به گزارش مسترتشخیص، از هفته گذشته و همزمان با افزایش قیمت خودروهای داخلی، موضوع قیمت خودروهای مونتاژی هم مطرح است. شورای رقابت تغییر قیمت خودروهای مونتاٰژی را تایید کرده اما گفته قرار است قیمت این خودروها ارزان‌تر شود نه گرانتر.

به گفته سخنگوی شورای رقابت قیمت جدید خودروهای مونتاژی در جلسه ۲۲ فروردین ماه نهایی شده اما این قیمت‌ها محرمانه است. شجاعی تاکید کرده که قرار است قیمت‌های جدید توسط این شورا به وزارت صمت اعلام شود و این وزارتخانه قیمت‌های جدید را اعلام کند.

این اولين باری است که قرار است شورای‌ رقابت سراغ خودروهای مونتاژی بیاید و قیمت آنها را تعیین کند. قیمتی که اکنون تاکید می‌شود که کاهشی است و مردم نباید منتظر افزایش قیمت‌گذاری باشند.

توضیح‌ شورای رقابت هم این است که قیمت برخی از خودروهای مونتاژی داخلی بالاتر از نمونه‌های مشابه خارجی است. برای همین قرار است برای قیمت‌گذاری هر خودرو، قیمت سه خودروی مشابه خارجی بررسی و با قیمت کارخانه‌ای این خودروها مقایسه و قیمت نهایی تعیین شود.

حالا بازار خودروهای مونتاژی منتظر دستور جديد قیمتی شورای رقابت و وزارت صمت است و مشخص نیست‌ این تغییر قیمت به چه شیوه‌ای است.

آیا واقعا شورای رقابت دستور کاهش قیمت خودرو را خواهد داد؟ در این صورت این احتمال وجود دارد که تولیدکنندگان این خودروها، از عرضه خودرو به بازار با قیمت‌های جديد خودداری کنند و مصوبه کاهش قیمت‌ها خلاف خود عمل کند و باعث افزایش قیمت خودرو شود.

از بازار خودروهای مونتاژی چه خبر؟

همزمان با اعلام قیمت‌های جديد خودرو در کارخانه، قیمت‌ها در بازار آزاد‌ هم در حال افزایش است و علی‌رغم وعده کاهش قیمت‌ خودروهای مونتاژی، این خودروها هم در حال افزایش قیمت هستند‌.

بررسی بازار خودروهای داخلی و خارجی نشان می‌دهد که قیمت خودرو در بازار آزاد همچنان صعودی است و این روند با اعلام افزایش قیمت کارخانه‌ای خودروها تقویت هم شده است. در این میان، موج افزایش قیمت به خودروهای خارجی هم رسیده و خودروهایی نظیر فیدلیتی را تحت تاثیر قرار داده است.

منبع: تجارت‎نیوز