به گزارش مسترتشخیص، پیش از این اجاره خودروهای لوکس در پایتخت مد شده بود. خودروهای گران‌قیمتی که افراد برای چند ساعت «دور دور کردن» در محله‌های معروف برای آن ده‌ها میلیون تومان هزینه می‌کردند. حالا یک سر بازار اجاره خودرو به پراید، پژو و موتورسیکلت رسیده است؛ آن هم نه خودروهای نو، بلکه خودروهای مدل قدیمی و گاه فرسوده.

زمانی لیست آگهی‌های اجاره خودرو پر بود از خودروهای شاسی‌بلند، جنسیس کوپه و… . برخی از شرکت‌ها و بنگاه‌ها با گرفتن ضمانت‌نامه‌ای و گرفتن مبلغی خودروهای پر زرق و برق خود را اجاره می‌دادند. زمانی‌که هنوز خرید پراید رویا نبود. با یک برنامه‌ریزی و ریاضت در برخی مخارج، هنوز خرید پراید ممکن بود. همین خودرو هم وسیله‌ای می‌شد برای کسب درآمد و گذران زندگی.

مسافرکشی هم برای برخی از افراد تصمیم اول نبود. برخی بعد از ناامید شدن از پیدا کردن یک شغل با درآمد کافی در بازار کار، سراغ مسافرکشی می‌رفتند. حالا هم مسافرکشی از آن دست مشاغل پرتقاضا شده، هم خرید خودرو برای ورود به این شغل سخت شده است.

برخی از مردم برای شغل مسافرکشی، پراید اجاره می‌کنند. خودرویی که قرار بود خرید آن برای مردم راحت‌تر از سایر خودروها باشد، اما حالا به رویای دور و درازی تبدیل شده است. خودرویی که از آن به عنوان ارابه مرگ نام برده می‌شود و یک سر آمار تصادفات کشوری را به خود اختصاص داده است. اما مردم برای همین ارابه مرگ، نه برای خرید آن بلکه برای اجاره آن هم باید حساب و کتاب ویژه‌ای داشته باشند تا در بازار انحصاری خودرو بتوانند چند صباحی پشت فرمان آن بنشینند و نانی در سفره خود بگذراند.

اجاره پراید چند؟

بررسی سایت‌های خرید و فروش و اجاره نشان می‌دهد برای اجاره پراید آن هم مدل‌های قدیمی باید ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان ماهانه هزینه پرداخت کرد.
یکی از کسانی که خودروی خود را برای اجاره آگهی کرده، می‌گوید: «پراید مدل ۸۲ اجاره می‌دهم. ۲۰۰ میلیون تومان سفته و ماهانه هم ۱۰ میلیون تومان اجاره می‌گیرم. ماشین را کاملا سالم تحویل می‌دهم.»

برخی هم ودیعه سنگین نمی‌گیرند، اما به جای آن اجاره را بیشتر کرده‌اند. یکی از کسانی که پراید اجاره می‌دهد، می‌گوید: «روزانه ۵۰۰ هزار تومان باید اجاره پرداخت کنید.»

بازار کار آشفته است، بازار خودرو از آن آشفته‌تر. خرید یک خودروی باکیفیت برای برخی از خانوارهای ایرانی تقریبا خیالی دست نیافتنی شده است. ۱۰ سال پیش افراد می‌توانستند با ۱۵ میلیون تومان پراید بخرند. حالا اما با همین قیمت می‌توانند آن را فقط یک ماه اجاره کنند.

آگهی دیگر مربوط به یک پراید مدل ۹۷ است. آگهی‌دهنده می‌گوید: «باید ۱۰ میلیون تومان نقد ودیعه پرداخت کنید. اجاره هر ۱۵ روز معادل پنج میلیون تومان می‌شود.»

او ادامه می‌دهد: «ضمانت‌نامه فرم ثنا، شناسنامه، کارت ملی هم باید تحویل دهید. می‌توانید از این خودرو برای کار کردن استفاده کنید.»

متقاضی پراید اجاره‌ای زیاد است

آنطور که مسئول یکی از شرکت‌های اجاره خودرو می‌گوید، تعداد متقاضیان برای اجاره پراید کم نیست. او می‌گوید: «دو مدل پراید دارم. پراید مدل ۹۲ دارم، سفته ۳۰۰ میلیون تومانی باید تحویل دهید و روزانه ۳۰۰ هزار تومان اجاره می‌دهم. پراید مدل ۹۸ هم روزانه ۴۰۰ هزار تومان اجاره آن می‌شود.»

او ادامه می‌دهد: «متقاضی زیاد است. همین حالا ۱۷ تا ماشین دست مردم داریم که با آن مسافرکشی می‌کنند. خودروهای دیگر هم اجاره می‌دهیم اما برای مسافرکشی پراید می‌برند.»

یکی از آگهی‌دهنده‌ها می‌گوید: «ما برای اجاره خودرو، بیشتر از قیمت خودرو سفته می‌گیریم. برای هرگونه خطر احتمالی که ممکن است در این کار پیش بیاید. سفته سنگین باعث می‌شود افراد حین کار با خودرو بسیار مراقب باشند. مثلا تصادف نکنند و به کسی آسیب نرسد.»

سفته‌هایی که ممکن است خود شروع یک ماجرا و مشکل دیگر در زندگی افراد شود و گره مشکلات آنها را به گره کور تبدیل کند.

اجاره موتور برای کار در پیک

یک سوی دیگر بازار اجاره هم به موتورسیکلت‌ها می‌رسد. یکی از آگهی‌دهنده‌ها می‌گوید: «موتور مدل‌های متفاوت دارم. از آنجا که معمولا برای کار موتور اجاره می‌کنند، مدل‌های بالا اجاره نمی‌دهیم.»

او می‌گوید: «موتور هوندا مدل ۹۲ داریم، یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ودیعه نقدی و روزانه ۱۱۵ هزار تومان اجاره می‌گیریم. مدل ۹۵ هم داریم ۱۲۵ هزار تومان اجاره آن می‌شود.»

«قبلا فقط خودرو اجاره می‌دادیم، اما دیدیم متقاضی موتور هم زیاد است. این گزینه رو هم اضافه کردیم. خیلی‌ها برای کار در شرکت‌ها از ما موتور می‌گیرند. موتور گرون شده، براشون سخته که بخرند. اجاره می‌کنند.» اینها توضیحاتی‌ست که مسئول شرکت اجاره موتور می‌دهد.

او می‌گوید: «مردم برای پیک موتوری اجاره می‌کنند. ما هم موتور گران قیمت‌قیمت اجاره نمی‌دهیم. چون برای آنها صرفه ندارد که اجاره موتورهای گران را بدهند. آخر ماه چیزی برای آنها نمی‌مانند. موتور معمولی اجاره می‌کنند که فقط کارشان راه بیفتد.»

قیمت موتور کارکرده در بازار؛ ۴۰ میلیون تومان

یکی دیگر از کسانی که موتورسیکلت اجاره می‌دهد، می‌گوید: «هوندا مدل ۹۴ داریم. ماهانه ۳۹۰۰ هزار تومان باید اجاره پرداخت کنید. برای ما فرقی ندارد با موتور کجا مشغول به کار می‌شوید، اما باید سالم تحویل دهید.»

نگاهی به قیمت موتورسیکلت‌ها در بازار نشان می‌دهد، اگر افراد بخواهند همین موتورهای اجاره‌ای را بخرند، باید حدود ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان داشته باشند.

منبع: تجارت نیوز