به گزارش مسترتشخیص، پروژه تولید یک کراس‌اوور ایرانی با نام K125 از همان ابتدا یک آرزو برای ایران خودرو بود. این شرکت از سال 1398 و پس از اعمال تحریم‌ها مجبور به توقف تولید پژو 2008 شده و تصمیم به‌تولید کراس‌اوور ایرانی گرفت. محصولی که بعدها ری‌را نام گرفت و ایران خودرو هدف از تولید آن را، جایگزینی با پژو 2008 اعلام کرد.

قیمت و زمان عرضه k125 ایران خودرو

قیمت احتمالی k125 براساس سخنان سال گذشته مهدی خطیبی، مدیرعامل ایران خودرو در محدوده 600 الی 700 میلیون تومان اعلام شد. بنابراین در بدبینانه‌ترین حالت ممکن، این خودرو پس از معرفی تا آخر امسال، باید قیمتی زیر یک میلیارد تومان داشته باشد.

در زمان اعلام تولید این خودرو، قرار بود تا زمستان سال 1399 تولید آن نهایی شود. اما با نزدیک شدن به زمان عرضه، در تیر ماه همان سال شرکت ایران خودرو اعلام کرد که زمان عرضه k125 با عمق داخلی سازی 90 درصد، تا پایان 1400 عملی خواهد شد. اما با نزدیک شدن به زمان عرضه، در شهریور ماه 1400 نیز اعلام شد که عرضه نهایی ری‌را تا انتهای سال 1401 تمدید شد.

اکنون که 4 ماه از آغاز سال 1402 نیز گذشته است، مشاهده می‌شود که ایران خودرو بازهم بدقولی کرده اما طبق آخرین اخبار منتشره، تولید آزمایشی و تست و بررسی‌های فنی k125 آغاز شده و به احتمال قوی، از اسفند ماه امسال شاهد حضور این کراس‌اوور ایرانی در خیابان‌ها باشیم.

ری‌را قرار است براساس پلتفرم بهبود یافته تارا تولید شود. البته تولید یک کراس‌اوور بر اساس پلتفرم سدان کمی عجیب به‌نظر می‌رسد که باید منتظر ماند و دید که عملکرد آن چگونه خواهد بود.

بررسی اجمالی k125

همان‌طور که اشاره شد، پلتفرم این کراس‌اوور بر اساس پلتفرم بهبود یافته تارا تولید شده و پیشرانه‌ای که این شرکت تصمیم به استفاده از آن دارد، نسخه ارتقاء یافته EF7 و یا EFP خواهد بود.

این پیشرانه توانایی تولید حداکثر 170 اسب‌بخار قدرت و 240 نیوتن‌متر گشتاور را دارد. قدرت تولیدی به‌کمک دو نوع گیربکس به‌چرخ‌های جلو منتقل خواهد شد. اولی، گیربکس 6 دنده دستی خواهد بود که احتمالا همان گیربکس استفاده شده در محصولات فعلی ایران خودرو باشد. همچنین گیربکس دومی، یک گیربکس اتوماتیک 6 دنده خواهد بود.

طبق اعلام ایران خودرو، از همان ابتدا پروژه K125 این شرکت قرار است با استاندارد‌های 85 گانه عرضه شود. بنابراین آپشن‌های احتمالی ری‌را می‌تواند کروزکنترل، سیستم حفاظت از عابر پیاده، سنسور فشار باد تایر، کنترل کشش و پایداری، کنترل حرکت در سربالایی و سرازیری، دی‌لایت، آینه هوشمند و دوربین 360 درجه باشد.

همچنین طبق اعلام شرکت سازنده، احتمالاً ری‌را در نسخه دنده‌ای با 4 ایربگ و در نسخه اتوماتیک با 6 ایربگ عرضه خواهد شد.

منبع: تجارت نیوز