به گزارش مسترتشخیص، بر اساس گفته سخنگوی وزارت صمت قرار است تا تولید و عرضه خودرو افزایش یافته و عرضه خودرو از تقاضا بیشتر شود.

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه سازوکار قیمت‌گذاری خودروهای چینی تولید داخل تغییر می‌کند، از شکسته‌شدن رکورد تولید ماهانه خودرو در آذر ماه امسال طی پنج سال گذشته خبر داد و گفت: به‌زودی عرضه خودرو از تقاضا بیشتر خواهد شد.
امید قالیباف با بیان اینکه خودروهای وارداتی در بورس کالا عرضه می‌شود، اظهار داشت: این خودروها در چند رده قیمتی وارد کشور خواهد شد. در رده قیمتی پایین‌تر از 10 هزار یورو کمترین تعرفه برای آنها اعمال خواهد شد؛ مثلاً اگر خودرویی 8 هزار یورو باشد، حقوق گمرکی برای آن 4 درصد ثابت است البته سود بازرگانی با توجه به قیمت خودروهای وارداتی متغیر است که کمترین مقدار برای خودروهای زیر 10 هزار یورو خواهد بود.

وی افزود: متأسفانه در 8 سال گذشته، یعنی در دهه 90 قدرت خرید مردم آسیب‌ دیده است و از سوی دیگر 4 سال است که واردات خودرو ممنوع بوده است؛ طبیعی است که یک هیجانی وجود داشته باشد که این موضوع، به افزایش رقابت دامن می‌زند و قیمت را بالا می‌برد.

سخنگوی وزارت صمت گفت: فضای بازار خودرو چه برای خودروهای وارداتی چه برای خودروهای ساخت داخل خیلی آرام و کاهنده خواهد شد.

وی با بیان اینکه خودروساز هیچ نفعی در ایجاد رقابت و هیجان روی تابلو و افزایش قیمت در بورس کالا ندارد، گفت: در مورد عرضه خودرو در بورس ما دو مقطع را باید از هم تفکیک کنیم؛ در مقطع اول وزارت صمت تقریباً هیچ نظارتی نداشت و شرایطی را اعمال نمی‌کرد که نتیجه‌اش این شد که دو خودروی شاسی با قیمت یک میلیارد تومانی ناگهان یک‌دفعه از 2 میلیارد تومان هم بالاتر رفت.

قالیباف بیان داشت: نتیجه این اتفاقات این شد که ما یک دستورکاری با هماهنگی با بورس کالا تعیین کردیم که یک کف (حداقل) عرضه وجود داشته باشد، یعنی مثلاً اگر خودروی 207 قرار است عرضه شود، همه سفید و ویژگی فنی همه آن مشابه هم باشد که قیمت مختلف کشف نشود.

افزایش تعادل در عرضه و تقاضای خودرو

وی ادامه داد: برای خودروهای پرتیراژ 2 هزار دستگاه و برای خودروهای کم‌تیراژ 500 دستگاه خودرو برای عرضه در بورس تعریف شده است، یعنی شرایط در نظر گرفته‌شده برای منطقی‌تر شدن فضای عرضه در بورس کالا در نظر گرفته شد، اما باید عرض کنم که بورس کالا را به‌عنوان یک مرحله گذر از عدم تعادل عرضه و تقاضا به مرحله تعادل عرضه و تقاضا انتخاب کرده‌ایم که رانتی که اشاره شد و نصیب عده‌ای می‌شود و معلوم نیست چه‌کسانی هستند، در بستری به‌نام بورس کالا شفاف شود.

سخنگوی وزارت صمت با اعلام اینکه در آذر ماه امسال 127 هزار دستگاه خودرو توسط خودروسازان خصوصی و دو خودروساز بزرگ تولید شده است، گفت: این میزان، رکورد تولید ماهانه را در پنج سال گذشته شکسته است و این روند ادامه پیدا خواهد کرد.

افزایش تولید خودرو تا 800 هزار دستگاه

وی اضافه کرد: پیش‌بینی ما این است که در 6ماهه پیشِ‌رو در داخل حدود 800 هزار دستگاه خودرو تولید شود و 200 هزار دستگاه هم واردات داشته باشیم؛ در مجموع عرضه حدود یک میلیون خودرو برنامه‌ریزی شده است، البته می‌دانید که در کل سال گذشته چیزی بیشتر از 750 تا 800 هزار دستگاه نتوانسته‌ایم عرضه کنیم؛ به همین خاطر این حجم از عرضه خودرو، قطعاً می‌تواند بازار را اشباع کند و روی قیمت‌ها اثرگذار باشد که برای آن برنامه‌ریزی شده است.

قالیباف با اشاره به اینکه قیمت‌ها در بازار خودرو در سال جاری حدود 6 ماه ثابت و حتی کاهشی بود، گفت: تا زمانی که عوامل بیرون از صنعت و بازار خودرو و وزارت صمت تأثیرگذار است مانند افزایش نرخ ارز، قیمت‌ها متلاطم خواهد شد.

تاثیر نوسانات ارز بر خرید خودرو

وی گفت: متأسفانه تقاضای سرمایه‌ای خودرو با تلاطمات ارزی شکل می‌گیرد، حتی اگر تقاضای مصرفی هم باشد، فرد اگر مثلاً برای سه ماه آینده برنامه‌ریزی کرده بود که خودرو بخرد، تقاضایش را جلو می‌اندازد؛ یعنی فشار تقاضا را برای یک مقطع کوتاهی در بازار افزایش می‌دهد. مجموعه این تقاضاهای ناخواسته در بازار قیمت را تغییر می‌دهد و همین‌طور که می‌بینید قیمت ارز که پایین می‌آید، قیمت خودرو هم کاهش پیدا می‌کند. برنامه‌ریزی برای این موضوع خیلی سخت می‌شود و تنها راهکار آن این است که این قدر عرضه را افزایش دهیم تا خاصیت تقاضاهای سرمایه‌ای در مورد خودرو شکل نگیرد.

سخنگوی وزارت صمت خاطرنشان کرد: ابزارهایی برای کنترل بازار داریم، این ابزار در بستر ثبات اقتصادی طبعاً بهتر جواب می‌دهد؛ مثلاً شنیده شده است خودرویی که بعضی از خودروسازهای خصوصی که عموماً خودروی چینی تولید می‌کنند، در کشور همسایه شاید 500 میلیون تومان کمتر از کشور ما است؛ البته اقدامی باید برای فرمول تعیین قیمت این مدل خودروها انجام دهیم که به‌زودی و در همین هفته یا هفته آینده اعلام خواهد شد که در آن صورت اینها دیگر نمی‌توانند از یک سطحی قیمت خودرو را افزایش دهند.

وی یادآور شد: قیمت کارخانه‌ای ایران خودرو و سایپا در طول یک سال گذشته هیچ تغییری نکرده است. عوامل بیرونی کمتر روی آن اثر می‌گذارند، هرچند روی زنجیره تأمین مواد اولیه این دو خودروساز اثرگذار است، اما برای یک سال است که ما قیمت‌های خود درب کارخانه را هیچ تغییری نداده‌ایم.

قالیباف با بیان اینکه شاخص تغییرات قیمت مواد اولیه برای صنعت خودروسازی در فصل تابستان 2 درصد بوده است، اضافه کرد: الآن ماهی 2 درصد تورم داریم و توانسته‌ایم آن را کنترل کنیم؛ وزارت صمت باید روی این موارد تمرکز کند.

سخنگوی وزارت صمت ادامه داد: وقتی برای 10 هزار خودروی 206، 2 میلیون تقاضا وجود دارد، کاری نمی‌توان انجام داد، جز اینکه میزان تولید را افزایش دهیم.

افزایش عرضه خودرو در اوایل سال آینده

وی با تأکید بر اینکه پیش‌بینی می‌شود که به‌زودی مثلاً در اواخر بهار و یا اوایل تابستان سال آینده عرضه در بازار خودرو افزایش پیدا می‌کند، گفت: خودروسازان باید به‌سمت سیاست‌های تشویقی و اعتباری بروند که مردم خودرو بخرند؛ مانند چند سال قبل که برای خرید خودرو تسهیلات می‌دادند تا فروش برود، واقعاً با این میزان عرضه‌ای که در پیش است و آهنگ رشد آن، قطعاً ما را به یک نقطه خیلی خوب خواهد رساند؛ به هر حال شرایط متغیر کلان را همیشه باید در تحلیل‌ها در نظر گرفت تا به آرامش بازار خودرو کمک کند.

قالیباف بیان داشت: عرضه یک میلیون دستگاه خودرو قطعاً بازار را اشباع خواهد کرد، زیرا این میزان باید در یک سال عرضه شود، ولی دارد در 6ماه این اتفاق می‌افتد و نیاز کشور هم حدود یک‌ونیم میلیون دستگاه خودرو است.

منبع: تجارت‌نیوز