به گزارش مسترتشخیص، بر اساس اطلاعات گردآوری شده توسط کارنامه، پلتفرم خرید و فروش آنلاین خودرو، تقاضا برای خرید خودرو در بازار کاهش یافته است. اما علت عقب‌نشینی خریداران از بازار چیست؟

براساس آنچه در نمودار بالا پیداست، بعد از انتشار اخبار تکمیلی درباره عرضه‌ بدون قرعه‌کشی ۵۰۰ هزار خودرو در هفته گذشته، شاخص تقاضای بازار افت کرد. علی‌رغم کند شدن شیب رشد قیمت در نیمه دوم هفته گذشته، بازار خودرو رونق نگرفت و میزان تقاضا برای خرید خودرو در بازار آزاد، با شیب تندی کاهش یافت.

همچنین بررسی کارنامه نشان می‌دهد که همزمان با کاهش میزان تقاضای خودرو در هفته دوم اسفند ماه، عرضه خودرو در بازار آزاد نیز با کاهش همراه شد.

یکی از مهم‌ترین اخبار هفته گذشته مربوط به افزایش ۴۵ تا ۳۴۰ میلیون تومانی قیمت محصولات مدیران‌خودرو بود؛ اما به‌نظر می‌رسد کاهش قیمت دلار و موج اخبار مربوط به حذف قرعه‌کشی خودروهای داخلی، باعث شد که علی‌رغم افزایش قیمت کارخانه‌ای این خودروها، قیمت خودرو در بازار آزاد با کاهش روبه‌رو شود.

به‌طوری کلی ثبت‌نام بیش از ۷۰ هزار نفر در طرح قرعه‌کشی خودروهای وارداتی در هفته گذشته نشان داد خریداران تمایل زیادی به خرید ماشین در طرح‌های ویژه خودروسازان دارند و با تأمل بیشتری برای خرید خودرو در بازار آزادتصمیم‌گیری می‌کنند.

کارنامه به عنوان پلتفرم آنلاین کارشناسی و معامله خودرو، بر اساس تحلیل داده‌ سایت‌های انتشار آگهی و نیز اطلاعات مربوط به خودروهای معامله شده به کمک کارنامه، به‌شکل هفتگی دو شاخص قیمت خودرو وشاخص تقاضا در بازار آزاد را بررسی می‌کند.

منبع: تجارت‌نیوز