به گزارش مسترتشخیص، ریزش قیمت خودروها در آخرین هفته سال آغاز شد، کاهشی که هر چند دیر اما به موقع می تواند مشتریان حقیقی را به خودرو برساند. پارامترهای بازار نشان می دهد قیمت خودرو به دلیل رکود بازار و سیرنزولی نرخ ارز با شیب آهسته به سمت کاهش حرکت می کند. هرچند پیش بینی برای قیمت خودرو در سال آینده بسیار دشوار است، اما وضعیت هفته پایان سال نوید از بهبود شرایط قیمت خودرو می دهد. 

ورود سرمایه های سرگردان از بازارهای موازی به بازار خودرو در کنار سیاستگذاری اشتباه وزارت صمت خودرو را از کالای مصرفی به کالای سرمایه ای تبدیل کرده است. اگر این سیاست ها در سال آتی تداوم داشته باشد، شاید صنعت خودرو با بحران جدی مواجه شود. در ادامه به بررسی قیمت شش خودرو پرفروش بازار خواهیم پرداخت:

کاهش  ۳۰ میلیون تومانی قیمت خودروها در ایستگاه آخر سال|رکود بازار خودرو را ارزان کرد

تارا اتوماتیک به عنوان سدان جدید گروه صنعتی ایران خودرو در ماه جاری حاشیه قیمتی فراوانی داشت، این خودرو دهم ماه جاری در بازار آزاد به قیمت یک میلیاردتومان رسید. اما امروز با گذشت حدود ۱۰ روز این خودرو با افت ۵۰ میلیون تومانی به قیمت ۹۵۰ میلیون تومان رسیده است

کاهش ۵۰ میلیون تومانی تارا در بازار

تارا اتوماتیک به عنوان سدان جدید گروه صنعتی ایران خودرو در ماه جاری حاشیه قیمتی فراوانی داشت، این خودرو دهم ماه جاری در بازار آزاد به قیمت یک میلیاردتومان رسید. اما امروز با گذشت حدود ۱۰ روز این خودرو با افت ۵۰ میلیون تومانی به قیمت ۹۵۰ میلیون تومان رسیده است. این روند کاهش قیمت اگر در روزهای آتی نیز ادامه داشته باشد، تارا در سال جاری به ایستگاه ۸۰۰ میلیون تومانی خواهد رسید. هرچند که بازار به صورت هوشمندانه نسبت به افزایش بها غیرمنطقی واکنش و ایستادگی نشان می دهد.

کاهش  ۳۰ میلیون تومانی قیمت خودروها در ایستگاه آخر سال|رکود بازار خودرو را ارزان کرد

دنا پلاس اتوماتیک در دهم ماه جاری به قیمت ۹۳۰ میلیون تومان رسید. اما امروز بها این خودرو به ۸۹۰ میلیون تومان رسیده است

دنا پلاس اتوماتیک چند؟

دنا پلاس اتوماتیک به عنوان سدان پر فروش گروه صنعتی ایران خودرو شناخته می شود، این خودرو در دهم ماه جاری به قیمت ۹۳۰ میلیون تومان رسید. اما امروز بها این خودرو به ۸۹۰ میلیون تومان رسیده است، کاهش ۴۰ میلیون تومانی قیمت نشان می دهد که دنا در روزهای آینده به قیمت ۷۰۰ میلیون تومان خواهد رسید. افزایش قیمت غیرمنطقی این محصول در بازار متاثیر جو افزایش نرخ ارز نشان می داد که بازار با رفتار هیجانی به دنبال بیشترین کسب سود از محصولات داخلی است. در هفته پایانی سال جاری که آخرین معاملات خودرویی انجام می شود، قیمت محصولات روند نزولی را در پیش گرفته است.

کاهش  ۳۰ میلیون تومانی قیمت خودروها در ایستگاه آخر سال|رکود بازار خودرو را ارزان کرد

شاهین دهم ماه جاری در بازار به قیمت ۶۸۰ میلیون تومان رسید، ولی امروز این خودرو با کاهش ۳۰ میلیون تومانی مجدد به قیمت ۶۵۰ میلیون تومان بازگشته است

شاهین ۳۰ میلیون تومان ارزان شد

شاهین به عنوان جدیدترین محصول گروه خودروسازی سایپا شناخته می شود، این خودرو با آپشن های جدید در قیاس با رقبا وضعیت بهتری در بازار خودرو دارد. شاهین دهم ماه جاری در بازار به قیمت ۶۸۰ میلیون تومان رسید، ولی امروز این خودرو با کاهش ۳۰ میلیون تومانی مجدد به قیمت ۶۵۰ میلیون تومان بازگشته است. این روند کاهش قیمت شاهین نشان از ارزان شدن این محصول حتی در سال آتی دارد. چرا که وضعیت عرضه و تقاضا برای شاهین در بازار به تعادل نزدیک شده است. بنابراین سال آتی شاهین با تشکیل خانواده می تواند اقتصادی ترین خودرو بازار در کلاس سدان باشد. هرچند که تحقق این هدف منوط به عدم دخالت دولت در مدیریت خودروسازها و برنامه تولید بنگاه های اقتصادی است.

کاهش  ۳۰ میلیون تومانی قیمت خودروها در ایستگاه آخر سال|رکود بازار خودرو را ارزان کرد

پژو ۲۰۶ تیپ ۲ در دهم ماه جاری به قیمت ۶۵۵ میلیون تومان رسید، ولی این خودرو امروز با کاهش ۳۵ میلیون تومانی قیمت به کانال ۶۲۰ میلیون تومان بازگشته است

۲۰۶ تیپ ۲ چند؟

پژو ۲۰۶ تیپ ۲ به عنوان پر فروش ترین هاچ بک گروه صنعتی ایران خودرو در بازار آزاد شناخته می شود، این خودرو به دلیل رفتار هیجانی بازار در دهم ماه جاری به قیمت ۶۵۵ میلیون تومان رسید. ولی این خودرو امروز با کاهش ۳۵ میلیون تومانی قیمت به کانال ۶۲۰ میلیون تومان بازگشته است، این مورد نشان می دهد که مشتریان در بازار تمایلی به خرید ۲۰۶ تیپ۲ با بهای ۶۵۵ میلیون تومان ندارند. از سوی به دلیل کاهش معاملات در هفته پایانی سال جاری قیمت این خودرو روند نزولی را بیشتر از گذشته دنبال کرده است.

کاهش  ۳۰ میلیون تومانی قیمت خودروها در ایستگاه آخر سال|رکود بازار خودرو را ارزان کرد

تیبا در نسخه صفر کیلومتر دهم اسفندماه سال جاری به قیمت ۶۸۰ میلیون تومان رسید، ولی امروز با گذشت حدود ۱۰ روز و رکود بازار ناشی از کاهش معاملات به قیمت ۶۵۰ میلیون تومان رسیده است

تیبا در بازار چند؟

تیبا به عنوان سدان پر فروش گروه خودروسازی سایپا در سال جاری با توقف تولید به دستور سازمان ملی استاندارد مواجه شد. این خودرو سدان در نسخه صفر کیلومتر دهم اسفندماه سال جاری به قیمت ۶۸۰ میلیون تومان رسید. ولی امروز با گذشت حدود ۱۰ روز و رکود بازار ناشی از کاهش معاملات به قیمت ۶۵۰ میلیون تومان رسیده است، افت ۳۰ میلیون تومانی این خودرو در مدت ۱۰ روز نشان از کاهش قیمت این خودرو در روزهای آتی دارد. اگر وزارت صمت با سیاست های اشتباه اخبار غیرحقیقی را به بازار خودرو منتقل نکند، رفتار هیجانی مشتریان در بازار آزاد کاهش خواهد یافت.

رانا پلاس پانوراما در دهم ماه جاری در بازار آزاد با قیمت ۶۶۰ میلیون تومان مورد معامله قرار گرفته بود، اما امروز قیمت این خودرو به کمتر از ۶۴۰ میلیون تومان رسیده است

رانا پلاس پانوراما ۲۰ میلیون تومان ارزان شد

رانا پلاس پانوراما یکی از سدان های خوش فروش گروه صنعتی ایران خودرو در بازار آزاد است، علیرغم اینکه رانا به عنوان جانشین به حق پژو۲۰۶ صندوقدار در بازار آزاد شناخته می شود، با قیمت معقولانه تر تاکنون نتوانسته سهم بازار قابل توجهی را کسب کند. این خودرو در دهم ماه جاری در بازار آزاد با قیمت ۶۶۰ میلیون تومان مورد معامله قرار گرفته بود، اما امروز قیمت این خودرو به کمتر از ۶۴۰ میلیون تومان رسیده است. کاهش ۲۰ میلیون تومانی قیمت این خودرو در بازار آزاد نشان از فروکش کردن رفتار هیجانی بازار خودرو در روزهای آینده دارد.

منبع: بازار