مسترتشخیص- ایلان ماسک، مدیر تسلا هشدار داده که اگر برای واردات ماشین‌های چینی محدودیتی در نظر گرفته نشود، خودروسازان چینی رقیبانشان در جهان را «ویران» خواهند کرد. این حرف‌ آقای ماسک به نشانه‌ای تعبیر شده که تسلا به شدت توسط خودروسازان چینی نظیر BYD تحت فشار است.

حرف‌های آقای ماسک بعد از گزارش‌هایی منتشر شد که نشان می‌دهد کارخانه BYD در سه ماه آخر سال ۲۰۲۳ از تسلا پیشی گرفت و پرفروش‌ترین خودروساز الکتریکی جهان شد.

آقای ماسک هفته پیش در گفتگویی با تحلیلگران بازار بورس گفت که خودروسازان چینی در خارج از بازار چین بسیار موفق خواهند بود. او گفت: «آنها خیلی خوب هستند و اگر محدودیت تجاری وضع نشود، آنها اکثر کارخانه‌ها را ویران خواهند کرد.»

تسلا سال گذشته برای رقابت با خودروسازان چینی قیمت‌ محصولاتش را کاهش داد. در نتیجه این جنگ قیمت سود کارخانه کمتر از پیش‌بینی‌ها بود. آقای ماسک در گفتگوی اخیرش گفت که کاهش هزینه‌ها بیش از این امکان ندارد و بعید است فروش امسال تسلا رشد زیادی داشته باشد.

در سوی دیگر خودروسازان چینی، محصولات خود را با هزینه کمتری تولید می‌کنند و دسترسی بیشتر و بهتری به قطعات ارزان دارند. تولید این خودروسازان هم رو افزایش است و همین باعث شده در صادرات محصولاتشان جدی‌تر شوند.

تسلا اواسط سال ۲۰۲۵ یک ماشین ارزان به بازار عرضه می‌کند که به این کارخانه در رقابت با خودروسازان چینی کمک خواهد کرد. اکثر خودروسازان چینی نام‌هایی غریبه در بازارهای اروپا و آمریکا هستند و تسلا امیدوار است بتواند با اعتبار نام خود سرعت رشد چینی‌ها را در بازارهای جهانی کاهش دهد.

اتحادیه اروپا سال گذشته برنامه‌هایی برای حمایت از خودروسازان اروپایی در برابر رقیبان چینی آغاز کرد. انتظار می‌رود در صورتی که دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیروز شود، این کشور هم تعرفه‌هایی بر کالاهای وارداتی وضع کند.

منبع: ایران جیب