مسترتشخیص- سهام تسلا بهترین عملکرد هفتگی خود را از آوریل ۲۰۲۰ به ثبت رساند و سرمایه گذاران نسبت به چشم انداز تجاری شرکت و پس از زیان شدید سهام در سال گذشته خوش بین شدند.

سهم این خودروساز برقی در پایان جلسه روز جمعه با ۱۱ درصد افزایش به ۱۷۷.۹۰ دلار رسید که به این ترتیب با ارزش بازار این شرکت به ۵۵۷.۴ میلیارد دلار رسید.

سهام تسلا در کل معاملات این هفته ۳۳ درصد افزایش یافت که بزرگترین افزایش هفتگی از آوریل ۲۰۲۰ است.

این سهام از اعلامیه این هفته سازنده خودروهای برقی برای دستیابی به درآمد سه ماهه رکورد در سه ماهه چهارم سال گذشته به میزان ۲۴.۳ میلیارد دلار سود برد.

در این گزارش، تسلا اعلام کرد ۳.۷ میلیارد دلار سود خالص در ازای ۲۴.۳ میلیارد دلار درآمد کسب کرده‌است. این رقم نشان‌دهنده افزایش ۵۹ درصدی درآمد سالانه نسبت به ۲.۸ میلیارد دلار سه ماهه پایانی ۲۰۲۱ است. این سومین سالی بود که سودآوری تسلا افزایش پیدا می‌کرد. سال گذشته برای این شرکت با ۱۴.۱ میلیارد دلار درآمد خالص در سال ۲۰۲۲ به پایان رسید. این درحالی است که سود تسلا در سال‌ ۲۰۲۰ تنها ۷۲۱ میلیون دلار و ۵.۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۱ بوده است. تسلا موفق شد که این سود را به بیش از ۸۱.۵ میلیارد دلار درآمد تبدیل کند.

گزارش درآمد سال ۲۰۲۲ تسلا به دنبال گزارش تولید و تحویل آن منتشر شد که در آن این شرکت اعلام کرد که طی سه ماه گذشته ۴۰۵۲۷۸ دستگاه خودرو و ۱.۳ میلیون دستگاه خودرو در طول سال ۲۰۲۲ به مشتریان خود تحویل داده‌است. این ارقام فاصله کمی از هدف شرکت برای دستیابی به رشد ۵۰ درصدی در سال گذشته دارد.

سود خالص تسلا نیز در سه ماه منتهی به دسامبر، با سود هر سهم ۱.۱۹ دلار در مقایسه با انتظارات ۱.۱۳ دلار، فراتر از انتظارات بود.


با این حال دن ایوز، تحلیلگر Wedbush در یادداشتی پیش از این گزارش نوشت: پس از رشد بی‌سابقه‌ بازار خودروهای برقی در چند سال گذشته که اساساً به دست ایلان ماسک انجام شد، اکنون تسلا در سال ۲۰۲۳ با شرایطی تاریک‌تر مواجه است و رقابت از همه جهات به بالاترین حد خود رسیده‌است.

سهام تسلا در سال گذشته حدود ۶۵ درصد کاهش یافته بود.

منبع: تحلیل بازار