شرکت رنوی فرانسه روز دوشنبه اعلام کرد که اکثر سهام خود را در شرکت خودروسازی آوتوواز روسیه به یک موسسه علمی در این کشور می فروشد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، شرکت رنوی فرانسه روز دوشنبه اعلام کرد که اکثر سهام خود را در شرکت خودروسازی آوتوواز روسیه به یک موسسه علمی در این کشور می فروشد.

این خودروساز فرانسوی همچنین تأکید کرد که این قرارداد شامل یک گزینه شش ساله برای خرید مجدد این سهام است.

رنو که بیش از همه شرکت‌ها در بازار روسیه فعالیت داشته است، در ادامه افزود که حدود 67.69 درصد سهام این شرکت در آوتوواز به موسسه تحقیقات و توسعه مرکزی خودرو و موتور روسیه موسوم به نامیNami  فروخته خواهد شد.

این شرکت فرانسوی گفت: بسته شدن این قرارداد مشروط به هیچ شرطی نبوده و کلیه تاییدیه های مورد نیاز اخذ شده است.

بر اساس این گزارش، 100 درصد سهام رنو در شرکت تابعه آن یعنی رنو روسیه به شهرداری مسکو تعلق خواهد گرفت.

لوکا دی میو، مدیر عامل این شرکت، نیز گفت: امروز یک تصمیم دشوار اما ضروری گرفته‌ایم و در قبال 45000 کارمند خود در روسیه انتخاب مسئولانه‌ای انجام خواهیم داد.

وی در ادامه افزود که این اقدام عملکرد گروه و توانایی آن را برای بازگشت به روسیه در آینده در شرایطی متفاوت حفظ کرد.

در ماه مارس، رنو اعلام کرد که فعالیت در این کارخانه را به دلیل فشارهای فزاینده ناشی از ادامه حضورش در آنجا از زمان شروع درگیری در اوکراین، متوقف خواهد کرد.

این شرکت که 15 درصد آن متعلق به دولت فرانسه است، هزینه غیرنقدی نزدیک به 2.2 میلیارد یورو (2.29 میلیارد دلار) برای توقف فعالیت در روسیه را تأیید کرد.

از زمان حمله روسیه به اوکراین در 24 فوریه، بیش از 400 شرکت از روسیه خارج شده اند و دارایی هایی به ارزش میلیاردها دلار را رها کرده‌اند.