مخاطبان با ثبت پویشی‌ در سامانه با عناوین «درخواست اصلاح قیمت پژو 207 با موتور tu3 براساس تیر 1402»  و «مطالبه باز پرداخت مابه‌التفاوت دریافتی از مشتریان خودرو 207 با موتور TU3» عنوان کرده‌اند که اسفند 1401 برای خرید خودرو 207 با موتور TU3 اقدام کرده‌ایم، اما در آن زمان قیمت این خودرو مشخص نبود به همین دلیل در همان ایام بارها با سامانه 124 وزارت صمت تماس گرفتیم و مسئله را اعلام کرد که در پاسخ به ما اعلام شد در صورتی که موعد پرداخت هزینه خودرو فرا رسید، خریدار هزینه تعیین شده خودرو توسط  خودروساز را پرداخت کند، اگر قیمت‌ها تعیین و مصوب شد در صورتی که قیمت مصوب کمتر از قیمت تعیین شده توسط خودروساز باشد بنابراین خریدار از خودروساز بستانکار می‌شود و مابه‌التفاوت باید توسط خودروساز به خریدار عودت داده شود

مخاطبان در ادامه نوشته‌‌اند‌: متاسفانه در مصوبه 16 فروردین شورای رقابت قیمت خودروی مذکور اعلام نشد. اما بالاخره شورای رقابت در 16 خرداد پیوست مصوبه جلسه 574 شورای رقابت با موضوع بررسی قیمت ناشی از تغییرات اجباری و اختیاری جدید را منتشر کرد که براساس این مصوبه پژو 207 دستی با موتور tu3 مشمول کاهش قیمت 105.693.914 ریال شد. 

مخاطبان همچین عنوان کردند: خودروساز بالاخره قیمت این خودرو را در تیرماه 3.238.037.413 میلیون تومان اعلام کرد که در واقع قیمتی ناعادلانه است زیرا براساس بخشنامه‌ای که این خودروساز چند روز قبل از اعلام قیمت خودروها در تیرماه منتشر کرده بود قیمت 207 معمولی 310 میلیون تومان و قیمت 207 فرمان برقی نیز 318 میلیون تومان تعیین شده بود. بنابراین باید قیمت 207 با موتور TU3 نسبت به قیمت این دو خودرو تعیین شود زیرا خودرو 207 با موتور TU3 نسبت به خودروهای مذکور موتور ضعیف‌تری دارد . 

با توجه به مسائل مطرح شده مخاطبان  در پویش‌های ذکر شده از مسئولان مربوطه خواستند تا قیمت خودرو 207 با موتور TU3 بصورت عادلانه تعیین شود.

شورای رقابت در مورخ 16 خرداد 1402 پیوست مصوبه جلسه 574 را با موضوع بررسی قیمت ناشی از تغییرات اجباری و اختیاری جدید را مصوب و ابلاغ کرد که براساس این مصوبه قیمت 28 محصول تولیدی ایران خودرو تغییر کرد. 

براین اساس قیمت  25 محصول  ایران خودرو افزایش و قیمت 3 خودر این شرکت خودروساز یعنی دناپلاس، پژو 207 دستی TU3 و همچنین پژو 207 دستی کاهش یافت. 

شورای رقابت پس از تدوین و ابلاغ  دستورالعمل «تنظیم بازار خودروی سواری» در مورخ 11 بهمن 1401، قیمت‌گذاری خودروهای تولید داخل و خودروهای مونتاژی را در دستور کار قرار داد که براین اساس قیمت تعدادی از خودروهای تولید داخلی در فروردین ماه امسال توسط شورای رقابت مصوب شد و پس از آن نیز در اردیبهشت ماه قیمت 17 خودروی مونتاژی توسط شورای رقابت برای اولین بار به تصویب رسید؛ در ادامه این اقدامات شورای رقابت قیمت خودروهای هایما و چانگان را نیز مصوب و ابلاغ کرد. 

در حال حاضر اجرای مصوبات  قیمت خودروهای مونتاژی و خودروهای داخلی توسط خودروسازان الزامی است و خودروسازان مکلفند تا قیمت‌های مصوب شورای رقابت را اعمال  و تولیداتشان را براساس قیمت های مصوب عرضه کنند. همچنین شورای رقابت در حال قیمت‌گذاری سایر خودروهاست که در صورت نهایی شدن به مرور قیمت سایر خودروها اطلاع‌رسانی می‌شود. 

منبع: فارس