به گزارش مسترتشخیص، پس از ابلاغ قانون جوانی جمعیت، قرار شد مادران دارای دو فرزند و بیشتر بتوانند در طرح فروش فوق العاده خودروسازان شرکت کنند و سهمیه جداگانه داشته باشند.

بر اساس آخرین اخباری که رسیده، 50 درصد عرضه خودروسازان باید به مادران دارای فرزند تخصیص داده شود و 30 درصد به مالکان خودروهای فرسوده و دیگر افراد عادی هم باید پس از این از طریق بورس کالا خودرو بخرند.

اما کدام مادران شامل خرید خودرو از خودروسازان می‌شوند و سهمیه جداگانه دارند؟ بر اساس آنچه تاکنون عنوان شده مادران دارای دو فرزند و بیشتر می‌توانند از سهمیه 50 درصدی خودروسازان استفاده کنند. اما نه همه مادران دارای دو فرزند و بیشتر. بلکه شرط مهم این است که فرزند دوم خانواده و یا بیشتر، از آبان ماه 1400 به بعد متولد شده باشد.

تنها در این صورت است که مادران دارای فرزند می‌توانند از سهمیه 50 درصدی قرعه کشی خودرو برخوردار شوند. البته این سهمیه در حالی اعلام شده است که بسیاری می‌گویند در سال جاری بارها در طرح‌های فروش فوق العاده ایران خودرو و سایپا شرکت کرده‌اند اما برنده خودرو نشده‌اند.

رانت 200 میلیونی برای مادران دارای فرزند

برخی معتقدند که چنین مساله‌ای کاملا طبیعی است. چون اختلاف قیمت عجیب خودروهای عرضه شده در این طرح‌ها با بازار آزاد چنان زیاد است که همه را به دلال خودرو تبدیل کرده است. به خصوص که شرکت در این طرح‌ها محدودیت و ممنوعیت خاصی هم ندارد.

برای مثال در اخرین طرح فروش فوق العاده ایران خودرو که از 18 تا 25 دی ماه برگزار شد، اختلاف قیمت خودروهای عرضه شده در کارخانه و بازار آزاد به بالای 200 میلیون تومان می‌رسید. با توجه به مهلت سه ماهه انتظار برای دریافت خودرو، برندگان از سود ماهانه 70 میلیون تومانی برخوردار می‌شدند.

همین سود بالا سبب شده که برای 20 هزار خودروی عرضه شده در این طرح ایران خودرو، حدود 11 میلیون نفر شرکت کنند. یعنی از هر 18 هزار نفر متقاضی خرید خودرو، تنها یک نفر شانس برنده شدن را دارد!

منبع: تجارت‌نیوز