به گزارش مسترتشخیص، بازار خودروی ایران از زمانی که برجام در سال 1394 امضا شد، شاهد سیل ورود خودروهای مونتاژی بود که غالب این خودروها ملیت چینی داشتند. در بین این خودروها پارس خودرو که مدت‌هاست به عنوان زیر مجموعه سایپا فعالیت می‌کند، در سال 2015 به سراغ یک برند خوش‌نام و باکیفیت چینی به اسم برلیانس رفت.

مقایسه برلیانس با رقبای داخلی

زمانی که مونتاژ برلیانس در ایران  آغاز شد، ایران خودرو با دو محصول به رقابت با این شرکت رفت، یکی از این محصولات که هنوز هم در ایران طرفدارن خود را دارد، گروه خودروهای دنا و گروه دیگر، محصولات رنو و به ویژه نسخه بومی‌سازی‌شده این خودرو با نام تندر پلاس بود که از لحاظ ظاهری تغییراتی جزئی داشت.

برلیانس، دنا و تندر پلاس هر سه از لحاظ قیمتی در زمان ورود به بازار ایران بسیار به یکدیگر نزدیک بودند، اما به مرور زمان و خروج کشورهای خارجی از ایران ارزش خودروهای مونتاژی و وارداتی به شکل سرسام‌آوری افزایش یافتند.

 برای مثال برلیانس  H330 کارکرده در سال 1395 حدود 54 میلیون تومان ارزش داشت، اما به محض خروج آمریکا از برجام در سال 97  قیمت این خودرو  به 117 میلیون تومامن رسید.

 امروز، 28 تیر 1402، قیمت مدل 95 این خودرو با کارکرد 100 هزار کیلومتر در سایت‌های خرید و فروش به شکل میانگین بین 610 میلون تا 630 میلیون تومان اعلام می‌شود. این قیمت در حالی است که خودروی دنا معمولی صفر کیلومتر مدل 1401 در بازار آزاد 600 میلیون تومان است.

استقبال از برلیانس در ایران

برلیانس به دلیل بهره بردن از سبک طراحی بی ام و به طور ناخودآگاه از طراحی زیبایی برخوردار بود، برلیانس در سبک طراحی خود به قدری از بی ام و کپی کرده بود که تنها با نگاهی گذرا هر فردی شباهت انکارناپذیری استقبال از برلیانس در ایران خودروساز را با  محصولات خودروساز باواریایی را درک می‌کرد.

برلیانس به دلیل بهره بردن از سبک طراحی بی ام و به طور ناخودآگاه از طراحی زیبایی برخوردار بود، برلیانس در سبک طراحی خود به قدری از بی ام و کپی کرده بود که تنها با نگاهی گذرا هر فردی شباهت انکار ناپذیر این خودروساز را با  محصولات خودروساز باواریایی را درک می‌کرد. این زیبایی در طراحی باعث استقبال گسترده مردم از این خودرو شد، چراکه بازار ایران سالیان طولانی است که با خلاء طراحی زیبا و جذاب به ویژه در کلاس خودروهای اقتصادی مواجه است.

قیمت روز انواع برلیانس

قیمت‌های ذیل همگی مبتنی بر قیمت‌های منتشر شده وبسایت کارنامه در روز چهارشنبه 1402/04/28 هستند.

برلیانس c3 cross با موتور 1650 سی‌سی و گیربکس اتوماتیک به عنوان محبو‌ب‌ترین و به نوعی قوی‌ترین محصول برلیانس در ایران همیشه متقاضیان زیادی داشت، این خودرو در مدل صفر کیلومتر خود با سال تولید 99 امروز در بازار آزاد یک میلیارد و 50 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.

برلیانس H330 با موتور 1650 سی‌سی با دو گیبرکس اتوماتیک و دنده‌ای در بازار عرضه شده است، قیمت نسخه اتوماتیک این خودرو در بازار آزاد با سال تولید1400 و کارکرد صفر یک میلیارد تومان اعلام شده است، قیمت نسخه دنده‌ای همین محصول با سال تولید و کارکرد مشابه 810 میلیون تومان است.

برلیانسh330  در مدل‌های اول خود از پیشرانه 1500 سی‌سثی بهره می‌برد که قیمت این محصول با گیبرکس اتوماتیک وسال تولید 1397 و کارکرد 300 هزار کیلومتر در بازار آزاد 720 میلیون تومان اعلام می‌شود.

برلیانس H320 اتوماتیک با موتور 1650 سی‌سی، نسخه هاچ‌بک h330 محسوب می‌شود که با قیمتی کمتر در نسخه اتوماتیک با مدل 1400 وکارکرد صفر 980 میلیون تومان در بازار آزاد ارزش ‌گذاری می‌شود.

سری h200 برلیانس را می‌توان نسخه اقتصادی‌تر و کم‌آپشن تر برلیانس دانست، این کد اتاق 2 محصول h220  وh230  را از سبد محصولات خود در ایران عرضه کرد،.

برلیانسh230 بر خلاف h330 که در مدل اتوماتیک بسیار پرطرفدار بود، در نسخه دنده‌ای با استقبال بسیاری مواجه شد. قیمت نسخه نهایی این محصول در بازار آزاد امروز  با مدل 99 و کارکرد صفر 590 میلیون تومان اعلام شده است.

منبع: تجارت نیوز