا نماینده قانونی وی

مدارکی که لازم است خریدار خودرو به همراه داشته باشد:

 1. اصل کارت ملی و شناسنامه خریدار و یا نماینده قانونی وی
 2. حضور خریدار و یا نماینده قانونی وی
 3. مدارک لازم جهت احراز محل سکونت خریدار

مدارک لازم جهت احراز محل سکونت در فک پلاک

 • دارا بودن هر یک از مدارک زیر به هنگام فک پلاک نیاز شما را در احراز محل سکونت برطرف می‌سازد.
 • به همراه داشتن سند مالکیت واحد مسکونی، منزل و یا جواز کسب دارای اعتبار که به نام خریدار خودرو باشد. لازم است یک فیش گاز، آب یا برق که دارای آدرس مندرج بر روی سند است را نیز به همراه داشته باشید.
 • به همراه داشتن سند اجاره واحد مسکونی، منزل و یا جواز کسب که به نام خریدار خودرو بوده و دارای کد تاییدیه و رهگیری از سازمان املاک می‌باشد.
 • به همراه داشتن سند اجاره و یا مالکیت محل سکونت به نام پدر یا مادر
 • به همراه داشتن تاییدیه گواهی اشتغال به تحصیل دارای اعتبار از آموزش و پرورش منطقه که در آن محل سکونت پدر یا مادر درج شده است.
 • به همراه داشتن نامه رسمی از سوی امور روستایی و اداره عشایر

نحوه پیگیری فک پلاک
در برخی از اوقات فروشنده به‌نابه‌ شرایطی امکان حضور در حین مراحل فک پلاک را ندارد در اینصورت وی می‌تواند از طریق وکالت به نماینده قانونی و یا خریدار مسئولیت فک پلاک را به آن‌ها محول می‌کند. بعد از این اقدام لازم است فروشنده جهت بررسی مراحل انجام شده از صحت این کار باخبر شود. در این شرایط خریدار می‌تواند با مراجعه به سایت پلیس راهور از مراحل فک پلاک باخبر شود. جهت پیگیری فروشنده کدملی خود را در این سایت وارد می‌کند و اطلاعات پلاک برای وی قابل مشاهده خواهد بود.

نحوه تعویض پلاک‌های نامرغوب
طرح تعویض پلاک‌های نامرغوب به صورت رایگان نخستین بار در دهه ۹۰ اجرا شد. اما با این حال رئیس مرکز شماره‌گذاری اعلام کرد برخی از پلاک‌هایی که به صورت غیرعمدی به حالت نامرغوب تغییر شکل پیدا کرده‌اند، لازم است مالک به مراکز تعویض پلاک مراجعه کند و این فرآیند به صورت کاملاً رایگان انجام می‌گردد. وی در ادامه افزود تمامی مواردی که به عمد باعث ایجاد تغییر در ظاهر پلاک شود مشمول جریمه راهنمایی و رانندگی خواهد بود.

هزینه فک پلاک خودرو
طبق قوانین تصویب شده هزینه فک پلاک خودرو به دو دسته خودروهایی با ارزش کمتر از ۲۰۰ میلیون تومان و بالای ۲۰۰ میلیون تومان تعیین شده است. لازم است برای خودروهایی که دارای ارزش کمتر از ۲۰۰ میلیون تومان می‌باشند مبلغ ۲۰۰ هزار تومان را جهت تعویض یا فک پلاک در نظر بگیرید و هم‌چنین هزینه مربوط به تعویض پلاک خودروهایی که دارای ارزش بالای ۲۰۰ میلیون تومان می‌باشد معادل با ۳۰۰ هزار تومان است.

تعریف دعوای فک پلاک
زمانی که فروشنده خودرو جهت فک پلاک به خریدار وکالت می‌دهد لازم است این عملیات در مدت زمان تعیین شده انجام گیرد. اگر فروشنده با مراجعه به سایت پلیس راهور متوجه عدم اقدام خریدار شود، دعوای پلاک به وجود می‌آید. در این حالت فروشنده با مراجعه به مراجع قضایی دادخواستی تحت عنوان توقیف پلاک خود که فعلاً فک نشده تسلیم می‌کند.

مراحل فک پلاک خودروهای عمومی
با در نظر گرفت قانون جدید سن فرسودگی خودروها، دیگر شرایط لازم جهت تغییر دادن پلاک‌های عمومی به پلاک‌های شخصی وجود ندارد زیرا کارکرد خودروهای عمومی در مقایسه با خودروهای شخصی بیشتر بوده و به همین علت عملکرد نامناسبی از خود نشان می‌دهند.

کلام آخر بررسی موارد مختلف فک پلاک
به پایان مقاله همه چیز راجع به فک پلاک رسیدیم. در این مقاله سعی کردیم شما را با روند این فرآیند آشنا کنیم. هم‌چنین لیست مدارکی که لازم است را در اختیار شما قرار دادیم. فراموش نکنید که اصلی‌ترین مرحله‌ای که لازم هنگام فروش خودرو انجام دهید فک پلاک خودرو می‌باشد. انجام ندادن این کار در زمان مناسب عواقب بسیار سنگینی به دنبال دارد که موجب گرفتاری فروشنده خواهد شد.

اگر فرآیند فک پلاک انجام نگیرد مسئولیت تمامی تخلفات صاحب جدید خودرو بر عهده صاحب پلاک خواهد بود. اگر زمان کافی برای انجام این فرآیند را ندارید می‌توانید آن را به نماینده قانونی خود محول کنید. در برخی از شرایط شاهد عدم حضور خریدار در مراکز تعویض پلاک هستیم که این موضوع را می‌توان از طریق قانونی پیگیری کرد. امید است با بررسی کامل این مقاله بتوانید مسائل مربوط به فک پلاک را برطرف نمایید.