به گزارش مسترتشخیص، نگاهی به صورت‌های مالی سه ماهه بهار 1402 نشان می‌دهد که سایپا در بهار امسال حدود دو هزار و 400 میلیارد تومان زیان شناسایی کرده است. با پایان یافتن تابستان و انتشار گزارش عملکرد خساپا در شهریورماه در نگاه اول دریافت می‌شد که اوضاع کمی تغییر کرده و ارقام تولید و فروش در این فصل اندکی بهتر شده است.

اما باید گفت بخشی از کمبود تولید سایپا در بهار به واسطه تعطیلات فروردین‌ماه بوده است. به این ترتیب مشخص می‌شود که در تولید و فروش تابستان خساپا، تحولی چشمگیر رخ نداده است و شرکت با همان فرمان سابق در حال حرکت است. حال با این اوصاف در بهترین حالت و فرض ثبات هزینه‌های شرکت باز هم تغییر روند زیان‌دهی شرکت دیده نخواهد شد.

کارنامه خساپا در شهریورماه

نگاهی به گزارش عملکرد ماهانه شرکت سایپا در شهریورماه نشان می‌دهد تیراژ تولید خساپا در این ماه نسبت به ماه گذشته با کاهش هفت درصدی مواجه شده و از 25 هزار و 61 دستگاه به 23 هزار و 346 دستگاه رسیده است. همچنین تیراژ تولید شرکت در شهریورماه سال گذشته حدود 23 درصد بیشتر از تعداد کنونی بود.

اما ارقام تیراژ فروش در گزارش ماهانه سایپا متفاوت بود؛ به طوری که تعداد فروش سایپا از 21 هزار و 896 دستگاه در مرداد با جهش 51 درصدی به 32 هزار و 984 دستگاه رسید. البته افزایش تعداد فروش سایپا در شهریورماه کافی نبود و به تیراژ سال گذشته نرسید. چرا که سایپا در شهریور 1401 موفق به تولید 35 هزار و 278 دستگاه از محصولات خود شده بود؛ رقمی که حدود هفت درصد از تعداد فعلی بیشتر بوده است.

جهش درآمدزایی خساپا

بررسی گزارش عملکرد ماهانه خساپا در شهریورماه نشان می‌دهد درآمد ماهانه سایپا در شهریورماه به واسطه افزایش تعداد و نرخ فروش بالا رفته است. جالب است گفته شود نرخ فروش خودروهایی سایپا در این ماه به طور متوسط 13 درصد نسبت به مرداد و 57 درصد نسبت به شهریور سال گذشته افزایش داشته است. همین موضوع سبب شد تا درآمد خودروسازی سایپا از چهار هزار و 719 میلیارد تومان در مرداد با جهش 70 درصدی به هشت هزار و 25 میلیارد تومان در شهریورماه برسد

همچنین درآمد شرکت در شهریور سال گذشته نیز 46 درصد پایین‌تر از رقم کنونی بود و عدد پنج هزار و 478 میلیارد تومان را ثبت کرده بود.

در نهایت سایپا در آخرین ماه از تابستان امسال نسبت به مردادماه عملکرد بهتری را در بخش فروش از خود نشان داد. اما در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته باید گفت عملکرد سایپا نزولی بوده و تنها دلیل افزایش درآمد شرکت، بالا رفتن قیمت خودرو طی یک سال اخیر بوده است.

منبع: تجارت نیوز