به گزارش مسترتشخیص، پس از اعلام قیمت‌های مصوب شورای رقابت برای خودروهای مونتاژی، مدیران خودرو طی اطلاعیه‌ای قیمت تمام‌شده محصولات خود را به علاوه 13 تا 16 درصد هزینه مازاد برای بیمه و مالیات را برای چهار محصول پرفروش خود اعلام کرد.

در بین محصولات مدیران خودرو، خودروهایی که در سامانه یکپارچه عرضه شدند، از تقاضا و محبوبیت بیشتری نسبت به دیگر محصولات این شرکت برخوردارند و این عامل باعث شد تا ظرفیت تولید و فروش این شرکت تا اطلاع ثانوی تکمیل شود.

مقایسه قیمت‌های بازار و نمایندگی

پس از توقف تولید ام وی ام 315، مدل X22 تبدیل به پرفروش‌ترین محصول مدیران خودرو شد. مدیران خودرو پس از مشاهده استقبال بالای مردم و بازار از این محصول، از سال گذشته مدل پرو که فیس‌لیفت این خودرو محسوب می‌شود را با دو پیشرانه سه سیلندر توربو شارژر همراه با گیربکس اتوماتیک و یک موتور چهار سیلندر با گیربکس دستی را به بازار عرضه کرد.

مدل X22-PRO-IE-AT تولید 1402 در درب کارخانه و نمایندگی‌های مدیران خودرو  870 میلیون و 700 هزار تومان قیمت‌گذاری می‌شود، در حالی که همین خودرو در بازار آزاد 980 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

X22-PRO-MT در حال حاضر در بازار عرضه نشده است، اما قیمت نمایندگی این محصول مطابق با قیمت شرکت 706 میلیون و 700 هزار تومان اعلام شده است.

از زمان عرضه مدل PRO خودروی X22 در بازار، از قیمت مدل معمولی این خودرو با سال تولید 1402 در بازار اطلاعاتی یافت نمی‌شود.

X55-PRO-IE که نسخه به‌روز‌تر، جادارتر و در عین حال قدرتمند‌تر X22 محسوب می‌شود،  با سال ساخت تولید 1402 در نمایندگی‌های مدیران خودرو با قیمت جدید شورای رقابت، با عدد نهایی یک میلیارد و 249 هزار و 500 تومان عرضه می‌شود، اما همین خودرو در بازار آزاد با قیمت یک میلیارد و 390 میلیون معامله می‌شود.

Arrizo 5 Turbo IE، سدان محبوب مدیران خودرو با قیمت نهایی یک میلیارد و 52 میلیون و 800 هزار تومان برای متقاضیان سامانه یکپارچه عرضه می‌شود، اما همین خودرو در بازار آزاد با اختلاف قیمتی 28 میلیون تومانی با قیمت نهایی یک میلیارد و 80 میلیون تومان در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد.

قیمت محصولات فونیکس که به عنوان برند لوکس صنایع خودروسازی مدیران شناخته می‌شود نیز  ازلحاظ نوسان تفاوت چندانی با محصولات برند ام وی ام ندارد.

اختلاف قیمت بازار و کارخانه انواع فونیکس

فونیکس FX پریمیوم، مدل 1402  کراس‌اوو محبوب وچابک مدیران خودرو در نمایندگی‌های فونیکس یک میلیارد و 740 میلیون تومان اعلام قیمت می‌شود، در حالیکه این خودرو در بازار آزاد با اختلاف قیمتی 240 میلیون تومانی با قیمت یک میلیارد و 980 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

Arrizo 6 Pro Excellent، لوکس‌ترین و مجهز‌ترین سدان مدیران خودرو در نمایندگی‌های این خودروساز یک میلیارد و 430 میلیون و 800 هزار تومان و در بازار آزاد با اختلاف قیمتی 60 میلیون تومانی، یک میلیارد و 490 میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شود.

TIGGO 7 PRO Excellent که به نوعی کراس‌اوور نیمه لوکس فونیکس محسوب می‌شود، در نمایندگی‌‌های این خودروساز با قیمت یک میلیارد و 667 میلیون و 800 هزار تومان عرضه می‌شود، اما همین محصول در بازار آزاد با اختلاف قیمتی 83 میلیون تومانی با قیمت نهایی یک میلیارد و 750 ملیون تومان در بازار آزاد معامله می‌شود.

TIGGO 8 Pro MAX IE که از آن به عنوان لوکس‌ترین و قدرتمندترین محصول این شرکت یاد می‌شود، در درب کارخانه دو میلیارد و 690 میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شود، درحالیکه همین محصول در بازار آزاد با قیمت دو میلیارد و 950 میلیون عرضه می‌شود.

پیش‌بینی قیمت محصولات مدیران خودرو

با توجه به سابقه مدیران خودرو در عرضه خودرو به بازار می‌توان گفت که محصولات این شرکت به دلیل کاهش عرضه به احتمال قوی شامل افزایش قیمت نخواهند شد، اما درمحصولات پرفروش این شرکت مثل X22-PRO میزان عرضه و تقاضا اثر مستقیم بر میزان نوسانات قیمت این خودروها خواهد داشت.

البته در کنار تمام قیمت‌هایی که اعلام شد، دیروز  ابراهیم رئیسی، رئیس قوه‌ مجریه، اعلام کرد که قیمت‌های اعلامی شورای‌ رقابت قابل استناد نیستند و هرگونه افزایش قیمتی برای خودروهای مونتاژی غیرقانونی است. این خبر می‌تواند اثرمستقیم بر نوسانات بازار داشته باشد، چراکه به احتمال زیاد این دستور با مخالفت تمام مونتاژکاران مواجه خواهد شد. حال فردا جلسه شورای رقابت درباره تائید یا رد این دستور برگزار می‌شود.

منبع: تجارت نیوز