به گزارش تجارت‌نیوز، علی بهادری جهرمی،سخنگوی دولت در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران از تصویب آیین‌نامه اجرایی واردات خودرو‌های سنگین اعم از اتوبوس، کامیون و کشنده با عمر کمتر از پنج سال در هیات وزیران خبر داد و آن را در راستای اجرای قانون بودجه امسال و با هدف کاهش آلودگی هوا، مصرف سوخت و کمک به حمل‌ونقل عمومی درون‌شهری و برون‌شهری دانست.

سخنگوی دولت همچنین یک خبر خوب برای جوانان و کارکنان وظیفه نیرو‌های مسلح داشت و درباره آن توضیح داد: امروز در هیات وزیران مصوب شد تا حمایت موثری از مهارت آموزی و اشتغال‌پذیری سربازان وظیفه و کارکنان نیرو‌های مسلح صورت گیرد.

وی افزود: بر این اساس لایحه‌ای در دولت تصویب شد که در آن برای مهارت آموزی این قشر صندوق ویژه‌ای پیش‌بینی شده است.

بهادری جهرمی افزود: امروز همچنین آیین‌نامه اجرایی یکی از تبصره‌های بودجه امسال برای کاهش هدررفت گاز‌های مشعل و گاز‌های سراسری طبیعی مصوب شد.

وی یکی دیگر از مصوبات امروز را تصمیم‌گیری برای حضور ایران در نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۵ ژاپن دانست و گفت: با مصوبه هیات وزیران، وزارت صمت به عنوان مسئول اجرایی غرفه ایران در نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۵ انتخاب و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم مسئول محتوایی غرفه شد.

وی یکی دیگر از مصوبات این هفته دولت را اجرای یکی دیگر از تبصره‌های بودجه امسال با هدف جلوگیری از خام‌فروشی عنوان کرد و گفت: با تصمیم دولت آیین‌نامه اجرایی اخذ عوارض صادراتی از مواد خام معدنی و صنایع معدنی فلزی و غیرفلزی مصوب شد تا پس از اخذ به صورت ۱۰۰ درصدی به همان مجموعه صادرکننده تخصیص می‌یابد تا صرف تحقیق و توسعه و شرکت‌های دانش بنیان و فناور شود.

منبع: آنا