مسترتشخیص- ایران خودرو اعلام کرد: تولیدات دو ماهه اخیر هایما S7 ایران‌خودرو خراسان فاقد تاییدیه سازمان ملی استاندارد بود اما به محض صدور مجوز نسبت به شماره‌گذاری و حمل آن به نمایندگی ها اقدام شد.

فارس نوشت : پیرو انتشار خبری در خبرگزاری فارس با عنوان «احتکار ایران خودرو در بورس رو شد»‌ این شرکت خودروساز با ارسال متنی‌ به خبرگزاری فارس، به ارائه توضیحاتی پرداخت.
در این توضیحات ادعا شده است: احتکار محصول هایما، از سوی هیچ مرجع رسمی تایید نشده است و صرفا جوسازی رسانه‌ای و اقدامی در جهت تخریب تلاش‌های شبانه روزی صنعت گران ارزیابی می‌شود. 

براساس اعلام این شرکت خودروساز تولیدات دو ماهه اخیر هایما S7 ایران‌خودرو خراسان فاقد تاییدیه سازمان ملی استاندارد بوده و به محض صدور مجوز نسبت به شماره‌گذاری و حمل آن اقدام شده است که طبق مستندات موجود در تاریخ پنجم مهرماه، مجوز شماره گذاری این محصول تمدید شده است، این ادعا در شرایطی مطرح شده است که تمامی محصولات گروه صنعتی ایران خودرو از جمله هایما در سامانه یکپارچه فروخته شده و طبق قیمت‌های مصوب شورای رقابت دارای مشتری و مالک بوده است، بنابراین ادعای احتکار این خودروها فاقد اعتبار است، همچنین تاکید می‌شود، طبق بررسی‌های صورت گرفته توسط نهادهای نظارتی از جمله سازمان بازرسی کل کشور، نتیجه‌ای مبنی بر انبار کردن و احتکار در گروه صنعتی ایران‌خودرو به دست نیامده و این موضوع در نشست هفته گذشته مسوولان قوه قضاییه نیز به صورت رسمی اعلام شده است.

در ادامه توضیحات ایران‌خودرو آمده است: براساس مستندات موجود، تاییدیه سازمان ملی استاندارد برای محصول هایما S7 پلاس به دلیل مشکل در صندلی عقب در تاریخ ۳۱ تیرماه لغو شد و این محصول از تاریخ ۳۱ مردادماه امکان شماره گذاری و عرضه به مشتریان را نداشت. پس از رفع مشکل و آزمون مجدد آن توسط سازمان ملی استاندارد در تاریخ اول مهرماه ۱۴۰۲، این سازمان مجوز محصول را مجددا در تاریخ پنجم مهرماه تمدید کرد‌. از این تاریخ تمامی خودروها شماره گذاری شده و به نمایندگی‌های سراسر کشور حمل شده است و احتکار محصولات موضوعیت ندارد.

‌گزارش رسمی ایران خودرو به سازمان بورس نشان می‌دهد این شرکت شهریور امسال ماه 2410 دستگاه هایما تولید کرده اما فقط 263 دستگاه را به مشتریان فروخته است و 2147 دستگاه هایمای تولیدی خود در شهریور را عرضه نکرده است. 

طبق آمال کدال بورس، ایران خودرو از ابتدای سال مالی تا 31 شهریور 1402 تعداد 10528 دستگاه هایما تولید کرده و 7655 دستگاه آن را فروخته است، به عبارتی در حالی که در همین مدت حدود 73 درصد هایماهای تولیدی به بازار عرضه شد، در شهریور ماه امسال فقط 12 درصد از هایماهای تولید شده در این، به بازار عرضه شده است.
این در حالی است که ایران خودرو از ابتدای سال ملی تا 31 شهریور 1401، تعداد 6570 دستگاه هیاما تولید کرده و 6009 دستگاه (بیش از 91 درصد) آن را تحویل داده بود.
موضوع احتکار 4000 دستگاه خودرو از سوی ایران‌خودرو در پارکینگ مشهد این خودروساز، در تاریخ 14 مهرماه از سوی ‌سازمان تعزیرات حکومتی اعلام شده بود.

منبع: ایران جیب