مسترتشخیص- ام‌جی، خودروساز انگلیسی، سال آینده یک مدل دونفره اسپرت الکتریکی به بازار عرضه می‌کند. این ماشین که نامش سایبرستر است با الهام از مدل کلاسیک ام‌جی در دهه شصت میلادی طراحی شده و ام‌جی می‌گوید با قیمتی ارزان‌ به بازار عرضه می‌شود.

MG در دهه شصت و هفتاد میلادی با ماشین‌های روباز دونفره‌اش به شهرت رسید. این ماشین‌ها با طراحی زیبا و قیمت ارزان، دسترسی به ماشین‌های اسپرت را برای بسیاری فراهم کرد. استقبال از این ماشین‌ها باعث شد تا خودروسازان دیگر هم مدل‌های دونفره روباز را به محصولاتشان اضافه کنند.

پس از ورشکسته شدن ام‌جی در سال ۲۰۰۵، این کارخانه را خودروسازان چینی خریدند و اکنون زیرمجموعه‌ای از کارخانه سایک است. حالا MG بر ساخت ماشین‌های الکتریکی تمرکز کرده و محصولاتش با استقبال زیادی روبرو شده است.

سایبرستر برخلاف بسیاری از ماشین‌های الکتریکی بازار، ظاهری کلاسیک دارد. طراحان از مدل MGB الهام گرفته‌اند که از دهه شصت تا دهه هشتاد میلادی تولید می‌شد. کاپوت ماشین کشیده و بلند است و صندلی‌ها تا حد ممکن به عقب برده شده است.

درهای سایبرستر رو به بالا باز می‌شود. ساخت در به این شیوه از نظر فنی پیچیده و پرهزینه است و به همین دلیل معمولا در ماشین‌های بسیار لوکس و گران‌ دیده می‌شود. اما کارل گتام، مدیر طراحی ام‌جی می‌گوید این طرح را انتخاب کرده چون به ماشین شخصیتی دراماتیک می‌دهد و جلب توجه می‌کند.

سایبرستر دو موتور الکتریکی دارد که یکی در جلو و دیگری در عقب است. جزییات دیگری از قابلیت‌های فنی سایبرستر منتشر نشده است. ام‌جی دو سال پیش همزمان با رونمایی از کانسپتی از سایبرستر ادعا کرد که شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر کانسپت سه ثانیه است و می‌تواند با هر بار شارژ تا ۸۰۰ کیلومتر حرکت کند.

قیمت ماشین هم هنوز اعلام نشده، اما ام‌جی می‌گوید این کارخانه ماشین‌های گران نمی‌سازد و سایبرستر هم از این قاعده مستثنی نیست. رسانه‌ها پیش‌بینی کرده‌اند که قیمت ماشین حدود ۴۰ هزار دلار باشد که از ماشین‌های اسپرت الکتریکی موجود در بازار ارزان‌تر است.

منبع: ایران جیب