شاسی‌بلند کارنز یکی از محصولات کیا موتورز است که در کلاس مینی ون و از سال ۱۹۹۹ تا کنون روی خط تولید قرار دارد.

به گزارش مستر تشخیص، کارنز یکی از محصولات کیا موتورز است که در کلاس مینی ون و از سال ۱۹۹۹ تا کنون روی خط تولید قرار دارد. نسل اول این خودرو در سال ۱۹۹۹، نسل دوم ۲۰۰۶، نسل سوم ۲۰۱۲ و نسل چهارم در سال ۲۰۲۲ معرفی شده با این تفاوت که در جدیدترین مدل دیگر خبری از مینی ون نیست و با یک کراس اوور جدید روبرو می شویم.

نسل دوم این خودرو سابقه حضور در بازار ایران را دارد.

نسل اول

نسل دوم

نسل سوم

کارنز در بخش طراحی تا حدودی زیادی از مفاهیم و الگوهای سول دیگر محصول کیا موتورز استفاده کرده است. خودرو از منظر ابعاد برابر با ۴۵۴۰ میلیمتر در طول، ۱۸۰۰ میلیمتر در عرض و ۱۷۰۰ میلیمتر در ارتفاع توسعه یافته است. فاصله بین محورهای آن نیز برابر با ۲۷۸۰ میلیمتر است.

فضای داخل کابین تفاوت هایی با دیگر محصولات این کلاس کیا موتورز دارد. عناصر کرومی در قسمت های مختلف به کار گرفته شده تا جذابیت های ظاهری بیشتری ایجاد شود. از فناورانه ها نیز باید به نمایشگرهای ۱۰٫۲۵ اینچی برای اطلاعات کیلومتر و همچنین تنظیمات سیستم سرگرمی اشاره کرد که کنار یکدیگر قرار گرفته اند.

نورپردازی داخلی هوشمند، سیستم بهبود دهنده هوای داخل کابین، تهویه صندلی های ردیف جلو، سیستم صوتی با ۸ اسپیکر از برند حرفه ای بوز، سانروز و … از دیگر امکانات این بخش هستند.

در رابطه با ایمنی نیز باید به مواردی مانند: دستیار حرکت در سربالایی و سرپایینی، ترمز اضطراری و… به عنوان آپشن استاندارد اشاره کرد. با پرداخت هزینه آپشن نیز می توان امکاناتی شامل سنسورهای پارک جلو و برف پاک کن اتوماتیک شیشه جلو را انتخاب کرد.

در بخش پیشرانه این محصول از نمونه چهار سیلندر ۱٫۵ لیتری تنفس طبیعی با ۱۱۵ اسب بخار خروجی و گشتاور ۱۴۴ نیوتن متر استفاده شده است. همچنین نمونه ۱٫۴ لیتری توربوشارژ با ۱۴۰ اسب بخار خروجی و گشتاور ۲۴۲ نیوتن متر قابل سفارش است.

اما برای طرفداران دیزل نیز یک گزینه وجود دارد که مربوط به نمونه ۱٫۵ لیتری دیزل با ۱۱۵ اسب بخار خروجی و گشتاور ۲۵۰ نیوتن متر می شود.

موتورهای بنزینی با جعبه دنده شش سرعته دستی ارائه می شوند اما نمونه توربوشارژ با جعبه دنده ۷ سرعته دوکلاچه اتوماتیک نیز قابل سفارش است.

پیشرانه دیزل با جعبه دنده شش سرعته اتوماتیک عرضه می شود.

قیمت هنوز مشخص نشده است.