مسترتشخیص- جعبه ابزار یکی از مهمترین چیزهایی است که هر راننده‌ای باید همراه خود داشته باشد چراکه ابزارها در مواقع ضروری به کمک راننده می‌آید و می‌تواند با استفاده است تعمیرکار ماشین خود باشد. جعبه ابزار باید شامل وسایل ضروری و از همه مهمتر کاربردی باشد. در این مطلب می‌خواهیم ابزار‌هایی که لازم است در جعبه ابزار هر خودرویی باشد را به شما معرفی کند تا به کمک آن بتوانید مشکلات خودرو خود را برطرف کنید.

دفترچه راهنمای خودرو

یکی از مهمترین ابزارهایی که باید همیشه در خودرو شما باشد دفترچه راهنما است. دفترچه راهنما بسته به اینکه مدل خودرو شما چیست اطلاعات مربوط به خودرو در آن نوشته شده است. با استفاده از دفترچه راهنمای خودرو می‌توانید بفهمید که مشکل خودرو شما از چیست و چگونه می‌توانید آن را حل کنید.

آچار و پیچ‌ گوشتی

آچارهای رینگی یکی از مهمترین ابزارهایی است که در بیشتر موارد به کار می‌آید این آچارها بسیار سبک و کاربردی‌اند. شماره‌ای ۱۰ تا ۱۹ این آچارها بیشترین کاربرد را برای خودرو شما دارند و می‌تواند کمک دست شما باشند. یکی دیگر از ابزارهایی که نیاز است همیشه در جعبه ابزار شما باد پیچ‌گوشتی است به خاطر داشته باشید که داشتن یک پیچ‌گوشتی کوچک در خودرو می‌تواند کمک بزرگی به تعمیر خودرو شما کند. پیچ‌گوشتی انواع و سایز‌های مختلفی دارد اما یک پیچ‌گوشتی ۴ و ۲ سو هم می‌تواند کمک کننده باشد. برخی جعبه‌ها نیز در بازار هستند که پیچ‌گوشتی در سایزهای مختلفی را دارند و جای کمی را می‌گیرند و می‌توان از آن در جعبه ابزار خودرو استفاده کرد.

نوار چسب داکت

نوار چسب داکت یکی  از چسب‌های قوی و پهن است که می‌تواند در مواقعی که لوله‌های خودرو دچار ترکیدگی شدند کمک کننده باشد. این نوار چسب‌ها می‌توانند لوله‌های ترکیده یا سوراخ شده ماشین را برای مدتی بپوشانند و خودرو را تا تعمیرگاه برساند.

کابل اتصال باتری خودرو

اگر باتری خودرو شما خالی شده باشد با استفاده از این کابل‌ها می‌توانید باتری به باتری کنید. این کابل‌ها یکی از مهمترین ابزار‌هایی است که داشتنش برای هر راننده‌ای لازم است.

اسپری پنچر‌گیری

یکی از ابزارهایی که در صورت نداشتن لاستیک زاپاس می‌تواند باعث پنچرگیری شود اسپری پنچرگیری است. به یاد داشته باشید که به همراه داشتن یک لاستیک زاپاس جزو واجبات هر خودرو است. این اسپری را در صورت نداشتن لاستیک زاپاس می‌توانید داخل لاستیک پنچر شده تزریق کنید تا سوراخ ایجاد شده را بپوشاند. توجه کنید که این اسپری برای مدت کوتاهی می‌تواند عمل کند و باید خودرو را هرچه سریعتر پنچرگیری کنید.

جک خودرو

جک خودرو از ابزارهایی است که هر خودرو به همراه خود دارد. جک هر خودرو تقریبا با خودرو دیگر متفاوت است چراکه این جک‌ها باتوجه به وزن ماشین طراحی شده است.

زنجیر چرخ

زنجیر چرخ در فصل‌های سرد و برفی باید در صندوق عقب خودرو باشد تا در مسیرهای لغزنده و برفی بتواند باعث حرکت خودرو شود و از لغزش و انحراف آن جلوگیری کنید. زنجیر چرخ برای امنیت جانی و مالی راننده مهم است.

آچار چرخ

آچار چرخ نیز جزو ابزارهایی می‌باشد که همراه هر خودرو است. برخی از آچار چرخ‌ها در شکل‌های مختلف +، L و تی وجود دارند.

روغن ترمز

تمام شدن روغن ترمز بستگی به کارکرد خودرو دارد و بهتر است هر چند مدت روغن ترمز بررسی شود. داشتن روغن ترمز در خودرو از ابزارهای واجب نیست اما می‌توان برای اطمینان آن را در جعبه ابزار خودرو داشت.

آب رادیاتور خودرو

به همراه داشتن آب برای راننده بسیار مهم است چراکه در صورت بالا رفتن آمپر و اشکال در رادیاتور به کار می‌آید. همچنین اگر خودرو شما جوش آورده باشد آب می‌تواند به رفع مشکل آن کمک کند.

چراغ‌قوه

چراغ‌قوه می‌تواند در تاریکی یک ابزار بسیار کاربردی برای تعمیر خودرو است.

برخی ابزارهای دیگر مانند انبردست، آچار فرانسه، آچار قفلی، سیم‌چین و… نیز از ابزارهایی است که لازم است به همراه داشته باشید.

مثلث احتیاط / شبرنگ

هنگامی که مجبور به توقف اضطراری در مسیرهای کور و خطرناک هستید باید با مثلث شبرنگ توقف خود را به دیگر رانندگان اعلام کنید تا حادثه‌ای پیش نیاید. خودروهای صفر این مثلث‌های شبرنگ را در جعبه ابزار خود دارند. قیمت این ابزار کاربردی ناچیز است و به راحتی می‌توان آن را خریداری کرد. توجه داشته باشید که مثلث شبرنگ را باید در ۴۵ متری خودرو قرار دهید تا دیگران از توقف خودرو شما آگاه شوند.

به همراه داشتن ابزار می‌تواند بسیار کمک کننده باشد چراکه دسترسی به تعمیرکار در هر شرایطی امکانپذیر نیست باید دست به آچار شد و برای حل مشکل خودرو تلاش کرد تا بتوان خودرو را به تعمیرگاه رساند.

منبع: خودرو 45