مسترتشخیص- بررسی بازار خودرو طی یک ماه گذشته نشان می‌دهد بیشتر محصولات دو خودروساز بزرگ کشور و همچنین خودروهای بخش خصوصی با کاهش قیمت قابل‌توجهی مواجه بودند.

علل مختلفی را می‌توان برای کاهش قیمت خودرو در نظر گرفت. یکی از این دلایل موضوع واردات خودرو بود بطوریکه ورود محصولات نو و کارکرده در خردادماه شکل جدی‌تری نسبت به گذشته به خود گرفت. اما موثرترین عامل بر این موضوع را می‌توان نوسانات نرخ ارز دانست. طی هفته‌های گذشته که قیمت خودرو در بازار رو به کاهش بود، تحرکاتی در بازار ارز مشاهده می‌شد. به طور دقیق‌تر طی هفته‌های گذشته اخباری به گوش می‌رسید مبنی بر اینکه در پشت پرده توافقاتی سیاسی در حال انجام است. نرخ ارز نیز متاثر از این اخبار رو به کاهش گذاشت. بازار خودرو نیز که همیشه تابعیت خود را از بازار ارز نشان داده، همراه با کاهش در نرخ ارز، با افت قیمت مواجه شد. علاوه بر این، مرحله دوم فروش خودرو در سامانه یکپارچه در ماه جاری بود که موجب کاهش قیمت خودرو در بازار شد. اما بازار خودرو در هفته جاری با تغییراتی همراه بود، به‌طوری‌که روند نزولی قیمت‌ها توقف کرد و برخی از خودروها با افزایش قیمت روبه‌رو بودند.

از بین 10 خودروی مورد بررسی در هفته گذشته قیمت هفت خودرو با رشد قیمت مواجه بوده و بهای سه خودرو بدون تغییر باقی مانده است. یک هفته گذشته آبستن اتفاقات خودرویی زیادی بود که هر یک به نوبه خود تاثیری بر قیمت خودرو برجای گذاشتند و در نهایت برآیند تاثیرات آنها منجر به رشد جزئی بهای خودرو در بازار شده است. همان‌طور که اشاره شد طی هفته‌های گذشته اخبار مربوط به احتمال توافق به کاهش نرخ ارز و به تبع آن کاهش قیمت خودرو انجامید، اما اکنون که دیگر زمزمه‌های مربوط به این توافقات متوقف شده کاهش قیمت خودرو نیز ترمز کرده و حتی کمی افزایش قیمت را نشان می‌دهد.

علاوه بر این موضوع، طی یک هفته گذشته اتفاقات دیگری رخ داده است. برای مثال خبر ورود دوباره خودرو به بورس کالا و لغو آن  را شاهد بودیم. پیش از این اعلام شده بود روز دوشنبه محصول یکی از خودروسازان خصوصی در بورس کالا به فروش خواهد رفت، اما بعد از آنکه شورای رقابت این اقدام را غیرقانونی خواند، نماد معاملاتی این خودرو از تابلوی بورس حذف شد. پس از آن این شرکت خصوصی در نامه‌ای به شورای رقابت از اقدام خود دفاع کرد، ولی سازمان بازرسی کل کشور نیز عرضه خودرو در بورس کالا را تخلف نامید. بنابراین طی هفته گذشته بلاتکلیفی زیادی بر بازار خودروهای مونتاژی حاکم بود، چراکه نحوه عرضه آن باز هم محل اختلاف نهادهای مختلف شده بود. علاوه بر این، بازار محصولات خودروسازان خصوصی دلیل دیگری نیز برای بلاتکلیفی دارد. با گذشت نزدیک به یک ماه از اعلام قیمت‌ خودروهای مونتاژی توسط شورای رقابت، هنوز خودروسازان خصوصی زیر بار این قیمت‌ها نرفته‌اند.

بنابراین این بلاتکلیفی علاوه بر نحوه عرضه، در مورد قیمت خودروهای مونتاژی نیز وجود دارد که موجب افزایش قیمت این محصولات در بازار خودرو شده است.  علاوه بر حواشی خودروهای مونتاژی، یک هفته گذشته بستر اتفاقاتی برای خودروهای داخلی نیز بود. برای مثال اولویت‌بندی مرحله دوم فروش یکپارچه خودرو در این هفته اعلام شد. برخی از متقاضیان نیز از خرید خودرو از طریق این سامانه انصراف دادند که این موضوع بسیار مورد توجه سیاستگذاران بود؛ به طوری که آمار انصرافی‌ها در صورتی به طور مداوم از طرف متولی امر اعلام می‌شد که خبری از آمار کل شرکت‌کنندگان در مرحله دوم فروش یکپارچه خودرو منتشر نشد.

با این وجود با بسته شدن پرونده فروش دوم خودرو، قیمت‌ها در بازار نیز با کمی افزایش قیمت همراه بوده است.  تصویب واردات خودروهای کارکرده در مجلس شورای اسلامی اتفاق دیگری بود که طی هفته گذشته بر بازار خودروی کشور تاثیر گذشت. البته احتمالا این موضوع باید نقش سرعت‌گیر در افزایش قیمت را داشته باشد، چراکه این امید جان گرفته که افراد بتوانند با عملی شدن واردات خودروهای کارکرده خودروهایی با کیفیت بیشتر و قیمت کمتر خریداری کنند.

افت‌و‌خیز بازار

همانطور که اشاره شد، «دنیای اقتصاد» برای بررسی وضعیت بازار خودرو، تغییرات قیمتی 10 خودروی مختلف را مورد واکاوی قرار داده است. دناپلاس دنده‌ای ساده که 24 خردادماه 595میلیون تومان خرید و فروش می‌شد، روز گذشته در بازار 605میلیون تومان قیمت‌گذاری شد. بنابراین طی این مدت دناپلاس دنده‌ای ساده 10میلیون تومان افزایش قیمت معادل 3درصد را تجربه کرده است. قیمت این خودرو در ابتدای خردادماه 700میلیون تومان بود. پژو پارس سال محصول دیگر ایران‌خودرو است که مورد بررسی قرار می‌دهیم. این خودرو طی هفت روز گذشته با 10میلیون تومان رشد قیمت از 485میلیون تومان به 495میلیون تومان رسید تا 2درصد افزایش قیمت را ثبت کند. ابتدای ماه پژو پارس سال 560میلیون تومان قیمت داشت.

خودروی پرطرفدار دیگر بازار، یعنی پژو 206 تیپ 2، در بازه زمانی مورد بررسی تغییر قیمتی نداشته و روی 475میلیون تومان ثابت مانده است. این خودرو اول خردادماه 550 میلیون تومان خرید و فروش می‌شد. پژو 207 MC اتوماتیک آخرین محصول ایران‌خودرو است که تغییرات قیمتی آن را بررسی می‌کنیم. بر این اساس این خودرو از 24 خرداد‌ماه تا روز گذشته تغییر قیمت 10‌میلیون تومانی را تجربه کرده و از 700میلیون تومان به 710میلیون تومان رسیده است. این خودرو نیز از ابتدای ماه کاهش قیمت قابل‌توجهی داشته است و از 825میلیون تومان به 710میلیون تومان رسیده است. از بین محصولات سایپا شاهین پنج‌میلیون تومان رشد قیمت داشته است. این خودرو که چهارشنبه هفته گذشته 530میلیون تومان قیمت‌گذاری شده بود، روز گذشته 535میلیون تومان خرید و فروش شد. این محصول ابتدای ماه 605میلیون تومان بها داشت. کوییک دنده‌ای R نیز رشد قیمت مشابهی را تجربه کرده و از 330میلیون تومان به 335میلیون تومان رسیده که 5/ 1درصد رشد قیمت داشته باشد. نرخ این خودرو ابتدای خرداد 360میلیون تومان بود.

سری هم به خودروهای مونتاژی بزنیم. دیگنیتی پرایم بیشترین رشد قیمت را بین 10 خودروی مورد بررسی «دنیای اقتصاد» به خود اختصاص داده است. این خودرو که هفته گذشته یک‌میلیارد و 870میلیون تومان قیمت داشت، روز گذشته یک‌میلیارد و 950میلیون تومان قیمت‌گذاری شد که افزایشی معادل 80میلیون تومان و 2/ 4درصد را ثبت کند. تغییرات قیمتی این خودرو در ماه خرداد نیز قابل‌توجه بود، به طوری که قیمت این محصول بهمن‌موتور در ابتدای این ماه دو‌میلیارد و 470میلیون تومان بوده است. فیدلیتی هفت‌نفره محصول دیگر شرکت بهمن نیز که 24 خرداد یک‌میلیارد و 770میلیون تومان قیمت داشت، روز گذشته نیز به همین قیمت به فروش رفت تا بهای آن بدون تغییر باشد. جک S3 اتوماتیک نیز خودروی دیگری است که قیمت آن طی هفته گذشته ثابت مانده است. این خودرو طی مدت‌زمان مذکور روی یک‌میلیارد و 165میلیون تومان ثابت مانده است. MVM X22 آخرین خودرویی است که مورد بررسی قرار می‌دهیم. این خودرو که چهارشنبه هفته گذشته 780میلیون تومان قیمت‌گذاری شده بود، دیروز 790میلیون تومان خریدوفروش شد تا رشد قیمت 10میلیون تومانی و 2/ 1درصدی را ثبت کند.

منبع: دنیای اقتصاد