به گزارش مسترتشخیص، «صادق کیان» گفت: در حال حاضر وقتی افراد می‌خواهند خودرو خریداری کنند، نمی‌دانند که این خودرو چه تصادف‌هایی داشته است و یا چه میزان از بیمه‌ها خسارت دریافت کرده است. به همین دلیل امکان متضرر شدن خریدار و کلاهبرداری‌های متعدد وجود دارد.

به منظور شفاف شدن این اطلاعات طبق بند س تبصره ۱۰ قانون بودجه ۱۴۰۱ شرکت‌های بیمه موظف هستند، در راه اندازی سامانه تجمیع سوابق خودرو، با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همکاری داشته باشند.

مدیر توسعه و نوآوری مرکز فناوری اطلاعات بیمه مرکزی در مورد اطلاعات ارائه شده در این سامانه توسط بیمه مرکزی بیان کرد: در مرحله اول راه اندازی این سامانه بیمه مرکزی قرار است به عنوان تنظیم گر شرکت‌های بیمه، سرویس استعلام اصالت بیمه نامه و همچنین سرویس استعلام سابقه تصادفات و خسارت‌های دریافتی از بیمه‌ها را در اختیار این سامانه قرار دهد. بیمه مرکزی تا هفته آینده این اطلاعات را در اختیار معاونت علمی ریاست جمهوری قرار می‌دهد و این اطلاعات تا پایان سال در اختیار سایت‌های خرید و فروش خودرو قرار می‌گیرد.

وی در مورد نحوه دسترسی به این اطلاعات گفت: شفاف شدن این اطلاعات از بروز بسیاری از کلاهبرداری‌ها هنگام معامله خودرو جلوگیری می‌کند، اما طبق قانون این اطلاعات فقط با رضایت مالک در اختیار خریدار خودرو قرار می‌گیرد.

منبع: بازار