مسترتشخیص- بازار خودرو برخلاف سیاست های اشتباه وزارت صمت در تعطیلات نوروزی موتور گرانی را روشن کرده است، شایعات افزایش قیمت خودرو از ۳۰ تا ۷۰ درصد در کارخانه منجربه افزایش «رفتار هیجانی» سودجویان در بازار شده است. باتوجه به اینکه خودرو یک کالای سرمایه ای با سود دهی آنی است، شیوه های فروش آزمون و خطای وزارت صمت فقط «حباب» قیمتی در بازار ایجاد کرده است. 

طرح یکپارچه عرضه خودرو بازار فروردین ماه را بر خلاف هر سال به سمت رشد قیمت ها سوق داده است، اگر این شرایط بعداز تعطیلات نوروزی ادامه یابد، می توان انتظار داشت کنترل قیمت یا کنترل بازار خودرو دیگر امکان پذیر نباشد. سیدرضا فاطمی امین وزیر صمت به عنوان شخص نخست سیاستگذار صنعتی در کشور برنامه های اشتباهی را برای بازار خودرو اجرایی کرده است که این محصول مصرفی بیشتر از گذشته به عنوان یک کالای سرمایه ای شناخته می شود، در ادامه به بررسی قیمت پنج خودرو پر فروش که از ابتدا سال جاری تا امروز رشد قیمت قابل توجهی داشتند، خواهیم پرداخت:

پنج خودرویی که در تعطیلات گران شدند|احتمال تداوم تخت گاز گرانی خودرو در سال جدید قوت گرفت


خودرو شاهین در روزهای پایانی سال گذشته با قیمت ۶۲۰ میلیون تومان در بازار معامله می شد. ولی امروز قیمت این خودرو در بازار بیشتر از ۷۰۰ میلیون تومان است

شاهین ۷۰۰ میلیون تومانی شد

خودرو شاهین به عنوان سدان جدید گروه خودروسازی سایپا جز معدود محصولاتی بود که سودجویان در بازار توجه کافی به آن نداشتند، این خودرو در روزهای پایانی سال گذشته با قیمت ۶۲۰ میلیون تومان در بازار معامله می شد. ولی امروز قیمت این خودرو در بازار بیشتر از ۷۰۰ میلیون تومان است، رشد ۸۰ میلیون تومانی شاهین در ایام تعطیلات نشان از «هوش هیجانی» سودجویان در برابر طرح یکپارچه عرضه خودرو دارد. چرا که بیشتر کارشناسان و مشتریان معتقد هستند زمان تحویل خودروهای داخلی در طرح مذکور مشخص نبوده و این مساله منجربه کمبود محصول در بازار خواهد شد.

پنج خودرویی که در تعطیلات گران شدند|احتمال تداوم تخت گاز گرانی خودرو در سال جدید قوت گرفت


تارا اتوماتیک در روزهای پایانی سال گذشته با قیمت ۹۰۰ میلیون تومان معامله می شد، ولی امروز بهای این محصول بیشتر از ۹۳۰ میلیون تومان است

تارا ۳۰ میلیون تومان گران شد

تارا را می توان خودرو برجامی یا دولتی نامید، چرا که این محصول با انتخاب دولت دوازدهم و با تکلیف وزارت صمت در گروه صنعتی ایران خودرو طراحی و تولید شد. تارا در نسخه اتوماتیک توانسته سهم بازار قابل توجهی کسب کند، این خودرو در روزهای پایانی سال گذشته با قیمت ۹۰۰ میلیون تومان معامله می شد، ولی امروز بهای این محصول بیشتر از ۹۳۰ میلیون تومان است. رشذ آهسته قیمت تارا در تعطیلات سال جدید نشان می دهد این محصول بزودی به قیمت یک میلیارد تومان خواهد رسید. شاید در اینجا باید ذکر کرد که وزارت صمت توان کنترل بازار خودرو را ندارد، فرمان قیمتی بازار خودرو در دست سودجویان است.

پنج خودرویی که در تعطیلات گران شدند|احتمال تداوم تخت گاز گرانی خودرو در سال جدید قوت گرفت


رانا پلاس پانوراما در روزهای پایانی سال گذشته با قیمت ۵۹۰ میلیون تومان در بازار معامله می شد، اما امروز این خودرو به قیمت ۶۸۰ میلیون تومان رسیده است

رانا پلاس در مرز ۷۰۰ میلیون تومانی

رانا را می توان جانشین به حق پژو ۲۰۶ صندوق دار معرفی کرد، گروه صنعتی ایران خودرو برای افزایش فروش این محصول همزمان با توقف تولید پژو ۲۰۶ آپشن های جدیدی برای نسخه رانا پلاس پانوراما از جمله: فرمان برقی و گیربکس شش سرعته تعبیه کرده است. رانا پلاس پانوراما در روزهای پایانی سال گذشته با قیمت ۵۹۰ میلیون تومان در بازار معامله می شد، اما امروز این خودرو به قیمت ۶۸۰ میلیون تومان رسیده است. رشد ۹۰ میلیون تومانی این محصول نشان از گرانی مجدد آن پس از تعطیلات نوروزی در بازار دارد.

پنج خودرویی که در تعطیلات گران شدند|احتمال تداوم تخت گاز گرانی خودرو در سال جدید قوت گرفت

پژو ۲۰۶ تیپ ۲ در روزهای پایانی سال گذشته با قیمت ۵۱۰ میلیون تومان در بازار معامله می شد، ولی امروز قیمت این خودرو ۶۱۰ میلیون تومان شده است

پژو ۲۰۶ تیپ ۲ چند؟

پژو ۲۰۶ تیپ ۲ یکی از هاچ بک های پر فروش گروه صنعتی ایران خودرو در بازار است، علیرغم توقف تولید این محصول، قیمت آن روز افزون شده است. پژو ۲۰۶ تیپ ۲ در روزهای پایانی سال گذشته با قیمت ۵۱۰ میلیون تومان در بازار معامله می شد، ولی امروز قیمت این خودرو ۶۱۰ میلیون تومان شده است. رشد ۱۰۰ میلیون تومانی این محصول طی ۱۴ روز نشان از توجه ویژه سودجویان به این خودرو دارد. گفتنی است که کیانوش پورمجیب قائم مقام توسعه و تولید گروه صنعتی ایران خودرو به نگارنده این مطلب توضیح داده بود؛ «پژو ۲۰۶ تیپ ۲ به دلیل سختگیری های سازمان ملی استاندارد با توقف تولید همراه و پس از ارتقای استانداردی، این محصول مجذد به خط تولید باز می گردد.»

پنج خودرویی که در تعطیلات گران شدند|احتمال تداوم تخت گاز گرانی خودرو در سال جدید قوت گرفت


کوییک با تیپ آر پلاس در روزهای پایانی سال گذشته با قیمت ۴۶۵ میلیون تومان در بازار معامله می شد، ولی امروز قیمت این خودرو به بیشتر از ۵۰۰ میلیون تومان رسیده است

کوییک آر پلاس ۵۰۰ میلیونی شد

کوییک با شعار تولید ارزان ترین خودرو اتوماتیک روی خط تولید گروه خودروسازی سایپا قرار گرفت، اما سیاست های اشتباه وزارت صمت این محصول اقتصادی را تبدیل به یک خودرو نیم میلیاردی در بازار کرده است. کوییک با تیپ آر پلاس در روزهای پایانی سال گذشته با قیمت ۴۶۵ میلیون تومان در بازار معامله می شد، ولی امروز قیمت این خودرو به بیشتر از ۵۰۰ میلیون تومان رسیده است. افزایش بهای ۳۵ میلیون تومانی این خودرو نشان از رفتار هیجانی مشتریان در برابر شایعات گرانی ۷۰ درصدی خودرو در کارخانه دارد.

درپایان باید اشاره داشت که معاملات خودرویی در بازار علیرغم روزهای تعطیلی سال جدید متوقف نشده است، احتمال افزایش قیمت خودرو با توجه گرانی ۳۰ تا ۷۰ درصدی خودرو در خودروسازی ها توام با ثبت نام میلیونی مشتریان در طرح یکپارچه عرضه خودرو ادامه خواهد داشت.

منبع: بازار