مسترتشخیص- سایت تسلا دیروز دوشنبه اعلام کرد که این شرکت دو نسخه ارزان‌تر از مدل اس (s) سدان و مدل ایکس (X) شاسی‌بلند خود را در آمریکا با برد کوتاه‌تر معرفی کرده است و تمرکز خود را بر کاهش هزینه‌ها ادامه می‌دهد تا رشد فروش را در اولویت قرار دهد.

طبق نوشته وب‌سایت این شرکت خودروسازی، مدل‌های جدید اس و ایکس «محدوده استاندارد» به ترتیب ۷۸ هزار و ۴۹۰ دلار و ۸۸ هزار و ۴۹۰ هزار دلار قیمت دارند. قیمت این مدل‌های جدید حدود ۱۰ درصد کمتر از مدل‌های قبلی است. این خودروها قرار است بین سپتامبر و اکتبر ۲۰۲۳ تحویل داده شوند. 

کمترین قیمت برای خودروهای به رنگ «سفید مرواریدی» و فضای داخلی کاملا مشکی است. قیمت سایر رنگ‌ها بالاتر است. 

مدل اس جدید برد رانندگی تا ۵۱۵ کیلومتر (۳۲۰ مایل) دارد که کمتر از نسخه‌های ساده و پورفورمنس و «پلد» است که به ترتیب تا ۴۰۵ مایل و ۳۹۶ مایل مسافت را طی می‌کردند.

شاسی بلند مدل ایکس جدید تا ۲۶۹ مایل برد دارد که بسیار پایین‌تر از نسخه‌های ساده و پرفورمنس و «پلد» آن است که به ترتیب برد تا ۳۴۸ مایل و ۳۳۳ مایل داشت.

تسلا هنوز اظهارنظری درباره این مدل‌های جدید نکرده است. این خودروساز مستقر در تگزاس از اواخر سال گذشته قیمت‌ها را در آمریکا، چین و سایر بازارها کاهش داده است. گفته می‌شود از انگیزه‌های دیگر این خودروساز، کاهش موجودی و تلاش برای محافظت از خود در برابر رقابت و عدم اطمینان اقتصادی بوده است. 

تسلا روز دوشنبه قیمت‌های نسخه‌های دوربرد و پرفورمنس مدل «ایگرگ» (Y) را در چین به دلیل افت سهام و نگرانی از فشار بیشتر بر حاشیه سود کاهش داد.

مدل‌های «اس» و «ایگرگ» تسلا، قدیمی‌ترین محصولات این شرکت هستند که در سال ۲۰۱۲ معرفی شدند. این خودروها در مقایسه با خودروهای «کراس اوور» مدل ایگرگ و مدل ۳ سدان قیمت بالاتری دارد. 

این شرکت در سه ماه دوم سال جاری ۱۹ هزار و ۲۲۹ دستگاه خودرو با مدل ایکس و اس تحویل داده که در مقایسه با ۱۶ هزار و ۱۶۲ دستگاه خودروی سال گذشته افزایش داشته است.

منبع: ایران جیب