به گزارش مسترتشخیص، این شرکت خودروسازی در حال آزمایش پنل‌های LED با قابلیت نمایش علایم و نمادهای انیمیشنی در جلوپنجره خودروست که می‌تواند به عابران پیاده در عبور ایمن از گذرگاه‌ها و معابر کمک کند.

این سیستم جدید جایگزین جلوپنجره قدیمی «Crystal Face» در خودروی الکتریکی اشکودا انیاک شده و با نمایش انیمیشن‌ها اطلاعات لازم را به عابران منتقل می‌کند.

نحوه کار به این صورت است که وقتی یک خودروی مجهز به نمایشگر به گذرگاه عابر پیاده نزدیک می‌شود، می‌تواند به هر یک از عابران علامت دهد که آنها را دیده و متوجه حضورشان شده است.

سپس با توقف خودرو پنل جلویی پیکان‌های سبزرنگی را نشان می‌دهد که از ایمن بودن عبور افراد حکایت دارد.

همچنین وقتی خودرو شروع به حرکت می‌کند سیستم با دادن علامت هشدار قرمزرنگ به عابران پیاده از آنها می‌خواهد که توقف کنند.

در شرایط «حاد» که خودرو در حال نزدیک شدن به گذرگاه بوده اما قادر به توقف نیست نیز سیستم می‌تواند با صدور یک علامت هشدار مشخص از عابران پیاده درخواست کند که از عبور و مرور خودداری کنند.

نمادها و انیمیشن‌های به نمایش‌درآمده در دست توسعه هستند و در حال حاضر فقط شامل پیکان‌های سبزرنگ، فرد سبزرنگ، مثلث هشداردهنده و یک مثلث قرمز با صلیب می‌شوند. انتخاب نمادهای فوق براین اساس است که توسط عموم قابل فهم هستند.

سیستم هشدار اشکودا در چارچوب یک ابتکار حمل و نقل شهری که توسط «مؤسسه نوآوری و فناوری اروپا» (EIT) ترتیب داده شده، آزمایش می‌شود.

اشکودا در حال آزمایش این فناوری در ایتالیا و جمهوری چک است و امیدوار است که بتواند آن را اوایل سال 2025 عرضه کند.

خودروساز اروپایی اعتقاد دارد که این نوع فناوری می‌تواند به کاهش تعداد تصادفات عابران پیاده که در سال 2021 به تنهایی در انگلیس بیش از 16 هزار مورد بود، کمک کند.

منبع:خودروپرس