به گزارش مسترتشخیص، شرکت مدیران خودرو روز گذشته در حضور وزیر صمت، شهردار تهران و رئیس سازمان تاکسی‌رانی با امضای تفاهم‌نامه‌ای شروع به تحویل آریزو 5 برقی به ناوگان تاکسی‌رانی کرد.

در این مرحله، 88 دستگاه آریزو 5 برقی تحویل این سازمان شد. دلیل تفاوت این خودرو با سایر محصولات برقی این است که آریزو 5 برقی توانست عنوان اولین دستگاه تمام برقی با پلاک ملی را نصیب خود کند.

جک لی، مدیرعامل مدیران خودرو، با اشاره به رشد تولید روزانه خودروهای تمام‌برقی اعلام کرد: انتظار می‌رود تا پایان سال جاری میلادی 18 درصد از کل خودروهای بازار جهانی (معادل 14 میلیون دستگاه) از نوع تمام الکتریک خواهند بود.

آریزو 5 برقی با چه مشخصات و چه قیمتی به دست مشتریان می‌رسد؟

موتور الکتریکی آریزو 5 برقی می‌تواند حداکثر 122 اسب‌بخار و 276 نیوتن‌متر گشتاور را تولید کند. باتری 53 کیلووات ساعتی این خودرو با یک بار شارژ می‌تواند تا 401 کیلومتر را طی کند. برای شارژ خودرو در ایستگاه‌های شارژ سریع، تنها به 30 دقیقه زمان نیاز است تا از 30 درصد به 80 درصد برسد؛ اما شارژ کامل آریزو 5 برقی با برق شهری حدود هفت الی هشت ساعت زمان نیاز دارد.

طبق شنیده‌ها قیمتی که شرکت مدیران خودرو برای اولین محصول تمام برقی خود در نظر گرفته حدود یک میلیارد و 200 میلیون تومان است که اگر با چنین قیمتی به دست مشتری برسد، می‌تواند رقیب سرسختی برای دیگر خودروهای برقی باشد که در آینده نزدیک وارد بازار می‌شوند.

خیز شهرداری تهران برای تصاحب 70 درصد حمل‌ونقل شهری

علیرضا زاکانی، شهردار تهران، در این مراسم با اشاره به وضعیت نامناسب هوای کلان‌شهرها اظهار کرد: در حال حاضر تنها 34 درصد شهروندان با حمل‌ونقل عمومی و 66 درصد با خودروهای شخصی جابه‌جا می‌شوند. شهرداری تهران افزایش سهم حمل‌ونقل عمومی تا 70 درصد  را هدف‌گذاری کرده که لازمه این امر افزایش کیفیت و کمیت ناوگان حمل‌ونقل و توسعه زیرساخت‌ها است.

وعده جدید از وزیر صمت؛ تا ۳ سال آینده تمام زیرساخت خودروهای برقی آماده می‌شود!

عباس علی‌آبادی، وزیر صمت، در حاشیه این مراسم و در گفتگو با خبرنگاران خاطرنشان کرد: خودروهای برقی علاوه‌بر اینکه از شبکه، برق می‌گیرند، می‌توانند به آن برق بدهند و انرژی مورد نیاز لوازم برقی را فراهم کنند. برای توسعه زیرساخت‌ها، یک سری اقداماتی در وزارت صمت درحال پیگیری است که احتمالاً تا سه سال آینده تمام زیرساخت‌های کشور فراهم شود و خریداران این خودروها مشکلی از بابت جایگاه شارژ برقی نداشته باشند.

وی با عقب رفتن از وعده‌های خود در مورد تعداد خودروهای وارداتی برقی اعلام کرد: انجام این کار مستلزم هماهنگی میان ارگان‌های مختلف است و بنابراین نمی‌توان به طور دقیق تعداد این خودروها را تا پایان سال مشخص کرد؛ اما تأکید می‌کنم که قابل توجه خواهد بود.

علی‌آبادی مدعی شد: روند برقی‌سازی کشور نه‌تنها کندتر، بلکه بسیار تندتر از چین و کشورهای اروپایی خواهد بود. برای رانندگان تاکسی نیز حدود 10 هزار و 500 دلار یارانه درنظر گرفته شده تا روند برقی‌سازی ناوگان تاکسی‌رانی با سرعت بالاتری انجام پذیرد و با توجه به منافع سرشاری که این موضوع برای تمام اقشار جامعه دارد، احتمالاً تمامی بخش‌های جامعه با آن هم‌راستا خواهند شد.

وزیر صمت در مورد تعلل در واردات خودروهای کارکرده اظهار کرد: آیین‌نامه خودروهای کارکرده در هیئت وزیران تصویب شده و ابلاغ آن دست وزیر صمت نیست؛ اما تنها نگرانی که در مورد واردات خودروهای کارکرده وجود دارد این است که احتمال می‌رود با آزادسازی آن، تقاضای عظیمی در بازار ارز به وجود آید که اثرات آن به ضرر همه افراد جامعه باشد.

منبع: تجارت نیوز