به گزارش مسترتشخیص،  این خودروساز خصوصی این بار یک محصول تجاری خود را به کمک اهرم بورسی به مشتریان واگذار می کند.

کامیون کشنده FAW 460 محصول سیبا موتور (شرکت تجاری ساز زیر مجموعه خودروسازی بهمن) قرار است این خودرو را در هفته آینده روی تابلوی بورس کالا عرضه کند.

متقاضیان برای در اختیار گرفتن این کامیون کشنده می توانند حداکثر تا 24 بهمن سال جاری برای این خودروی تجاری، سفارش خود را ثبت کنند.

قیمت کارخانه ای کامیون کشنده FAW 460، بدون احتساب مالیات و هزینه های جانبی حدود سه میلیارد و 700 میلیون تومان است.

البته متقاضیان برای ثبت سفارش خرید این خودرو از مسیر بورس کالا باید 10 درصد قیمت پایه این کامیون کشنده را واریز کنند.

براساس تعهدی که مدیران فروش این خودروساز خصوصی به بورس کالا داده اند تحویل این خودروی تجاری طی 60 روز کاری بعد از نهایی شدن نتیجه عرضه این خودرو روی تابلوی بورس کالا انجام خواهد شد.

تعداد عرضه کامیون کشنده FAW 460 از سوی شرکت تولید کننده 50 دستگاه اعلام شده است. این خودروی تجاری دراین طرح فروش بورسی تنها به رنگ سفید به خریداران عرضه می شود.

بعد از عرضه پیکاپ کاپرا 2 توسط بهمن موتور در تاریخ 9 بهمن 1402، خبر رسید که کرمان موتور هم قصد دارد تا هفته آینده 500 دستگاه از خودروی پیکاپ T8 خود را به کمک اهرم بورسی به متقاضیان واگذار کند.

حال بهمن موتوری ها با عرضه یک محصول تجاری سنگین خود روی تابلوی بورس کالا به این گمانه دامن زده اند که شرکت های خودروساز در فرصت باقی مانده تا پایان سال اگر محصولی را عرضه کنند، این اتفاق از مسیر بورس کالا رقم خواهد خورد.

البته تا اینجای کار تنها خودروسازان خصوصی به سراغ بورس کالا رفته اند و محصولاتی را از میان خودروهای عرضه در سبد محصولاتی خود انتخاب کرده اند که به واسطه نوع خودرو (پیکاپ) حساسیت کمتری روی آن وجود دارد. به نظر می رسد شرکت های خودروساز خصوصی در حال رایزنی هستند تا بار دیگر بتوانند محصولات تولیدی خود را از مسیر بورس کالا در اختیار متقاضیان قرار دهند.

البته در کنار این مسیر فروش نقد و اسقاطی از مسیر سایت فروش نیز در دستورکار خودروسازان قرار دارد. این مسیر مورد استفاده یکی از دو خودروساز بزرگ کشور هم قرار گرفته است.

ایران خودرو دیزل بازوی تجاری ساز ایران خودرو برخی از محصولات خود را از مسیر سایت فروش خود در دسترس متقاضیان قرار داده است.

کرمان موتور نیز به عنوان یکی از خودروسازان خصوصی فروش سه محصول خود را به صورت نقد و اقساطی از مسیر سایت فروش و همچنین شبکه نمایندگی های خود برنامه ریزی کرده است.

به نظر می رسد با توجه به دو مسیر فروش خودرو که در چند وقت اخیر مورد استفاده خودروسازان قرار گرفته باید کار سامانه یکپارچه خودرو را حداقل در سال جاری تمام شده تلقی کرد.

پیش بینی می شود سیاست گذار خودرویی در فرصت باقی مانده تا پایان سال مشغول سبک و سنگین کردن این موضوع است که سال آینده محصولات خودروسازان را از چه مسیری در دسترس متقاضیان قرار دهد، بورس کالا، سایت های فروش خودروسازان، سامانه یکپارچه فروش یا مسیر جدیدی را برای این منظور طراحی کند؟  

منبع : اکوایران